Jacqueline Woodson

Jacqueline Woodson

Autorka, 59 lat
Obserwuj
8 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzona 12 lutego 1963 roku w USA (Columbus, Ohio)
Laureatka prestiżowej nagrody im. Hansa Christiana Andersena zwana "Małym Noblem" przyznawana przez IBBY. W roku 2020 otrzymała nagrodę w kategorii: autor

Jako dziecko mieszkała w Nelsonville w Ohio, zanim jej rodzina przeniosła się na południe. Młodość Woodson została podzielona między Karolinę Południową i Brooklyn.
Po studiach Woodson podjęła pracę w Kirchoff / Wohlberg. Pomogła pisać znormalizowane testy czytania i tym samym zwróciła na siebie uwagę Lizy Pulitzer-Voges, agentki książek dla dzieci. Następnie zapisała się na lekcję pisania książek dla dzieci Bunny Gable w The New School, gdzie Bebe Willoughby, redaktorka Delacorte , usłyszała lekturę z jej rękopisu Last Summer with Maizonem i poprosiła o niego. Wydawnictwo było zachwycone książką i kupiło manuskrypt.

Jako autorka Woodson jest znana ze szczegółowych fizycznych krajobrazów, które zapisuje w każdej ze swoich książek. Wszędzie stawia granice - społeczne, ekonomiczne, fizyczne, seksualne, rasowe - a następnie jej bohaterki przełamują je, tworząc silną i emocjonalną historię.

Została nazwana Narodowym Ambasadorem Literatury Młodych przez Bibliotekę Kongresu na lata 2018–19. Była także gościem w American Library w Paryżu wiosną 2017 roku.

Książki

Kryształowy księżyc
Kryształowy księżyc
Jacqueline Woodson
8/10
Laurel zrobiłaby wszystko, żeby móc cofnąć czas – ostrzec mamę i babcię, by nie zostawały w domu przy plaży, gdy nadciąga huragan, odmówić, gdy T-Boom, kapitan drużyny koszykówki i chłopak Laurel, za...

Komentarze

Cytaty Jacqueline Woodson

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl