Józef Kurylak
Zostań fanem autora:

Józef Kurylak

Autor, 82 lata
Urodzony 20 maja 1942 roku na Ukrainie (Komarowice)
Józef Kurylak – polski poeta i eseista, tajny współpracownik SB.

Urodził się w Komarowicach pod Dobromilem, jako syn Leona i Zofii. Po zakończeniu II wojny światowej i zmianie granic państwowych został, wraz z rodziną i innymi Polakami, przymusowo wysiedlony z rodzinnych stron i zamieszkał w Przemyślu. Jego ojciec pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej.

W 1963 roku rozpoczął studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studiował tam polonistykę. W 1964 roku studia porzucił ze względu na stan zdrowia. Dwa lata później powrócił na polonistykę, rozpoczynając studia na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie studiów niczym szczególnym się nie wyróżniał, nie interesowała go gramatyka historyczna języka polskiego, stronił od polityki, interesował się tylko poezją. Studia przerwał w roku 1975, mając zaliczone tylko trzy lata.

Wrócił do Przemyśla i pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Hucisku Nienadowskim. W latach 1978–1985 pracował w Oddziale Wojewódzkim Stowarzyszenia PAX, a następnie w Archiwum Państwowym w Przemyślu.

Kategorie
Poezja polska

Książki

Dolina poetów nad Wiarem
Józef Kurylak

Dziewczyna z uciętą głową
Dziewczyna z uciętą głową
Józef Kurylak

Józef Kurylak – mieszka w Krakowie, wydał dotychczas zbiory wierszy: Ziemskie prochy, Jasno ciemno, Góra duchów, Kołatanie do bramy, Dolina poetów nad Wiarem, Zmierzch jest doktorem filozofii, Tragedi...

Wojna tajemnic
Wojna tajemnic
Józef Kurylak

Coraz mniej drzew odwiedzam w swych rodzinnych stronach - dwa dęby, cyprys, tuję cmentarną i jodłę. ( z wiersza "Lwy")

Ziemskie prochy
Ziemskie prochy
Józef Kurylak

Zmierzch jest doktorem filozofii
Zmierzch jest doktorem filozofii
Józef Kurylak

Wizja zawarta w tym dwuwierszu wyraża fundamentalną odeę mojej poezji : spirytualizację grobu. Pomaga mi również w medytacji i w modlitwie, która jest ambicją.

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze