Większość członków jego rodziny, którzy nie zostali ewakuowani, zginęła w wyniku eksplozji po tym, jak zostali uwięziony pod gruzami ich domu, z wyjątkiem matki i małej siostry (która zmarła kilka tygodni później, czy to z powodu niedożywienia, czy też napromieniowania matki).
W 1961 przeniósł się do Tokio, aby zostać pełnoetatowym rysownikiem i wyprodukował krótkie utwory do antologii mang, takich jak Shōnen Gaho, Shōnen King i Bokura.
Po śmierci matki w 1966 roku Nakazawa powrócił do swoich wspomnień o zniszczeniu Hiroszimy i zaczął wyrażać je w swoich opowieściach: m.in. w opowiadaniu "Ore wa Mita" z 1972 roku.
Historia ta została przetłumaczona na angielski i opublikowana jako jednorazowy komiks: "I Saw It".
Natychmiast po ukończeniu "I Saw It", Nakazawa rozpoczął pracę, nad swoim głównym dziełem:
"Hadashi no Gen" (tytuł polski: "Bosonogi Gen").
Ta seria, która ostatecznie wypełniła dziesięć tomów, była oparta na tych samych wydarzeniach, co "I Saw It", ale została rozszerzona i sfabularyzowana, z młodym Gen Nakaoka jako zastępcą Autora.
"Bosonogi Gen" przedstawił bombardowanie i jego następstwa w niezwykle graficznych szczegółach, a doświadczenia Gena były jeszcze bardziej wstrząsające niż doświadczenia samego Nakazawy.
Autor zwrócił także krytyczne spojrzenie na militaryzację japońskiego społeczeństwa podczas II wojny światowej i czasami nadużycia w tradycyjnej rodzinie japońskiej.
"Bosonogiego Gena" zaadaptowano zarówno jako film animowany, jak i fabularny.
Nakazawa ogłosił przejście na emeryturę we wrześniu 2009 roku, powołując się na pogarszającą się sytuację zdrowotną: miał cukrzycę, oraz zaćmę. Odwołał także plany dotyczące sequela "Bosonogiego Gena"
We wrześniu 2010 roku zdiagnozowano u niego raka płuc.
Zmarł w Hiroszimie, 19 grudnia 2012 roku.