Krista Bendová

Autorka, zmarła w 1988 (żyła 65 lat)
Obserwuj
Urodzona 27 stycznia 1923 roku na Słowacji (Kráľova Lehota)
Słowacka pisarka, poetka i dziennikarka.
Urodziła się jako Kristína Bendová, swoje imię dostała po matce. Jej ojciec, Oldřich Benda, był urzędnikiem kolejowym. Chodziła do szkół w Kremnicy, Nowych Zamkach i w Bańskiej Bystrzycy, w której zdała maturę w 1942 roku. W latach 1942–1945 studiowała filologię słowacką i rosyjską na Uniwersytecie w Bratysławie, a także krótko uczęszczała na zajęcia na Akademii Teatralnej. Pierwsze wiersze publikowała już podczas studiów. Jej debiutancki tomik Listy milému ukazał się w 1948 roku.

Pracowała najpierw w wydawnictwie Pravda, po czym w sekretariacie Związku Literatów Czechosłowackich.
Zanim poświęciła się całkowicie pisaniu książek, przez lata była redaktorką magazynów „Ohník” i „Roháč”, a później gazety „Pravda”.
Jest autorką 54 książek, pisała także scenariusze filmów telewizyjnych, a także tłumaczyła literaturę z czeskiego i rosyjskiego. W 1962 roku dostała Czechosłowacką Nagrodę Pokoju, a w 1970 roku nagrodę Fraňa Kráľa.

Była żoną pisarza Jána Kostry, z którym napisała kilka książek dla dzieci. Małżeństwo miało trójkę synów (Jána, Juraja i Michala), którzy pojawiają się w książce Małpeczki z naszej półeczki.

Kategorie
Dla dzieci

Książki (2)

Sortowanie:
Małpeczki z naszej półeczki
2 wydania
Małpeczki z naszej półeczki
Krista Bendová
Nowe wydanie kultowej książeczki dla dzieci. Prześmieszna książeczka o przygodach Frycka i Jupka – uczłowieczonych małpek. Opowieść o braciach, którzy w prezencie dostają pluszowe małpki. Frycek ...
Ten elektryczny potwór
Ten elektryczny potwór
Krista Bendová
Seria: Z wiewiórką
… Pływał sobie sum, pływał, a każdy, kto dotknął jego wąsów, zostawał natychmiast elektrycznie porażony i wszystkie gwiazdy stawały mu w oczach. – Co tu począć? – zastanawiały się przerażone rybki ro...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Krista Bendová

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe