Cytaty Michael Ende

Dodaj cytat
Istnieje pewna wielka, a przy tym całkiem zwyczajna tajemnica. Wszyscy ludzie ją dzielą, każdy ją zna, lecz bardzo niewielu zastanawiało się nad nią kiedykolwiek. Większość ludzi przyjmuje ją jako oczywistość i nie dziwi się jej ani trochę. Tą tajemnicą jest czas.
Michael Ende z książki Momo
#tajemnica#czas
× 3 Link
(...) najgroźniejszą rzeczą w życiu są marzenia, które się spełniają.
Michael Ende z książki Momo
#marzenia
× 3 Link
Czym są teraz dla ciebie te samotne godziny? Przekleństwem, które cię dławi, ciężarem, który cię przytłacza, morzem, które cię topi, udręką, która cię pali.
Michael Ende z książki Momo
#czas#godzina#uczucia
× 2 Link
A wszelki czas niepostrzegany sercem jest tak samo stracony jak kolory tęczy dla ślepca lub ptasie trele dla głuchego. Ale są niestety ślepe i głuche serca, do których nic nie dociera, mimo że biją.
Michael Ende z książki Momo
#serce#uczucie#strata
× 2 Link
Czas to życie. A życie mieszka w sercu.
Michael Ende z książki Momo
#czas#zycie#serce
× 1 Link
Na świecie były tysiące odmian radości, ale w gruncie rzeczy wszystkie stanowiły jedną, radość kochania. Radować się i kochać to było jedno i to samo.
Być mądrym to znaczyło wznieść się ponad radość i ból, ponad lęk i współczucie, ponad ambicję i urazę. Być mądrym to stać ponad wszelkimi rzeczami, niczego i nikogo nie nienawidzić i nie kochać, ale też niechęć lub sympatię innych przyjmować najzupełniej obojętnie.
Można być przekonanym, że czegoś się pragnie – może latami – dopóki się wie, że pragnienie jest niemożliwe do spełnienia. Kiedy jednak człowiek staje nagle przed możliwością, że marzenie nabierze realnego kształtu, pragnie tylko jednego: żeby nigdy tego przedtem nie zapragnął.
Jedyne, co się liczy w życiu to coś osiągnąć, kimś zostać, coś mieć. Komuś, kto więcej osiągnie, zostanie kimś znaczniejszym i będzie miał więcej niż inni, cała reszta przychodzi sama: przyjaźń, miłość, honory i tak dalej.
Michael Ende z książki Momo
#bogactwo#sukces#przyjazn#uczucia
(...) są bogactwa, przez które człowiek ginie, jeśli nie potrafi dzielić ich z innymi...
Michael Ende z książki Momo
#bogactwo#smierc#czlowiek
I od ciebie Momo będzie zależeć, czy świat zatrzyma się na zawsze, czy na nowo zacznie żyć.
Michael Ende z książki Momo
#swiat#czas#zycie
Czasem w biegu dziejów bywają szczególne chwile kiedy zrządzeniem losu wszystkie rzeczy i istoty, aż do najodleglejszych gwiazd w górze, współdziałają w niepowtarzalny sposób, i wtedy może się zdarzyć coś, co nie byłoby możliwe wcześniej ani później. Niestety, ludzie zazwyczaj nie potrafią z nich skorzystać i dlatego godziny gwiezdne mijają często niezauważenie. Ale jeśli jest ktoś, kto je rozpozna, to na świecie dzieją się wielkie rzeczy.
Michael Ende z książki Momo
#czas#ludzie#los#gwiazdy
Wszelkie nieszczęścia na świecie brały się bowiem z wielu kłamstw, tych zamierzonych, ale także tych niezamierzonych, jakie rodzą się jedynie wskutek pośpiechu lub niedokładności.
Michael Ende z książki Momo
#klamstwo#nieszczescie#swiat#pospiech
Momo potrafiła słuchać tak, że ludzie bezradni lub niezdecydowani nagle wiedzieli dokładnie, czego chcą. Albo nieśmiali czuli się niespodziewanie wolni i odważni. Albo nieszczęśliwi i przygnębieni stawali się ufni i radośni.
Michael Ende z książki Momo
#ludzie#opowiesc
A kiedy śledzili wzruszające bądź śmieszne zdarzenia, które przedstawiano na scenie, czuli się, jakby to jedynie odgrywane życie było w tajemniczy sposób bardziej rzeczywiste od ich własnego, codziennego. Uwielbiali wsłuchiwać się w tę drugą rzeczywistość.
Michael Ende z książki Momo
#zycie#opowiesc#scena#teatr#przedstawienie#rzeczywistosc
Również zło ma swoją tajemnicę.
Michael Ende z książki Momo
#zlo#tajemnica
Człowiek to dużo więcej niż czas, który w nim tkwi.
Michael Ende z książki Momo
#czlowiek#czas
(...) przychodziły mu często do głowy wielkie myśli. Były to jednak myśli bez słów, myśli trudne do przekazania jak określony zapach, który człowiek pamięta tylko przez chwilę, albo kolor, który śnił się w nocy.
Michael Ende z książki Momo
#mysl#slowo#zmysly
Każdy człowiek ma bowiem swój czas, który żyje tak długo, jak długo pozostaje naprawdę jego czasem.
Michael Ende z książki Momo
#czas#zycie
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl