Adam Adrian Ostanek – polski historyk, doktor habilitowany, profesor Wojskowej Akademii Technicznej. Specjalizuje się w historii najnowszej Polski oraz historii wojskowości.
Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie. Studia magisterskie z historii ukończył na Wydziale Humanistycznym Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Doktorat uzyskał na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach 18 kwietnia 2012 r. na podstawie rozprawy pt. Okręg Korpusu nr VI w latach 1921–1939. Habilitację uzyskał 30 października 2019 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie na podstawie publikacji W służbie Ojczyźnie. Wojsko Polskie w systemie bezpieczeństwa województw południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej (1921–1939).
Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w szkołach podstawowych i średnich w Siedlcach. Od 2010 r. związany z Wydziałem Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie w latach 2015–2019 zajmował stanowisko adiunkta. Od października 2019 r. zatrudniony na stanowisku profesora uczelni w Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie zasiada także w Radzie Dyscypliny Nauki o Bezpieczeństwie. W roku akademickim 2019/2020 kierował Pracownią Historii i Wychowania, 1 listopada 2020 r. objął stanowisko zastępcy dyrektora ds. naukowych Instytutu Organizacji i Zarządzania. Stypendysta Polonia Aid Foundation Trust w Londynie (2013) i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich. Pełni funkcję sekretarza Stowarzyszenia Historyków Wojskowości oraz jest członkiem nadzwyczajnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
W swoich badaniach podejmuje tematykę dotyczącą dziejów Wojska Polskiego w Małopolsce Wschodniej w okresie II Rzeczypospolitej. Ponadto zajmuje się także zagadnieniami dotyczącymi stosunków polsko-ukraińskich w południowo-wschodnich województwach II Rzeczypospolitej oraz sprawami związanymi z bezpieczeństwem wewnętrznym Polski w dwudziestoleciu międzywojennym.