Stanisław Bartelik

Stanisław Bartelik

Autor 4 czytelników
10 3 oceny z 3 książek, przez 2 kanapowiczów
Stanisław Bartelik urodził się 4 kwietnia 1950 roku na Kaszubach. Od 1976 roku mieszka w Kielcach. Pisze wiersze i opowiadania po kaszubsku.
Obserwuj Popraw tę stronę

Książki

Książka Chòc mie szëmią jiné drzewa

Chòc mie szëmią jiné drzewa

Stanisław Bartelik
{}10/10
Książka Farwë żëcégò

Farwë żëcégò

Stanisław Bartelik
{}10/10
Książka Marzenia

Marzenia

Stanisław Bartelik
{}10/10
Dzieło Franciszka Gawrońskiego. Franciszek Rawita Gawroński to polski historyk i powieściopisarz. Autor powieści współczesnych, historycznych o tematyce kresowej, biografii, oraz licznych prac history...
Książka Snica

Snica

Stanisław Bartelik
Tomik poetycko-prozatorski wyrażający prawdy uniwersalne. Napisany we współczesnej kaszubszczyźnie.

Cytaty

„ Pòwstôwô nowi swiat, swiat w chtërnym je blós dodrzeniałô miłota, prôwdzëwô snôżota ë teskniączka szczescégò dlô wszëtczich. Swiat lëdaniô wszëtczich ë ùdbë, że wszëtkò je dobré na swój ôrt. ”
z książki Farwë żëcégò
„ Bestrim parmieniã sëjô szczescé Kawel bez rzeszoto wcyg gò przeséwô Bògatémù wiedno sã szczescy A biédnémù z jegò biédë ùbiwô. ”
„ W czterech ścianach domu Marzę po kryjomu By świat cały zamknąć w dłoni By od nieszczęść go ochronić By uchronić go od trwogi By wytyczać nowe drogi ”
z książki Marzenia
„ Môle w jaczich nôtëra żëcé ùsôdzô brëkùją nôwikszi cëchòtë ”
z książki Snica
„ Wanożą lëdze pò swiece, gònią za bùchą, bògactwã ë sławą; równak nôlepi je temù, chto serce, rozëm ë rãce z òjczëstą związôł sprawą. ”
z książki Chòc mie szëmią jiné drzewa
„ Òstawic wszëtkò za sobą slôdë chòcle na sztëruszk, na sztócëk môłi mëslama nëkac na niebną wédã gwiôzd mërgającëch karna doskònałé W czasowim rëmie latac pò niebie ùbëtk bënowi nalôżac w sebie wëzgòdnąc wszëtkò co kawel mieni biôtkòwac i dobëc nad ùtaconym w céni ”
z książki Snica

Komentarze

Obserwujący

EL

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się