Teresa Kinga Bogucka
Zostań fanem autorki:

Teresa Kinga Bogucka

Autorka, 79 lat 2 czytelników
7 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzona 5 kwietnia 1945 roku w Polsce (Zakopane)
Teresa Kinga Bogucka - polska dziennikarka i pisarka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL.

Jest córką Janusza Boguckiego i Marii Boguckiej, z d. Friedel[1]. Jej dziadkiem był Mieczysław Bogucki.

W drugiej połowie lat 60. studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1967 wchodziła w skład zarządu Związku Młodzieży Socjalistycznej na Wydziale Socjologii, kolportowała na uczelni wydawnictwa emigracyjne. Należała do środowiska zwanego „komandosami”. W 1968 brała udział w akcji zbierania podpisów pod protestem przeciw zdjęciu Dziadów ze sceny Teatru Narodowego w Warszawie, a także w przygotowaniach wiecu na Uniwersytecie Warszawskim, co dało początek wydarzeniom marcowym. Wchodziła w skład wybranego na wiecu 11 marca Tymczasowego Komitetu Studenckiego, 21 marca tego samego roku kierowała strajkiem na Wydziale Pedagogicznym UW. Za prowadzoną działalność została tymczasowo aresztowana na okres kilku miesięcy, następnie w kwietniu 1969 skazana na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, przy czym wyrok nie został wykonany w związku z amnestią.

Od 1969 do 1989 pracowała w Zakładzie Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Od początku lat 70. działała w Sekcji Kultury (młodzieżowej) Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Współredagowała specjalny numer „Aneksu” dotyczący relacji między opozycją a Kościołem katolickim, tam też zamieściła artykuł pod pseudonimem „Anna Chmielewska”. Uczestniczyła w wielu działaniach młodzieżowego środowiska opozycyjnego Warszawy. Od 1976 współpracowała z Komitetem Obrony Robotników, następnie Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”. W 1977 ukończyła socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1977 kierowała tzw. latającą biblioteką w Warszawie, wypożyczalnią niedopuszczanych do obiegu w PRL książek wydanych na emigracji. W 1978 weszła w skład redakcji niecenzurowanego pisma literackiego „Zapis”, którego była sekretarzem redakcji kierowanej przez Jacka Bocheńskiego. Pełniła tę funkcję do czasu wprowadzenia stanu wojennego.

W 1980 wstąpiła do „Solidarności”. W 1981 była sekretarzem Komisji Kultury w Regionie Mazowsze związku[6]. Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana na okres kilkunastu dni, zwolniono ją po interwencji episkopatu i środowisk literackich.

Od 1990 pozostaje publicystką "Gazety Wyborczej"[8]. Przez kilkanaście lat (1991–2003) była członkinią zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Od 1991 członkini Komitetu Helsińskiego.

Książki

Cienie w ogrodzie
Cienie w ogrodzie
Teresa Kinga Bogucka
7/10

To jest opowieść o ogrodzie dzieciństwa. Ogród otacza mały domek w biednym miasteczku, są ponure pięćdziesiąte lata. Ale owo dzieciństwo jest szczęśliwe, oglądane oczami dziewczynki, która jest ciekaw...

Triumfujące profanum
Triumfujące profanum
Teresa Kinga Bogucka

Autorka analizuje zmagania polskiej telewizji po roku 1989 z jej zszarganą w czasach PRL reputacją i nową rzeczywistością społeczno - polityczną. Podsumowuje wyniki marksistowskiego eksperymentu, któr...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze