Wang Xiaobo

Wang Xiaobo

Autor, zmarł w 1997 (żył 44 lata)
Obserwuj
10 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 13 maja 1952 roku w Chinach (Pekin)
Chiński pisarz.
Wang urodził się i zmarł w Pekinie. W 1986, drugim roku rewolucji kulturalnejzostał zesłany najpierw na wieś do prowincji Junnan jako przedstawiciel „młodzieży inteligenckiej”, a następnie do prowincji Szantung. W 1972 zezwolono mu na powrót do stolicy, gdzie znalazł zatrudnienie w lokalnej fabryce. Od 1978 do 1982 roku Wang odbył studia ekonomiczne na Chińskim Uniwersytecie Ludowym, a 6 lat później uzyskał tytuł magisterski na Uniwersytecie w Pittsburgu. Po powrocie do Chin rozpoczął nauczanie na wydziale nauk społecznych Uniwersytetu Pekińskiego oraz na wydziale rachunkowości Chińskiego Uniwersytetu Ludowego. Od 1992 zajmował się głównie pisarstwem.

Książki (2)

Sortowanie:
Książka Kamień w lustrze. Antologia literatury chińskiej XX I XXI wieku
Kamień w lustrze. Antologia literatury chińskiej XX I XXI wieku
Jinghui Meng, Mai Ge, Wenbo Sun, Wenjian Wu ...
We wstępie do niniejszej Antologii profesor Lidia Kasarełło posłużyła się metaforą owoców, często o gorzkim i cierpkim smaku, które „zazwyczaj lśnią jak wypolerowane lustra, odbijając refleksy otaczaj...
Książka Miłość w czasach rewolucji
Miłość w czasach rewolucji
Wang Xiaobo
{}10/10
Seria: Proza Dalekiego Wschodu
Wang Xiaobo (1952-1997) był nazywany „czarnym koniem” literatury chińskiej – uwielbiany przez czytelników, nie pasował do żadnej z kategorii literackich, co sprowadzało na niego niemało krytyki, któ...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Wang Xiaobo

Im większą głupotę robisz, tym bardziej jesteś zdeterminowany, a także pokazuje, że lubię sam robić z siebie idiotę, ale nie lubię, kiedy go ze mnie robią inni.
Moim zdaniem rewolucja to czas przegranych losów. Czułeś się szczęśliwy jedynie patrząc na innych, którzy mieli jeszcze większego pecha.
Jeśli chcesz być szczęśliwy, musisz jedynie bez przerwy wbiegać w wielkie gnojowisko i wybiegać z niego
Rewolucja była jak las, bardzo łatwo można się było w niej zgubić”
Ale nie da się ustalić, czy braki w jedzeniu, odzieży i małe rozmiary ptaszków sprawiły, że związane z nim aspekty życia uznano za podrzędne, czy też to do nich przywiązywano mniejszą wagę i dlatego powstały niedobory w jedzeniu, ubraniu i ptaszki się zmniejszyły.
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe