Temat

Na Dzikim Zachodzie...

Postów na stronie:
2014-02-25 19:40 #
Faledor tak napisała o książkach, o Dzikim Zachodzie, w opisie swojej kolekcji "pachnące dymem z fajki pokoju":

Te pozycje kojarzą mi się z wolnością i głosem dzikiej przygody, odwagą, honorem i trudnym, naznaczonym cierpieniem losem tubylczej ludności na kontynencie amerykańskim, ale przede wszystkim z beztroskim dzieciństwem.

A Wam z czym kojarzy się Dziki Zachód? Macie swoje ulubione książkowe westerny?


Oto nowości, które ukazały się ostatnio albo niedługo zostaną wydane pod patronatem nakanapie.pl.

"Tajemnica Filomeny", Martin Sixsmith

Irlandia, rok 1952. Nastoletnia Filomena Lee zachodzi w przypadkową ciążę, rodzina wysyła ją do klasztoru w miejscowości Roscrea, w hrabstwie Limerick, do miejsca gdzie zakonnice „opiekują się upadłymi kobietami”. Kiedy chłopiec, którego urodziła, kończy trzy lata, zostaje odebrany matce, „sprzedany” przez zakonnice do adopcji amerykańskiej rodzinie i wywieziony z Irlandii. Zmuszona do formalnego zrzeczenia się wszelkich praw do dziecka, nigdy więcej go nie zobaczyła, kolejne pięćdziesiąt lat spędziła na poszukiwaniach. Przez te wszystkie lata nie miała pojęcia, że i syn szukał jej przez całe swoje życie.

Michael – jak nazwali go przybrani rodzice – Hess wyrósł na jednego z najlepszych waszyngtońskich prawników. Zajmował wysokie stanowisko w strukturach Partii Republikańskiej za czasów administracji George’a Busha Seniora. Ale syn Filomeny miał pewną tajemnicę: był gejem. Waszyngton w latach osiemdziesiątych nie należał do miejsc gdzie można było otwarcie i z dumą mówić o swojej odmiennej orientacji seksualnej. Kiedy zachorował na AIDS, starał się to ukryć tak długo, jak to było możliwe. Wiedząc, że zostało mu niewiele czasu, powrócił do Irlandii, by błagać zakonnice o pomoc w odnalezieniu matki, którą pragnął zobaczyć przed śmiercią. Odmówiły.

„Tajemnica Filomeny” jest poruszającą opowieścią o matce i synu rozdzielonych przez bezduszne instytucje oraz morze urzędniczej hipokryzji po obu stronach Atlantyku. Martin Sixsmith w fascynujący sposób opisuje miłość i stratę, wywołując łzy wzruszenia, ale i uśmiech nadziei, ponieważ jest to historia także o przebaczeniu.


"Niegrzeczne dziewczynki w Biblii", Liz Curtis Higgs

Dziesięć intrygujących kobiet – dziesięć najsłynniejszych femmes fatales przedstawionych na kartach Biblii: Ewa, żona Lota, żona Potifara, Rachab, Dalila, Mikal, Izebel, Safira, Samarytanka przy studni i ewangeliczna Jawnogrzesznica. Czego uczą nas biblijne „niegrzeczne dziewczynki” – jakie wnioski można wysnuć z ich historii? Lektura Niegrzecznych dziewczynek w Biblii to nie tylko doskonała rozrywka, ale przede wszystkim ostrzeżenie przed niewłaściwymi wyborami i zachęta do pójścia Bożą drogą dla własnego dobra.


"Tam, gdzie twój dom", Iwona Żytkowiak

Opowieść o miłości, zawiłej grze przypadku i przeznaczenia oraz łasce wybaczania.

Losy trzech pokoleń kobiet, z których każda chciała być szczęśliwa. Ich grzechem było to, że przyszło im żyć w dwudziestym wieku.
Główna bohaterka, Róża Kannenberg, wraca po latach do rodzinnego domu, który odziedziczyła w spadku. Tutaj jej babka wprowadziła się, gdy wojska niemieckie opuszczały miasto. Tutaj na świat przyszła ona i jej bliźniacza siostra. Dom, w którym brakowało mężczyzn. I gdzie wszystko się zaczęło.
Odsłania się przeszłość kolejnych kobiet z jej rodu. Czy Róży uda się zerwać z rodzinnym schematem i wreszcie rozpocząć nowe życie?


"Miłość z jasnego nieba", Krystyna Mirek

Poruszająca opowieść o spotkaniu dwojga ludzi, których pozornie nic nie jest w stanie połączyć…

Daniel i Angelika to ludzie, którzy już od dawna mają w życiu jasno sprecyzowane cele i są w stanie zrobić wiele, by je osiągnąć. Teraz los zetknął ich ze sobą w sytuacji, z której tylko jedno z nich może wyjść zwycięsko.
Ona chce zmusić go, by podpisał niekorzystną dla siebie umowę. On za wszelką cenę pragnie zmienić warunki tego kontraktu, a przy tym, jako niepoprawny uwodziciel, chce uczynić z niej kolejną zdobycz do swojej „kolekcji”. Okoliczności zdają się nie sprzyjać porozumieniu, a tym bardziej – narodzinom uczucia. Jednak w mroźny dzień św. Walentego wiele się może wydarzyć…

Ta książka to opowieść o kiełkującym uczuciu, budującym się zaufaniu, dokonywaniu trudnych wyborów, godzeniu się z przeszłością i… opadających maskach.


Więcej informacji o naszych patronatach znajdziecie na stronie: http://nakanapie.pl/patronaty
# 2014-02-25 19:40
Odpowiedz
@monweg
@monweg
94 książki 3 posty
2014-02-25 19:59 #
"Tajemnicę Filomeny" właśnie przed chwilą zamówiłam w Matrasie. Wydaje mi się, że to będzie strzał w dziesiątkę :)
# 2014-02-25 19:59
Odpowiedz
@Faledor
@Faledor
539 książek 671 postów
2014-02-27 09:37 #
Cieszę się, że motyw Dzikiego Zachodu jest poruszony, ale jednocześnie martwi mnie to, że jest obecnie tak mało popularny. Sama chętnie przeczytałabym coś nowego na ten temat, ale teraz chyba raczej nie wydaje się książek tego typu. Poczytniejsze są choćby wampiry, które mi osobiście szybko się "przejadły" :) Chociaż ostatnio w szkole mojej córki był konkurs na opowiadanie fantastyczne i jeden z laureatów napisał opowiadanie o szeryfie i rewolwerowcu ( pozostałe dwie prace to były czyste scenariusze z gier komputerowych). Czyli w małych chłopcach drzemie gdzieś jeszcze chęć naśladowania prawdziwych ludzi a nie tylko bohaterów RPG :) Tylko tak sobie myślę, że większość młodych ludzi wyrastających w epoce komputerowej, mimo pozornie łatwiejszego dostępu do wszystkiego nie ma szans natknąć się na takie "perełki" jak ja w czasie swoich szkolnych lat...
A jeśli chodzi o moje ulubione ksiązki z tego tematu to różnie bywało... kiedyś bez wahania napisałabym "Winnetou" Karola Maya. Ale z perspektywy czasu myślę, że teraz na pierwszym miejscu postawię trylogię "Złoto Gór Czarnych" Szklarskich.
# 2014-02-27 09:37
Odpowiedz
Odpowiedź
Grupa

Książki

Wszystko o książkach
© 2007 - 2024 nakanapie.pl