Żadne niedopatrzenie. Bynajmniej nie Twoje :) Tylko moje. Patrycja miała na myśli dzień Kobiet w Turcji, a ja zechciałam całej Turcji. Ale może być wszystko, co Wam się podoba :)
Całe szczęście, 30 lat temu była premiera "Misia" Barei - tak pomyślałam słuchając tych informacji jedna po drugiej w wiadomościach. Całe szczęście, bo to w rok moich narodzin. Uf.
Kalikst —imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "najpiękniejsze". Jego żeńską formą jest imię Kalista lub Kaliksta.
Święta: Polska – Dzień Energetyka USA – Dzień Nawajskiego Szyfranta
Czy wiesz, że: 1040 – Makbet zabił króla Szkocji Duncana I w bitwie pod Bothgouanan i zajął jego miejsce. 1920 – Czechosłowacja i Jugosławia podpisały układ o wzajemnej współpracy, układ ten rozpoczął budowę tzw. Małej Ententy. 1936 – Rainey Bethea został powieszony w Owensboro w stanie Kentucky, była to ostatnia publiczna egzekucja w Stanach Zjednoczonych. 1980 – Rozpoczęły się strajki na Wybrzeżu. Stanęła Stocznia Gdańska. 1991 – Na wieżach archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu zamontowano dwa 17-tonowe hełmy. 2004 – Papież Jan Paweł II rozpoczął ostatnią podróż apostolską do Lourdes we Francji. 2010 – Otwarcie I Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Singapurze.
Urodzili się: 1907 - Feliks Topolski, polski malarz, rysownik, korespondent wojenny. 1926 - René Goscinny, francuski pisarz. 1938 - Beata Tyszkiewicz, polska aktorka. 1945 - Steve Martin, amerykański aktor. 1961 – Maciej Maleńczuk, polski bard, poeta, wokalista zespołów: Püdelsi i Homo Twist. 1947 – Danielle Steel, amerykańska pisarka 1966 – Halle Berry, amerykańska aktorka
Zmarli: 2004 - Czesław Miłosz, polski poeta, laureat Nagrody Nobla (ur. 1911)
Bez powodu
Bez powodu Niech spłynie błogosławieństwo Na życie połamane Żeby została radość Tam gdzie nie ma powodu.
Pięknością przejęty żywą Wieczną wiosną w zenicie Ulatuję nad siebie Zrozpaczonego
Jaka to cierpka siła Ile dzięków czynienia Za to że otrzymane Wtedy kiedy stracone Czesław Miłosz
Jak widać 14 sierpnia to ważny dzień. Proponuję, abyście zamieszczali wiersze, teksty osób wymienionych w kartce, te które najbliższe są Waszym upodobaniom i serduchom.
O tak, bardzo esencjonalna ta kartka. Ja zaraz wyjeżdżam i nie będzie mnie w domu do czwartku i nie wiem co zw tym czasie z internetem... ale jak wrócę, to z chęcią poczytam, te teksty.
A dzisiaj w radiowej Dwójce w ciągu dnia są czytane wiersze o Miłoszu osób jakich jak Różewicz, Zagajewski i inni. Polecam
Miłego wypoczynku Patrycjo :) Ja kiszę się w domu, ale nie bezowocnie więc nie powinnam narzekać. Tylko, ciągle mnie "swędzą" kluczyki od auta pod reką ;)
Biegnę włączyć radio, skoro mówisz, że będą czytać wiersze!
Baw się dobrze, ładuj akumulatory i wracaj z nowym zastrzykiem energii :)
Aniu - pewnie, że czytamy! Dzień bez kartki to dzień stracony.
Majnard! Jak myślicie, czy to się tyczy też Maynarda? :D W takim razie zarządzam grupowe sto lat :)
A co do Czesława Miłosza, nie tak dawno byłam na konkursie recytatorskim jego imienia. Wiersz, który recytowałam, nazywał się "Przedmowa" (oryginał jest dłuższy o zwrotkę).
Przedmowa
Ty, którego nie mogłem ocalić, Wysłuchaj mnie. Zrozum tę mowę prostą, bo wstydzę się innej. Przysięgam, nie ma we mnie czarodziejstwa słów. Mówię do ciebie milcząc, jak obłok czy drzewo.
To, co wzmacniało mnie, dla ciebie było śmiertelne. Żegnanie epoki brałeś za początek nowej, Natchnienie nienawiści za piękno liryczne, Siłę ślepą za dokonany kształt.
Oto dolina płytkich polskich rzek. I most ogromny Idący w białą mgłę. Oto miasto złamane I wiatr skwirami mew obrzuca twój grób, Kiedy rozmawiam z tobą.
Czym jest poezja, która nie ocala Narodów ani ludzi? Wspólnictwem urzędowych kłamstw, Piosenką pijaków, którym ktoś za chwilę poderżnie gardła, Czytanką z panieńskiego pokoju.
To, że chciałem dobrej poezji, nie umiejąc, To, że późno pojąłem jej wybawczy cel, To jest i tylko to jest ocalenie.
Przepiekny ...wprost brak słów wielkich, bo ich się boje jam prosty człowiek, jak chmur powoje, cienie ich na ziemię rzucane. A jednak piszę, co gra w mej myśli ach czytaj, czytaj, dotknij piosenki...
Jakoś nie umiałam się powstrzymać. Miłosza można czytać bez końca, bez końca i wciąż...
To ja dorzuce kila cytatów Miłosza. Jakoś tak mi się najbardziej spodobały:)
''Zawsze mamy nadzieję, że jakoś to się ułoży, bo inni są lepsi od nas.'' - Nieobojętna ziemia
''Budzić się rano i starać się odtworzyć sen po to, żeby uporać się z podejrzeniem, że sen powiedział o nas więcej, niż chcemy na jawie wyznać.'' - Nieobojętna ziemia
Alipiusz —imię męskie pochodzenia greckiego, od alypos - "wolny od bólu".
Święta: Hiszpania – ogólnokrajowe święto religijne, różne nazwy w zależności od miejsca, dzień wolny Kostaryka – Dzień Matki Polska – Święto Wojska Polskiego (państwowe)
Czy wiesz, że: 1940 - Do obozu Auschwitz przywieziono pierwszy transport więźniów z Warszawy. Było w nim 513 więźniów z Pawiaka oraz 1153 schwytanych w łapankach ulicznych. 1941 – W nocy z 14 na 15 sierpnia hitlerowcy zamordowali ok. 250 przedstawicieli polskiej inteligencji ze Stanisławowa (mord w Czarnym Lesie). 1944 – 15. dzień powstania warszawskiego: uroczystości związane z rocznicą Cudu nad Wisłą, świętem Matki Boskiej Zielnej i Żołnierza Polskiego. 1975 – Premiera filmu Znikąd donikąd. 1988 - Premiera filmu Kogel-mogel. 2000 – Oficjalnie uruchomiono pierwszy polski komunikator internetowy – Gadu-Gadu. 1969 - Rozpoczął się festiwal w Woodstock. 1843 – W Kopenhadze otwarto Ogrody Tivoli.
Położony w centrum Kopenhagi słynny park rozrywki i ogród. Otwarty 15 sierpnia 1843 roku, jest drugim najstarszym parkiem rozrywki świata, po Dyrehavsbakken, znajdującym się w pobliskim Klampenborg.Obecnie Tivoli jest najczęściej odwiedzanym parkiem rozrywki w Skandynawii, oraz trzecim najczęściej odwiedzanym w Europie. Park stał się źródłem natchnienia dla Hansa Christiana Andersena oraz inspiracją dla Walta Disneya i jego Disneylandu. Otwarto je w 1843 roku tuż za miejskimi murami, by odwrócić uwagę Duńczyków od... polityki. Parkowi nadano wówczas wystrój orientalny - miał stanowić ilustrację "Baśni z tysiąca i jednej nocy".
Dziś Tivoli znajduje się w samym centrum duńskiej stolicy, gdzie stanowi wspaniałą oazę zieleni wśród wielkomiejskiej zabudowy. Tylko tu, szalejąc na diabelskim młynie, można podziwiać bajeczną scenerię, którą m.in. tworzą kolorowe rabaty - w sezonie kwitnie na nich jednocześnie 400 tys. kwiatów - fontanny, parkowe lampy, niezwykłe pawilony. Wokół centralnie położonego jeziora pełnego złotych karpi znajdują się ogrody w stylu angielskim i japońskim.
Gdyby ktoś z Was wybierał się do Rzymu to do ogrodów będzie miał tylko 30 km. :)
Urodzili się: 1488 – Fernando Kolumb, hiszpański kapitan, syn Krzysztofa Kolumba (zm. 1539) 1898 – Jan Brzechwa, polski poeta, autor bajek dla dzieci (zm. 1966) 1938 – Janusz Andrzej Zajdel, polski pisarz science-fiction (zm. 1985)
Jan Brzechwa, właśc. Jan Wiktor Lesman (ur. 15 sierpnia 1898 w Żmerynce na Podolu, zm. 2 lipca 1966 w Warszawie) – polski poeta pochodzenia żydowskiego, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej. Był wnukiem warszawskiego księgarza i wydawcy Bernarda Lesmana, a przy tym stryjecznym bratem poety Bolesława Leśmiana, który wymyślił literacki pseudonim "Brzechwa"
Któż nie zna Brzechwy? Znają wszyscy!
Z filmu Pana Kleksa:
Pan Kleks - najpiękniejsza opowieść dzieciństwa :D
- No, a teraz zażyjmy sobie piegów. - Piegi znakomicie działają na rozum i chronią od kataru. - Pamiętajcie, chłopcy, że nie będę was uczył ani tabliczki mnożenia, ani gramatyki, ani kaligrafii, ani tych wszystkich nauk, które są zazwyczaj wykładane w szkołach. Ja wam po prostu pootwieram głowy i naleję do nich oleju.