1434 rok, w którym wspaniała chińska flota pożeglowała do Włoch i zapoczątkowała renesans

Gavin Menzies
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
1434 rok, w którym wspaniała chińska flota pożeglowała do Włoch i zapoczątkowała renesans
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Kolumb odkrył Amerykę dzięki Chińczykom! Magellan opłynął kulę ziemską, żeglując według chińskich map! Genialne projekty machin Leonarda da Vinci były zaledwie kopiami chińskich szkiców! 1421-1423: Chiński admirał Zheng He opływa kulę ziemską i odkrywa Amerykę. 1431: Ogromna flota Zheng He wyrusza z Chin, by obwieścić światu początek rządów nowego cesarza. 1434: Chińskie poselstwo przybywa do Florencji i spotyka się z papieżem Eugeniuszem IV. Pozostawia 11 tysięcy woluminów zawierających wiedzę z dziedziny geografii, kartografii, astronomii, matematyki, inżynierii, medycyny, sztuk pięknych, architektury, a także mapy nieznanych Europejczykom mórz i lądów. 1490: Leonardo da Vinci studiuje szkice niezwykłych maszyn, prawdopodobnie skopiowanych z chińskiego traktatu. 1492: Krzysztof Kolumb dociera do Ameryki. Osiemnaście lat wcześniej otrzymał mapy Ameryk od Paolo Toscanellego, który przyznał, że zdobył „najobszerniejsze i dobre i prawdziwe informacje od znakomitych mężów wielkiej uczoności" przybyłych do Florencji z Chin w 1434 roku. 1506-1515: Pojawiają się mapy świata powstałe na podstawie chińskiej znajomości świata z roku 1434. Znajduje się na nich „Cieśnina Magellana", której nie widział jeszcze żaden Europejczyk. Podręczniki historii podają, że renesans zrodził się w wyniku ponownego odkrycia koncepcji i ideałów klasycznej Grecji i Rzymu. Gavin Menzies, brytyjski historyk, członek Royal Geographical Society, autor bestsellera 1421: rok, w którym Chińczycy odkryli Amerykę i opłynęli świat, przedstawia zaskakujące dowody na to, że iskra, która roznieciła płomień europejskiego odrodzenia, padła z Chin - wówczas najbardziej rozwiniętej cywilizacji świata. W 1434 roku Chińczycy podarowali Europie drogocenny skarb: gromadzoną od tysiącleci wiedzę, która dała początek legendarnej kreatywności renesansu, dziełom takich geniuszy, jak Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik, Galileusz.
Tytuł oryginalny: 1434 : the year a magnificent Chinese fleet sailed to Italy and ignited the Renaissance
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-241-3313-0, 9788324133130
Wydawnictwo: Amber
Stron: 336

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka 1434 rok, w którym wspaniała chińska flota pożeglowała do Włoch i zapoczątkowała renesans aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Zorg
2013-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10

"Kolumb odkrył Amerykę dzięki Chińczykom!" prawie jak szanta "Kolumb odkrył Amerykę kiedy ścigał się z Halikiem" Leonardo nie był w stanie sam na coś wpaść - też dobre. Porównajcie chiński rysunek anatomiczny http://en.wikipedia.org/wiki/File:Acupuncture_chart_300px.jpg z rysunkami Leonarda http://campar.in.tum.de/Students/DaHotspotVisualization czy Vesaliusa http://special.lib.gla.ac.uk/anatomy/vesalius.html A chińska medycyna jest inna od naszej (nie znaczy że gorsza) Europa poznała ją dopiero w XVII wieku dzięki polskiemu zakonnikowi Michałowi Boymowi, który tam wyruszył i został mandarynem. "Podręczniki historii podają, że renesans zrodził się w wyniku ponownego odkrycia koncepcji i ideałów klasycznej Grecji i Rzymu" bo tak było, niektórzy liczą Renesans od Donatella (ok.1400) inni od Giotta i Dantego (100 lat wcześniej), na długo przed tym jakimś „przełomowym” rokiem 1434. Jakąś rolę odegrali bizantyńscy uczeni którzy uciekając przed sułtanem przywieźli na zachód antyczne teksty (jak np. Homera, jeszcze w XIV wieku). Menzies "przedstawia zaskakujące dowody" jakie? Tu http://www.1421exposed.com/ piszą coś zupełnie innego. "W 1434 roku Chińczycy podarowali Europie d...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka 1434 rok, w którym wspaniała chińska flota pożeglowała do Włoch i zapoczątkowała renesans. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe