23 000

Władimir Sorokin
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
23 000
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść 23 000 stanowi ostatnią część trylogii Władimira Sorokina, rozpoczętej kontrowersyjnym Lodem. Po Bro, obejmującym czasy poprzedzające akcję części pierwszej, autor wraca do swojej zasadniczej opowieści.
Bracia i siostry, uśpieni od wieków w ludzkich ciałach, wkrótce się odnajdą, by we wspólnym kręgu każdy mógł odzyskać swą pierwotną postać świetlistego bytu. Kosmiczny błąd zostanie tym samym naprawiony, a ziemia – to podporządkowane potrzebom ciała piekło – zwróci się ku światłości i wieczności. Na drodze do sukcesu wybrańcom stoją jedynie ludzie – a właściwie puste skorupy ludzkie – którzy przetrwali uderzenie lodowym młotem i zaczynają się organizować przeciw bractwu. Bracia zastawiają na nich pułapkę – zwabiają do chińskiego miasta i w specjalnym obozie każą z pozostałości meteorytu tunguskiego wyrabiać młoty. Wśród więźniów znajdują się główni bohaterowie powieści, Olga i Björn. Sorokin po raz kolejny sięga po mesjanistyczne i nietzscheańskie wątki, by zakończyć swą wizjonerską opowieść o dziejach świata. W mistrzowski sposób tworzy język napromieniowanego mutanta, imituje wywód mordercy rodem z filmu noir, wplata w swoją historię fascynację światem maszyn, kojarzącą się natychmiast z literaturą lat 20. Oprócz niewątpliwych smaczków stylistycznych, Sorokin nasycił powieść szybką, niemal sensacyjną akcją, rozgrywaną w różnych rejonach świata – Rosji, Chinach, Izraelu, Szwajcarii oraz Stanach Zjednoczonych.
Sorokin szydzi z historii europejskich totalitaryzmów, łącząc je z wizjami rodem z science fiction. Mordercy wydają się posłańcami miłości, a zbrodnicze systemy – drogą do świetlistej utopii.
Gazeta Wyborcza
Sorokin stał się postacią kultową we współczesnej literaturze rosyjskiej. Szczególnie cenią go młodzi. Jego powieści, pełne śmierci, przemocy i seksu, budzą niepokój.
The New York Review of Books
Data wydania: 2007-09-13
ISBN: 978-83-7414-354-7, 9788374143547
Wydawnictwo: W.A.B.
Cykl: Światło i Lód, tom 3
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Stron: 336

Autor

Władimir Sorokin Władimir Sorokin (ur. 1955) — pisarz i grafik, jeden z czołowych przedstawicieli radzieckiego, a później rosyjskiego konceptualizmu i jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich. Jest autorem opowiadań, dramatów, scenariuszy filmowych ...

Pozostałe książki:

Lód Dzień oprycznika Cukrowy Kreml
Wszystkie książki Władimir Sorokin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę 23 000? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@staszek89
2012-03-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Jest to ostatnia część Trylogii ,która po dwóch pierwszych częściach nie jest wspaniałym podsumowaniem. Opowieści o ostatnich zaginionych osobach i ich szukaniu i w końcu wielki finał jakim miało być utworzenie wielkiego kręgu nie udał się kompletnie. Słabe zakończenie ,a po Sorokinie można było się spodziewać czegoś bardziej ciekawszego

{} | link |
WO
2012-03-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@saya
2008-08-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka 23 000. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Lód
Lód
Władimir Sorokin
{}6.7/10
Troje mieszkańców Moskwy: dwudziestoletni student, wpływowy prawnik i prostytutka -jednego dnia pada...
Bro
Bro
Władimir Sorokin
{}7.8/10
Bro, druga część trylogii Władimira Sorokina, zapoczątkowanej głośnym Lodem, obejmuje czasy poprzedz...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl