A gwiazdy niech płoną

Danielle Jawando
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
A gwiazdy niech płoną
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Pełna emocji, niezwykle aktualna opowieść o samobójstwie, bullyingu, żałobie i zagrożeniach dorastania w erze mediów społecznościowych.
Świat piętnastoletniego Nathana wali się w gruzy, gdy jego starszy brat popełnia samobójstwo.
Al miał przed sobą wspaniałe perspektywy, był utalentowany i kochał życie.
Dlaczego więc się zabił?
Dręczony tym pytaniem, Nathan postanawia zagłębić się w śledztwo dotyczące ostatnich miesięcy życia brata. Jego drogi krzyżują się wtedy z Megan – szkolną przyjaciółką Ala.
Wspólnie zaczynają odkrywać tajemnice, które doprowadziły do samobójstwa. Czy jednak będą w stanie zmierzyć się mroczną prawdą, do której dotrą?
Tytuł oryginalny: And The Stars Were Burning Brightly
Data wydania: 2021-10-13
ISBN: 978-83-280-7653-2, 9788328076532
Wydawnictwo: YA!
Stron: 400
dodana przez: Nastka_diy_book

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wzruszająca historia warta uwagi!

22.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jak tylko przeczytałam opis tej książki od razu wiedziałam, że jest to pozycja warta uwagi. I to nie tylko młodzieży, do której jest kierowana, ale również dorosłych, w szczególności rodziców oraz nauczycieli. Powieść porusza bowiem ważne i aktualne tematy związane z przemocą rówieśniczą, nękaniem, brakiem akceptacji ze strony grupy i konsekwencja... {} Recenzja książki A gwiazdy niech płoną

Książka, którą powinien przeczytać każdy.

10.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Danielle Jawando napisała bardzo ważną książkę, która porusza bardzo aktualne problemy nastolatków. “A gwiazdy niech płoną” to książka młodzieżowa, która opowiada o stracie, bólu, żałobie, lecz również o bullyingu, jednym z ogromnych zagrożeń czyhających na nastolatki. Samobójstwo nastolatka jest głównym wątkiem, wokół którego toczą się poboczne... {} Recenzja książki A gwiazdy niech płoną

Moja opinia o książce

Opinie

@przyrodazksiazka
2021-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

,,Przykładam rysunek do szyby. Kartka przybiera dziwnie wyblakły, biały kolor. Przyglądam się skulonemu, przerażonemu Alowi. Dotykam opuszkami palców napisu: ,,Pomóż mi". ,,Pomóż mi". A może Al miał kłopoty, a ja się ich nie domyślałem?"

Niewyobrażalnie piękna. Cudna, w najgorszym momencie życia, kiedy była szansa, byśmy mogli komuś pomóc, ale tego nie zrobiliśmy. Śmierć rodzeństwa zawsze bywa dramatyczna. Tym bardziej zagadkowa, która stała się nagle. Do tego list w którym jesteśmy proszeni o pomoc...

Ciężko mi o takich książkach pisać, bo przepełnia je niewyobrażalny ból i tęsknota. Bohater obwinia siebie o wszystko, gdyż poprzez tą wiadomość ujrzał wszystkie sytuacje, kiedy faktycznie on potrzebował pomocy. Natychmiast przypomina sobie, że w tamtym momencie brat do niego dzwonił. Tylko on nie odebrał telefonu...
Od tego momentu stara się zrobić co może, by poznać prawdę. By dowiedzieć się dlaczego Al postanowił odebrać sobie życie. W końcu rodzina i znajomi wręcz zazdrościli mu wszystkiego. Dlaczego więc to zrobił. Co go skłoniło do tak drastycznych kroków?
To, czego się dowie, będzie potworne. Wpłynie na nasze życie i będzie stawać przed oczami. Niemal uwieczni się jak uczucie porażki, które w sobie nosimy.
Książka ukazuje najważniejsze sprawy, które często są zamiatane pod dywan. W wielu szkołach dochodzi do przemocy nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Nauczyciele to widzą, ale zwalają na próby dorastania, zwyczajne konflikty towarz...

{}× 2 | link |
@miedzytytulami
2021-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

"A gwiazdy niech płoną" to szalenie ważna, mądra i poruszająca książka. Choć wydana z myślą o nastolatkach, jest pozycją obowiązkową dla każdego rodzica.
Nękanie, przemoc psychiczna i fizyczna. Takie atrakcje zapewnia młodzieży szkoła i nie ma co się burzyć, że książka jest fikcją. Taka jest prawda. Myślę, że w obecnych czasach dzieciaki mają zdecydowanie trudniej niż przed erą internetu. Upodlenie nie ma końca kiedy zostaje nagrane i wrzucone do sieci. A tam nic nie ginie.
Ta książka to opowieść o chłopcu, który stracił brata w potworny sposób. Żałoba po bliskim odbierającym sobie życie jest wyjątkowo trudna, jednak Nathan znajduje w sobie siłę, by poznać prawdę o tym, co popchnęło Ala do tak dramatycznego kroku.
.
To z jednej strony piękna i pełna wrażliwości historia o życiu tych, którzy zostają, a z drugiej strony obraz dramatu na jaki narażeni są nastolatkowie. Jest mi niezmiernie trudno i niewygodnie w serduchu, bo sama ma dzieci, które niebawem będą nastolatkami. Pozostaje jedynie refleksja nad tym co zrobić, by kochać i chronić.

{}× 1 | link |
@esclavo
2021-11-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Czytam

Ostatnio nie często sięgam po młodzieżówki, bo chyba już wyrosłam z nastoletnich problemów. Jednak ta książka, mimo że skierowana do konkretnej grupy wiekowej, porusza trudny i uniewersalny temat.

Jest to powieść ciężka emocjonalnie. Wzruszajaca, ale również wywołująca gniew na system, na ludzką naturę, na objętność. Samobójstwa wśród nastolatków stały się niestety powrzechne. Wśród fali hejtu i niezrozumienia, kreowania przekłamanej rzeczywistości, ciężko jest być sobą. I o tym pisze autorka. Ta książka jest napisana prosto z serca. Osobista. Dotyka realnych problemów, realnych zagrożeń. Jest to lektura, którą powinni przeczytać rodzice i nauczyciele, by wreszcie przestać bagatelizować trudności z jakimi boryka się dzisiejsza młodzież.

Świetnie napisana, niedająca się odłożyć i z przekazem. Taka jest ta powieść. Musicie przeczytać.

{}× 1 | link |
@cherryladyreads
2021-10-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Nastka_diy_book
2021-10-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Pewnego dnia, braciszku, zrozumiesz. To się po prostu wy­darzy, a ty nawet się nie spostrzeżesz. Spojrzysz w niebo, wpatrzysz się w gwiazdy płonące setki i tysiące kilometrów stąd i pomyślisz:...”
{}
#
“– „To nasza tylko, nie gwiazd naszych wina” – zacytował Al.”
{}
#
“Będę znów Alem. Alem, który jest nikim. Alem, który chce zniknąć. Alem, który wolałby być tam wyżej... Tam, gdzie nic nie może cię dotknąć, a jedyne, co cię otacza, to hel, azot i pył.”
{}
#
“Więc gdy się załamiesz... rozpadniesz... pamiętaj... to cię nie zniszczy – to twoje narodziny.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl