Aleksander Wielki

Krzysztof Nawotka
Aleksander Wielki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Aleksander Wielki to jedna z najsłynniejszych postaci w historii świata. Mimo że żył krótko, zaledwie 33 lata (356 - 323 p.n.e) jego osiągnięcia polityczne i militarne robią wrażenie nawet obecnie, chociaż wiele z jego działań budzi sporo kontrowersji. Dużą rolę odegrał także w rozpowszechnieniu kultury greckiej (niemniej nie ma pewności co do rzeczywistych powodów takiego działania). Dzięki temu np. dzieła Homera zawędrowały nawet do Azji. Zakładał także miasta w greckim stylu na terenach na których Grecy nigdy nie mieszkali. Najsłynniejszym jego dziełem jest jednak pokonanie perskiego króla Dariusza i zajęcie jego imperium. Aleksander miał także cechy negatywne. Był porywczy, nieufny, mściwy i nie lubił gdy go krytykowano (np. pijany zabił własnoręcznie Klejtosa Czarnego macedońskiego arystokratę i jednego z ważniejszych dowódców tylko dlatego, że ten nie zgodził się z jego zdaniem). Prowadziło to niejednokrotnie do bardzo niebezpiecznych sytuacji i niepotrzebnego marnowania życia własnych żołnierzy (np. po tym jak wojsko odmówiło dalszego marszu w stronę Indii poprowadził ich z powrotem do Persji przez pustynny obszar Gedrozji w wyniku czego z braku wody zmarło wielu żołnierzy i towarzyszących im osób). Bez skrupułów pozbawiał życia potencjalnych pretendentów do tronu Macedonii (prawdopodobnie zamieszany był w zamordowanie swojego ojca Filipa), chociaż w tamtych czasach nie było w tym nic nadzwyczajnego. Wielu zarzuca mu także nadużywanie alkoholu i homoseksualizm, niemniej w owym czasie w Grecji ta ostatnia "przypadłość" nie była czymś nagannym, a wręcz przeciwnie, takie "kontakty z kolegami" były jak najbardziej pożądane. Aleksander chciał aby uważano go za boga (po wizycie w oazie Siwa zaczął uważać się za syna boga Amona), na monetach bitych na jego rozkaz, a także po jego śmierci wielokrotnie przedstawiany był z boskimi atrybutami (gromem Zeusa, czy rogami Amona). Cały obraz Aleksandra jest jednak niestety bardzo "niewyraźny" ponieważ pewne informacje na jego temat to tylko to że był. Najbliższe czasowo zachowane do dnia dzisiejszego teksty o nim (często tylko fragmenty) pochodzą z około I w. p.n.e. czyli powstały 300 lat po jego śmierci. Biorąc pod uwagę, że powstały w oparciu o dzieła autorów piszących bardzo tendencyjnie, a następnie były przetwarzane przez kolejnych chwalących lub ganiących go autorów, nie ma się co dziwić w chwili obecnej dostępne informacje dotyczące tego samego wydarzenia są sprzeczne. Obiektywizm wśród historyków (nie tylko starożytnych) jest niezmiernie rzadki. Również źródła archeologiczne są rzadkie i niewiele mogą nam wyjaśnić.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-229-2823-3, 9788322928233
Wydawnictwo: WUWr - Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego
Seria: Monografie FNP
Kategoria: Historia
Stron: 630
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Krzysztof Nawotka Krzysztof Nawotka
Urodzony w 1960 roku w Polsce
Krzysztof Dariusz Nawotka – polski filolog klasyczny, historyk, specjalizujący się w epigrafice greckiej, historii starożytnej oraz historii świata greckiego; nauczyciel akademicki związany z uczelniami wrocławskimi; samorządowiec

Pozostałe książki:

Aleksander Wielki Romans o Aleksandrze
Wszystkie książki Krzysztof Nawotka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Aleksander Wielki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Aleksander Wielki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat