Amerykański Brud

Jeanine Cummins
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Amerykański Brud
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Literackie arcydzieło.
Książka, która zmieni wszystko.
Jedna z najważniejszych powieści naszych czasów.

Amerykański brud już został okrzyknięty nowym amerykańskim klasykiem i mianem współczesnych Gron gniewu.

Wczoraj Lydia miała księgarnię.
Wczoraj Lydia miała męża.
Wczoraj była ze wszystkimi ludźmi, których kocha.

Dzisiaj został jej tylko ośmioletni syn Luca.

Dla niego przywiąże sobie maczetę do nogi.
Dla niego wskoczy na dach pędzącego pociągu.
Dla niego odnajdzie siłę, aby uciekać.

Lydia Quixano Perez mieszka w Acapulco, gdzie prowadzi księgarnię. Ma syna Lucę i wspaniałego męża, który jest dziennikarzem. Kiedy w mieście władzę przejmują kartele narkotykowe, życie Lydii nadal jest komfortowe i bezpieczne.

Kobieta gromadzi w księgarni swoje ulubione powieści, mimo że zdaje sobie sprawę, iż nigdy się nie sprzedadzą.
Pewnego dnia w jej miejscu pracy pojawia się mężczyzna, który chce kupić cztery książki – dwie z nich są ulubionymi lekturami Lydii. Kobieta nie wie, że jej nowy klient jest szefem kartelu narkotykowego, który zawładnął miastem. Gdy mąż Lydii publikuje informacje o Javierze, ich życie zmienia się na zawsze.

Tytuł oryginalny: American Dirt
Data wydania: 2020-03-18
ISBN: 978-83-8178-257-9, 9788381782579
Wydawnictwo: NieZwykłe
Stron: 460
dodana przez: Justyna_K

Autor

Jeanine Cummins Jeanine Cummins
Urodzona 6 grudnia 1974 roku w Hiszpanii (Rota)
Pisarka, autorka kryminałów, thrillerów i powieści obyczajowych. Jej książki często osadzone są w przeszłości, opowiadają o rodzinach, dojrzewaniu i reakcji na traumatyczne przeżycia. Jej pierwsza książka, oparta na jej własnych przeżyciach historia...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pieśń rozpaczy

27.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Każdą niegodziwość można odkupić pod warunkiem, że siła odkupienia będzie równoważna niegodziwości jaka popełniliśmy.” Kartele narkotykowe w Meksyku działają bezkarnie, zastraszając ludzi, bo nic tak na ludzi nie działa, jak strach. Osoby, które doświadczyły przemocy, nie mogą nawet ubiegać się o pomoc prawną. Wszyscy, włącznie z władzą do... {} Recenzja książki Amerykański Brud

@gala26@gala26 {}× 24

Amerykański Brud

19.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Poczucie bezpieczeństwa –jest elementarną potrzebą człowieka, ale jak żyć we współczesnym nieprzewidywalnym, pełnym zagrożeń świecie. Bo pozornie my współcześni ludzie winniśmy bać się mniej niż nasi pradawni przodkowie, na których za każdym krzakiem czyhał dziki zwierz, albo członek innego plemienia. ,, Amerykański brud’’- zachwycająca, niewia... {} Recenzja książki Amerykański Brud

@ela_r22@ela_r22 {}× 19

Historia, która poruszy najbardziej zatwardziałe serce...

19.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Tydzień… dokładnie tyle potrzebowałam żeby po skończeniu książki usiąść i zabrać się za pisanie tej recenzji, ale nawet pomimo upływu siedmiu dni nadal nie mam pewności czy uda mi się napisać coś sensownego. Odnoszę wrażenie, że jakichkolwiek słów użyje nie oddadzą one w pełni wrażeń jakich dostarczyła mi autorka podczas czytania. Czekałam na tę k... {} Recenzja książki Amerykański Brud

@Ewelina229@Ewelina229 {}× 13

Niesamowita historia

11.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jest to książka " o ludziach, którzy, mimo traumatycznych wydarzeń, znaleźli w sobie siłę, by ruszyć z miejsca, aby żyć dalej." (str.466) Poruszająca historia migrantów osadzona w świecie karteli w Meksyku. Główna bohaterka prowadzi księgarnię, starając się dobierać książki, które wywierają na niej wrażenie, wzbogacają jej wiedzę. Lubi też dyskut... {} Recenzja książki Amerykański Brud

@asach1@asach1 {}× 12

Moja opinia o książce

Opinie

@gala26
2020-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane 2020 Literatura współczesna Moja prywatna biblioteczka Obyczajowe Otrzymane w prezencie Wyzwanie czytelnicze 2020 Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Literatura piękna

Niezwykle rzadko daję 10 gwiazdek, ale tej książki nie można ocenić niżej. To nie ma znaczenia, że jest to fikcja literacka, ale takie sytuacje w Meksyku zdarzają się na porządku dziennym i mogłaby wydarzać się naprawdę. Ta historia zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, wzbudziła wachlarz niesamowitych emocji. Każdą cząstką ciała czułam ten nieustający strach, który towarzyszy Lydi i Luce w ich drodze. Literatura na bardzo wysokim poziomie.

{}× 28 | Komentarze (2) | link |
@aleksiunka
2021-01-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane e-book

Meksyk. Państwo, w którym prawem jest bezprawie, a rzeczywistość zmienia się wraz ze zmianą układu pionków na planszy rozgrywek karteli narkotykowych. Kraj, w którym trudno być uczciwym, a jeszcze trudniej bezpiecznym. Kraj, z którego nierzadko trzeba uciekać by przeżyć, jak Lydia i jej syn.

Pomysł na fabułę ciekawy. Postaci głównych bohaterów z potencjałem. Całość jednak dość przeciętna i mnie najzwyczajniej nie porwała. Od trudnego, wielowymiarowego tematu, jakim jest problem coraz większej skali migracji na świecie, oczekiwałabym bardziej wnikliwego studium postaci podejmujących tak desperacki krok, jakim jest nielegalna ucieczka z własnej ojczyzny, albo bardziej reporterskiego sposobu relacjonowania tej ucieczki.
Zastanawiam się jak zaklasyfikować tę książkę?
Jak na thriller psychologiczny - emocje są zbyt płaskie, brakuje skoków napięcia i pogłębionej analizy psychologicznej postaci.
Jak na powieść drogi - zbyt równa i prosta ta droga.
Jak na kryminał czy sensację (w końcu to ucieczka przed zemstą bossa kartelu narkotykowego) - niewielu narcos znajdziemy w tej historii.
Jednak nie podejmując próby przyporządkowania książki żadnym schematom i uznając ją, po prostu, za opowieść o morderczej podróży matki z ośmioletnim dzieckiem, to zdecydowanie zbyt idealne i bezproblemowe jest to dziecko. I gdyby nie cudowne zbiegi okoliczności i wprost nieprawdopodobne szczęście głównej bohaterki, opowiedziana tutaj historia ...

{}× 4 | link |
@mamazonakobieta
2020-10-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

„Amerykański brud” to historia pełna bólu i cierpienia, bardzo brutalna, wywołująca wiele emocji. To jedna z tych książek, o których się pamięta bardzo długo, a bohaterowie pozostają w naszym sercu. Zdecydowanie polecam.

{}× 3 | link |
@znerwaminawierzchu
2021-08-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Życie pisze dla każdego różne scenariusze, raz myślisz, że nie jesteś w stanie wytrzymać stresu związanego z pracą czy sytuacją rodzinną, innym razem uciekasz przed „przeznaczeniem”, zostawiając wszystko co do tej pory zdołałeś zgromadzić.
Lydia mieszka w Acapulco, prowadzi swoją małą księgarenkę, która jest jej oczkiem w głowie, wychowuje też ośmioletniego syna i jest szczęśliwą żoną skrupulatnego dziennikarza. Acapulco nie jest spokojnym miejscem do życia, to teren karteli - narcos, którzy są wszędzie i nie dają o sobie zapomnieć. W tym mieście Twoje życie może zmienić się w ułamek sekundy. W jednej chwili świętujesz uroczystość rodzinną, w drugiej chowasz przed mężczyzną chcącym zakończyć Twoje życie.
„Amerykański brud” to historia o tym, jak w jednej chwili tracisz wszystko, zostawiasz wszystko i dla wielu stajesz się nic nie znaczącym towarem – migrantem. Twoimi jedynymi kompanami w podróży po wolność są: pędzący pociąg towarowy, na który musisz "wsiąść" i nadzieja, że tym razem unikniesz spotkania z policją.
To historia, po której przez chwilę zaczniesz analizować to co przeczytałeś, zderzając się z myślą, że takie rzeczy dzieją się naprawdę. Nie jest to kolejna opowieść o złych gangsterach i niedobrej mafii, to pełna przejęcia relacja ofiary, która chce chronić swoje dziecko – ale nie tylko, w czasie podróży tych ofiar jest więcej, a każda z nich niesie ze sobą swój ciężar i strach. To jak, odważysz się wskoczy...

{} | link |
@czytanie.na.platanie
2020-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2020 Posiadam

"Acapulco upada", a wraz z nim życie pełne zwyczajnych nadziei, marzeń i planów Lydii i jej syna, po tym jak kartel narkotykowy morduje całą ich rodzinę. Jednego dnia traci wszystko, staje się uciekinierką, migrantką. Teraz plan jest tylko jeden - musi ratować siebie i syna. Podejmuje desperacką ucieczkę byle szybciej, byle dalej od strefy zagrożenia. Ale czy nawet setki mil dalej może poczuć się bezpiecznie? Bez strachu obejrzeć za siebie?

Lęk, strach i niewyobrażalny smutek. To uczucia, które towarzyszą podczas lektury całej książki nie tylko bohaterom. Bo czyż można podejść lekko do przytłaczającego ogromu ludzkiego nieszczęścia? Do zbrukanej niewinności i odebranego dzieciństwa?

Autorka porusza temat bestialskiej bezwzględności i bezkarności karteli narkotykowych i migracji będącej jej następstwem. Krzyczy głosami ofiar, które nie mogąc liczyć na pomoc państwa i skorumpowanej policji, ratują się ucieczką. Obnaża przemoc, biedę i brud, którym towarzyszy jedno marzenie pozwalające im przetrwać. Marzenie o normalności.

To książka, która wydrążyła mnie emocjonalnie. Zburzyła wewnętrzny spokój. Wiele drastycznych obrazów mam cały czas pod powiekami i z pewnością na długo tam pozostaną. Ale niech Was to nie zniechęci, bo to książka, którą trzeba przeczytać, napisana przepięknie i z ogromnym wyczuciem.

{} | link |
LA
2021-09-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
AN
2021-01-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@kamaczyta90
2020-12-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@ozgasylwia1
2020-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2020-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@BagatElka
2021-08-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2021 📚 Posiadam
@ela_r22
2020-10-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2020 Kryminał - Sensacja Thriller PPosiadam
@asach1
2020-10-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Ewelina229
2020-10-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Egzemplarz recenzencki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Amerykański Brud. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl