Anatomia pęknięcia

Michał Protasiuk
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Anatomia pęknięcia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsza w Polsce książka o naszej przyszłości po izolacji.

Anatomia pęknięcia Michała Protasiuka jest jak literacka odsłona brytyjskiego serialu Black Mirror. Zanurzamy się w rzeczywistość zdominowaną przez nowe technologie. Podzielony internet, rządzące nami algorytmy i bańki filtrujące – to tematy, wokół których Protasiuk buduje fabułę trzymającą w napięciu jak znakomity thriller. Ta literatura, osadzona w mrocznych, często skandynawskich klimatach, opowiadająca o zdegradowanym środowisku naturalnym, odbierającej nam wolność sztucznej inteligencji czy zjawisku deep fake, jest dla nas – odgrodzonych od świata ekranem telefonu i komputera – niepokojąco aktualna i znajoma. Diagnozuje nasze lęki o przyszłość

Jesteśmy plikami w bazach danych. Profilami w mediach społecznościowych. Jeśli ciekawi nas jutro – powinniśmy czytać Protasiuka.

WOJCIECH ORLIŃSKI, „Duży Format”:

„Nasza bliska przyszłość. Książka Protasiuka jest jak Black Mirror w polskich realiach, ale zdecydowanie bardziej na serio od strony naukowej. Polecam!”

KAROLINA GŁOWACKA, TOK FM, autorka podcastu Radio Naukowe

„Ogromna wiedza o technologiach pozwala Protasiukowi swobodnie rysować wiarygodne światy. Autor daje nam mocne fabularnie opowieści i publicystkę w jednym. Zaangażowane, ostrzegawcze metafory. Anatomia pęknięcia to nie jest krzywe zwierciadło. To lustro obraz wyostrzające. Lepiej przestańmy scrollować nasze newsfeedy, a czujniej przyjrzyjmy się realowi i wirtualowi”.

JAN STRADOWSKI, „Focus”:

„Koncepcje naukowe i wizje technologiczne bywają trudne do zrozumienia. Anatomia pęknięcia to znakomity przykład, jak można je przybliżyć dobrze napisaną fikcją. Jej osadzenie w bliskim nam świecie – wypalonym upałami Poznaniu czy wśród warszawskiego prekariatu – potęguje wrażenie realności. Michał Protasiuk pokazuje, że nawet zaawansowana technologia nie uczyni ludzi mądrzejszymi – wciąż ulegają gwałtownym emocjom, są podatni na błędy rozumowania. Opowieści Protasiuka to wiarygodne ostrzeżenie przed dystopijną przyszłością, którą wciąż jeszcze mamy szansę zmienić”.

Data wydania: 2021-03-26
ISBN: 978-83-66178-48-9, 9788366178489
Wydawnictwo: Powergraph
Kategoria: Science-fiction
Stron: 448
dodana przez: chudini0505

Autor

Michał Protasiuk Michał Protasiuk
Urodzony w 1978 roku w Polsce (Bydgoszcz)
Michał Protasiuk w branży badawczej od 2002 roku. Obecnie pracuje w Google, gdzie odpowiada za badania marketingowego w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, specjalizując się przede wszystkim w badaniach zachowań konsumenckich, badaniach mediów oraz...

Pozostałe książki:

Punkt Omega Struktura Ad infinitum Rok po końcu świata Przedmurze
Wszystkie książki Michał Protasiuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Anatomia pęknięcia? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

PA
2021-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Jestem fanką serii "Black mirror", nie wszystkie sezony podobały mi się tak samo ale w każdym były odcinki perełki, dające do myślenia na temat kondycji człowieka w przyszłości - niektóre szokowały, inne przerażały, wszystkie serwowały propozycje, z których żadnej nie potrafimy z pewnością wykluczyć.

Przez długość mojego życia (a to nawet nie okruszek w dziejach świata 😉) świat techniki wystrzelił niczym rakieta, by niespodziewanie szybko wybić się z poziomu zero w przestrzeń iście kosmiczną, prace nad ulepszaniem sztucznej inteligencji są dziś faktem i pytania o jej korelację z naszą codziennością nie wydają się być na wyrost. Co więcej - myślę, że coraz sensownej przyjrzeć się ewentualnym skutkom ingerencji inteligencji tworzonej komputerowo w nasz świat, wydaje się bowiem prawdopodobne, że może próbować ona działać na własnych zasadach. Nie mam tu na myśli jakiejś celowej akcji na rzecz unicestwienia człowieka, raczej dążenia cyfrowej świadomości do szukania innych, nowych dróg, których konsekwencji nie jesteśmy w stanie całkowicie przewidzieć. A jeśli ta inteligencja zacznie podejmować decyzje samodzielnie - czy naszym wyzwaniem nie stanie się sposób komunikacji z tym nieznanym bytem? Wszak on nie rozumie naszego "zwykłego" języka, nie dzieli naszych doznań, nie pojmuje tej neuronowej płaszczyzny, która dla nas (przynajmniej w większości 🤭) jest punktem wyjścia… Zastanawiacie się nad tym czasem?

Zagadnienia te inter...

{} | link |
@Beata_
2021-04-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Anatomia pęknięcia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl