Anty-teoria literatury

Anna Burzyńska
Książka Anty-teoria literatury
Książka Anty-teoria literatury
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Jak właściwie myśleć dzisiaj o teorii literatury? Jak ją uprawiać? Czy teoria jest potrzebna literaturze? Czy może tylko literaturoznawcom? Pytania te stawiano sobie przez cały XX wiek, ale od końca lat 60., wraz z tzw. Kryzysem teorii w wiedzy o literaturze okazały się one szczególnie ważne. Książka Anny Burzyńskiej opowiada o sytuacji teorii po strukturalizmie, kiedy to dla wielu badaczy literatury (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i we Francji) stało się jasne, że tworzenie naukowej, ogólnej, systemowej teorii próbującej objąć całość zjawisk literackich jest tyleż niemożliwe, co ostatecznie nieprzydatne. Poststrukturalizm - nurt nastawiony na krytykę tradycyjnego modelu myśli teoretycznej został tu przedstawiony poprzez różnorodne zjawiska nadające mu dynamiczny i niemal rewolucyjny charakter: dekonstrukcję teorii nowoczesnej, rozbijan ie schematyzmu doktryn teoretycznych za pomocą rozmaitych kłopotliwych kategorii (jak np. narracja, komunikacja, lektura), wreszcie - erotyzacja języka teoretycznego (wprowadzanie do dyskursu teorii podmiotu i teorii interpretacji takich, nieobecnych w nim dotąd jakości jak, cielesność, zmysłowość czy przyjemność). Książka podejmuje także temat konsekwencji postrukturalizmu i jego udziału w tworzeniu kształtu najnowszej teorii literatury - świadomie rezygnującej z fundamentalistycznych i esencjalistycznych skłonności, otwartej na inność i zróżnicowane konteksty kulturowe, a dzięki temu - twórczo interpretującej literaturę.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-242-0527-1, 9788324205271
Wydawnictwo: Universitas

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Anty-teoria literatury aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Anty-teoria literatury”- Anna Burzyńska

Książka Teorie literatury XX wieku. Antologia
Teorie literatury XX wieku.... Anna Burzyńska
Obszerny zbiór tekstów źródłowych towarzyszący książce Teori...
Książka Teoria literatury XX wieku. Podręcznik
Teoria literatury XX wieku.... Anna Burzyńska
{}10/10
Najważniejsze teorie literatury zeszłego stulecia omówione w...
Książka Dekonstrukcja i interpretacja
Dekonstrukcja i interpretacja Anna Burzyńska
{}10/10

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się