Atlas motyli

Heiko Bellmann
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Atlas motyli
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Większość motyli dziennych możemy łatwo rozpoznać nawet na podstawie zdjęcia. Znacznie trudniej jest rozpoznać i sklasyfikować liczniejszą grupę motyli nocnych, a jeszcze liczniejsze motyle mniejsze to dla laika po prostu „mole”. Ta książka zawiera informacje o wszystkich najbardziej znanych motylach dziennych i nocnych zamieszkujących Europę. Poznasz je dzięki opisom zawierającym ich charakterystyczne cechy, dane o występowaniu i ciekawostki, kolorowym zdjęciom i szczegółowym ilustracjom. Dowiesz się tu również, jakie zadania spełniają motyle w przyrodzie – przyjrzymy się gąsienicy i roślinom, które są jej przysmakiem.

Warto poznać ten barwny świat i umieć rozpoznać nie tylko pazia królowej czy rusałkę żałobnika, lecz także znacznie zmniejszające się dziś populacje innych gatunków motyli.

W książce znajdziesz:
• 279 opisów gatunków,
• 422 barwne zdjęcia,
• 150 kolorowych ilustracji.
Wydanie 4
Data wydania: 2024-04-15
ISBN: 978-83-8151-740-9, 9788381517409
Wydawnictwo: RM
Stron: 192
dodana przez: jatymyoni
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Heiko Bellmann Heiko Bellmann
Urodzony 17 marca 1950 roku w Niemczech
Dr. Heiko Bellmann - niemiecki zoolog. Absolwent Uniwersytetu w Getyndze (Universität Göttingen) - biologia. Znawca pająków i motyli. Autor wielu prac z zakresu entomologii i arachnologii. Przez wiele lat związany ze stuttgarckim wydawnictwem Franck...

Pozostałe książki:

Atlas motyli, wydanie 3 Pająki - przewodnik kieszonkowy Rodzinny atlas przyrody Atlas owadów, wydanie 3 Błonkówki Owady Owady. Spotkania z przyrodą Szarańczaki. Przewodnik entomologa Ważki
Wszystkie książki Heiko Bellmann

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Fascynujący świat motyli

17.04.2024

Motyle są fascynujące, ich kolorowe skrzydła, delikatność, wdzięk, kruchość i piękno oraz lekkość poruszania się, wzbudzają w ludziach zachwyt. Pozytywne emocje wzbudzają nawet u ludzi, którzy zwykle z odrazą patrzą na owady. Niewiele jest innych zwierząt, które pasjonują tak wielu. Lecz czy wszystkie motyle są takie urzekające? Z pewnością nie (n... Recenzja książki Atlas motyli

@maciejek7@maciejek7 × 33

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2024-04-17
8 /10
Przeczytane Posiadam naukowe i popularnonaukowe poradniki konkurs

Motyle są fascynujące, ich kolorowe skrzydła, delikatność, wdzięk, kruchość i piękno oraz lekkość poruszania się, wzbudzają w ludziach zachwyt. Pozytywne emocje wzbudzają nawet u ludzi, którzy zwykle z odrazą patrzą na owady. Niewiele jest innych zwierząt, które pasjonują tak wielu. Lecz czy wszystkie motyle są takie urzekające? Z pewnością nie (na przykład wielkie ćmy...), ale gdyby im się przyjrzeć bliżej, nie będą wzbudzały naszej odrazy i jakichkolwiek obaw. Chociaż ja bardzo lubię motyle, to jednak ich gąsienice nie zawsze wzbudzają mój zachwyt, zwłaszcza w ogrodzie na roślinach uprawnych... Moja córka dlatego nie zachwyca się motylami, twierdząc, że to fruwająca gąsienica. Jednak już wnuczka nie ma takich skojarzeń i nawet bez ociągania i z wielką ochotą pomaga zdejmować szkodniki z kapusty.
Odmian motyli jest bardzo dużo, w naszym kraju również. A znamy tylko te najbardziej pospolite jak bielinek kapustnik, paź królowej, różne modraszki czy też rusałki, a przecież jest ich znacznie więcej. Warto więc je poznać, tym bardziej, że na przyciągających oko barwnych fotografiach motyli, możemy dostrzec wszystkie ich walory i szczegóły budowy ich ciała. W naturze raczej nie mamy takiej możliwości, gdyż są bardzo płochliwe. Na łące czasem da się zaobserwować niektóre gatunki, są one bardzo wdzięcznym obiektem badań i obserwacji, chociaż sama zauważyłam, że populacja motyli ciągle się zmniejsza. Pewnie wpływ na to ma wiele czynników, ale postęp cywilizacyjny i stosowani...

× 11 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

W przeciwieństwie do innych owadów, które na ogół uważamy za dokuczliwe i szkodliwe, motyle są powszechnie lubiane.
Tę dobrą opinię zawdzięczają najprawdopodobniej wspaniałemu ubarwieniu oraz prowadzonemu przez gatunki aktywne w ciągu dnia trybowi życia, który nie jest dokuczliwy dla człowieka.
Motyle, podobnie jak muchy, chrząszcze i osy, należą do owadów, u których zachodzi cykl życiowy z przeobrażeniem zupełnym.
Cykl rozwojowy większości motyli obejmuje jedno pokolenie rocznie.
Motyle dzienne są z pewnością najbardziej znanymi motylami. Jednak stanowią one nieliczną grupę, gdyż spośród 3156 gatunków motyli występujących w Polsce, do motyli dziennych zalicza się jedynie 164 gatunki.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl