Autonomia i instrumentalny charakter prawa

Włodzimierz Gromski
Autonomia i instrumentalny charakter prawa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Stale rosnący zakres celowego posługiwania się prawem i instytucjami prawnymi w działaniach różnych podmiotów, zmierzających do oddziaływania na stosunki społeczne, w jakich podmioty te uczestniczą, rodzi szereg pytań, istotnych zarówno z poznawczego, jak i praktycznego punktu widzenia, dotyczących przede wszystkim możliwości, warunków powodzenia i ograniczeń tego rodzaju działań. Jedna z takich wątpliwości przybiera postać pytania o relację między autonomią prawa a jego instrumentalnym charakterem (...) Podobny dylemat pojawił się także w orzecznictwie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. W uzasadnieniu do orzeczenia w sprawie K. 14/91, Trybunał Konstytucyjny stwierdził między innymi.że:"(...) w państwie prawnym prawo jest zjawiskiem w dużym stopniu autonomicznym względem państwa jako organizacji urzeczywistniającej określone zadania polityczne i nie powinno ono służyć urzeczywistnianiu celów politycznych czy gospodarczych w sposób, który może zdeprecjonować rolę prawa i jego społeczną akceptację. Posługiwanie się prawem jako instrumentem realizacji celów gospodarczych, w tym w sytuacjach trudności gospodarczych, wymaga przestrzegania obowiązujących, konstytucyjnych zasad tworzenia prawa (...).
Data wydania: 2000
ISBN: 978-83-88166-30-3, 9788388166303
Wydawnictwo: KOLONIA SP.ZO.O

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Autonomia i instrumentalny charakter prawa? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Autonomia i instrumentalny charakter prawa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl