Aż do śmierci. Prawdziwe historie przemocy domowej, która zmusza ofiarę do zbrodni

Daria Górka
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Aż do śmierci. Prawdziwe historie przemocy domowej, która zmusza ofiarę do zbrodni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

 Ta książka to głos oddany kobietom, które głosu nigdy nie miały.

Historie kobiet, które dotarły do własnych granic i z ofiar przeistoczyły się w katów.

Przez lata zamiast pocałunków od męża otrzymywały uderzenia w twarz, a zamiast czułych słów słyszały wyzwiska. Były bite, kopane, poniżane, zastraszane, okaleczane i zmuszane do prostytucji. Taki los zgotowali im ich mężowie i partnerzy, ci sami, którzy wielokrotnie wyznawali im miłość.

„Czułam ból, fizyczny i psychiczny, przeszywający. Potem pojawiła się złość i wstręt do człowieka, który mi to robi, i do samej siebie. Na koniec przyszła nienawiść i wstyd”.

Nie wszystkie pamiętają chwilę, w której coś w nich pękło i odpowiedziały przemocą na przemoc. Nie rozumieją, dlaczego akurat wtedy chwyciły za nóż.

„To chodziło o wszystko, o całe życie. W tym momencie każde doświadczenie ze mnie wypłynęło. Doszłam do swojej własnej granicy”.

Daria Górka, reporterka TVN24, przedstawia wnikliwą analizę życia ofiar przemocy domowej. Dziennikarka próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie o to, dlaczego krzywdzone kobiety latami tkwią przy swoich oprawcach. Przygląda się narastającemu cierpieniu i bezradności, które w którymś momencie stają się nie do zniesienia i prowadzą do zbrodni.

„Ci, którzy wiedzieli, co dzieje się w naszych czterech ścianach, wiedzieli też, że do tej tragedii i tak by doszło. Tylko myśleli, że role kata i ofiary będą odwrócone”. 
Data wydania: 2019-10-16
ISBN: 978-83-66436-13-8, 9788366436138
Wydawnictwo: Mova
Stron: 253

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przemoc rodzi przemoc

19.02.2020

Autorka w swojej książce „Aż do śmierci” oddaje głos kobietom, które po latach upokorzeń odpowiedziały przemocą na przemoc i zabiły swoich agresorów. Konsekwencje tego działania ponoszą i ponosić będą przez długie lata za murami więzienia. Jak z ofiary stały się sprawcami? Co spowodowało, że zdecydowały się na tak drastyczne posunięcie? I w końcu ... Recenzja książki Aż do śmierci. Prawdziwe historie przemocy domowej, która zmusza ofiarę do zbrodni

On mnie kochał. Tylko za mocno...

18.04.2020

Ta książka to głos oddany kobietom, które głosu nigdy nie miały. Aż do śmierci to historia 8 kobiet. Kobiet, w których codziennie życie wplecione były krzyki, awantury, wyzwiska a nawet pobicia. Miłość nie wyglądała jak z bajki. Zamiast rycerza na białym koniu był oprawca z nożem. W ich domu miłość, ciepło czy poczucie bezpieczeństwa była obca. Ni... Recenzja książki Aż do śmierci. Prawdziwe historie przemocy domowej, która zmusza ofiarę do zbrodni

Recenzja książki "Aż do śmierci"

27.02.2020

W ramach #booktour u @powiem_ci_kilka_slow_o_ksiazce miałam okazję przeczytać książkę @gorka_daria "Aż do śmierci". . Książka jest wywiadem, reportażem z kobietami osadzonymi w więzieniu za morderstwo, zabicie swojego partnera, męża... Kobiety dostały wyroki od 5-10-12 lat w zależności od wcześniejszej karalności, sytuacji.. . Czy kobiety wybaczył... Recenzja książki Aż do śmierci. Prawdziwe historie przemocy domowej, która zmusza ofiarę do zbrodni

"Zabiła pani zwierzę..."

5.11.2019

Taka książka była potrzebna, ale czy coś ona zmieni? Mam nadzieję, że tak, bo nawet pojedynczy przypadek babskiej beznadziei i głupoty warto uratować i uświadomić. Nie będę się tu rozwodzić zbytnio nad tematem, bo działa on na mnie jak płachta na byka i nie będę się nakręcać. Osobiście ma własne zdanie na temat tych kobiet, które same musiały się... Recenzja książki Aż do śmierci. Prawdziwe historie przemocy domowej, która zmusza ofiarę do zbrodni

× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@oczytanakryminolog
2020-02-21
10 /10
Przeczytane Literatura faktu Recenzenckie

Zagadnienie przemocy domowej mimo swojej powszechności wciąż jest problemem, który jest niedostatecznie rozumiany przez społeczeństwo. Daria Góra w swojej książce podjęła się wyjaśnienia najważniejszych mechanizmów warunkujących trwałość tego zjawiska, a także uzmysławia czytelnikowi, jak z ofiary można stać się sprawcą. Jest to pozycja, z którą każdy powinien się zapoznać. 

× 1 | link |
@kamilaxddd
2019-11-12
8 /10

Mocny i wstrząsający reportaż o kobietach,które odsiadują swoje wyroki w więzieniach.
Kobiety,które były ofiarami swoich partnerów. Bite,upokarzane,gwałcone. Nie miały głosu,nie miały prawa żyć godnie.
Przeszły piekło i nie potrafiły z niego wyjść. Nie potrafiły lub może nie chciały,wierząc że ich oprawcy się zmienią.
Wytrzeźwieją, przyjdą i przeproszą. Powiedzą,że to się więcej nie powtórzy.
To tylko złudzenia. Powtórzy się i nawet nie tylko raz. Setki razy..
Do czasu. Coś w nich w końcu pęka. Dłużej już tego nie zniosą.
Chciały być przecież kochane i szczęśliwe. Czy to tak dużo?
Chciały się obronić i w tej obronie doszło do nieszczęścia. Choć może to za duże słowo.
Zabiły swoich oprawców i same są katami. Tak zresztą same siebie nazywają.  Od ofiary do kata.
I mogło by się wydawać,że w końcu musiało do tego dojść nie mogą sobie tego wybaczyć.
Wolałyby aby ich oprawcy żyli, a nawet same wolałyby nie żyć.
Jak trzeba być wypalonym tym ciągłym życiem jako ofiara by móc jeszcze mówić takie rzeczy.
Zamiast szczęśliwego życia dostały od życia mocnego kopa w d*pę. I ja wiem,że w jakiś sposób wierzyły że będzie jeszcze dobrze lecz tak się nie stało.
Nie mogły tego zmienić.
Czy będą w stanie żyć jeszcze normalnie? Zaufać innemu mężczyźnie?
Ja im szczerze życzę aby jeszcze były szczęśliwe. Żeby trafiły w końcu na kogoś kto im pomoże a nie zniszczy i tak zniszczone już życie.
Kobiety nie zasługują na takie traktowanie. Ni...

| link |
@madziara091
2019-12-07
8 /10
Przeczytane

Hej Molki 
Dziś trochę smutnie ,ale prawdziwie 😧
Daria Górka, reporterka TVN24
Wydawnictwo MOVA
Trudno mówić jak lecą zły !!

Książka porusza bardzo trudny temat jakim jest przemoc. Przemoc wobec osadzonych. Ciężko nie płakać gdy czyta się do jakiej codzienności musili przywyknąć więźniowie. Ośmieszanie i poniżanie to nic w porównaniu z biciem i zastraszaniem jakie znoszą przez długie lata.  Opisany jest także dzień zabójstwa. Jak ono  przebiegało ale też oczekiwanie na  proces, i sam  jego przebieg, nadanie wyroku jak i dzieciństwo osadzonych które nie było wcale łatwe. Ciekawe są bardzo dane statystyczne o przemocy domowej w Polsce. Porusza to czytelnika przynajmniej mnie. Myślę że łapią za serce. Rozmowa Darii z psychologami o osadzonych na temat ich dzieciństwa bardzo mnie wzruszyła. Rozmowy pełne bólu, żalu i smutku były bardzo mocną fabułą książki. Dużo możemy się z niej dowiedzieć np jak wygląda praca z taką osobą, jej zachowanie ale też jeśli sami jesteśmy ofiarami lub świadkiem przemocy domowej to gdzie można szukać pomocy i co zrobić by taką uzyskać.  Podczas czytania rodziły się we mnie rozmaite pytania i wiele różnych emocji. Momentami nie byłam w stanie poradzić sobie z tym co właśnie przeczytałam i śniło mi się to po nocach ale wcale nie żałuję że ją przeczytałam . Tak mocnej książki dawno nie miałam w rękach ale mimo wszystko oceniam ją na mocne 8 gdyż były w niej małe minusy ale to już każdy podczas czytania je wyłapie.

| link |
@angell15
2020-05-07
7 /10
Przeczytane

Daria Górka opisała historie kobiet, które zabiły w samoobronie, w akcie rozpaczy. Były one przez wiele lat ofiarami przemocy domowej. Bite i poniżane przez najbliższych w końcu nie wytrzymały i chwyciły za nóż.

""Zabójstwa kuchenne", bo tak się je często nazywa, odbywają się w domu czy mieszkaniu, narzędziem zbrodni jest nóż, który akurat znalazł się pod ręką, w sytuacji, w której kobieta uświadomiła sobie, że doszła do punktu krytycznego, do dramatycznego momentu, gdy w jej oczach jedynym wyjściem jest wybór: on albo ja. Tym razem, w taki właśnie sposób, wybrały siebie. Ofiara stała się sprawcą."

Autorka dzieli książkę na kilka części. W pierwszej daje okazję wypowiedzieć się zabójczyniom - ofiarom. Kobiety opowiadają o swoich związkach i powodach, dla których nie odeszły od przemocowych partnerów. Poznajemy także przerażające statystyki dotyczące przemocy w Polsce.
W kolejnej części Daria Górka zmienia perspektywę i przybliża czytelnikowi relacje osób pracujących z kobietami, które zabiły swoich prześladowców: psychologami i adwokatem zajmującymi się problemem przemocy w rodzinie.

Książka objaśnia również gdzie osoby poszkodowane mogą szukać pomocy.

"Aż do śmierci" przeczytałam w ramach book tour organizowanym na Instagramie przez @kinga_psi_i_ksiazka. Dziękuję za możliwość udziału.

| link |
@Julka_2
2020-01-29
10 /10
Przeczytane

Dziś przychodzę z książką o podobnej tematyce poprzedniej recenzji. 
Osiem kobiet, siedem zabójstw.
Książka porusza rozmowy o trudnym czasie dla każdej z nich. Poniżane, bite i gwałcone tak przedstawiają swoją codzienność.
Każdy z nas ma granicę, gdy one zostają przekroczone, może dojść do tragedii...
___
Kolejny raz natrafiam na dobrą literaturę faktu, reportaż. Nie będę się wypowiadać co sądzę o każdej  sprawie bo mogę pojechać bez cenzury. 
Nienawidzę żadnego rodzaju przemocy na ludziach, nie ważne czy oprawcą jest mężczyzna czy kobieta. 
Tam gdzie powinniśmy odczuwać spokój, dostajemy po gębie... Bez komentarza.
Słowa jednego policjanta zapadły mi w pamięć i w ten sposób chce was zachęcić do lektury. "Zabiła pani zwierzę, a pójdzie pani siedzieć jak za człowieka".
Krótko i  na temat. 
Proszę gdy jesteście świadkiem takiej sytuacji reagujcie! 
Gratuluję Pani @gorka_daria świetna robota!
Panią przebywające karę za swoje czyny życzę udanego startu po opuszczeniu zakładu, choćby ten jeden raz...

| link |
@abysylia
2022-11-10
8 /10
Przeczytane
@weronika_mazurek
2022-04-13
9 /10
Przeczytane
AN
2021-04-23
7 /10
Przeczytane
@monidelko83
2020-11-25
10 /10
@Zaczytane_koty
2020-04-17
8 /10
Przeczytane
@Marguerita
2020-03-25
7 /10
Przeczytane 2020
@izka91201
2020-03-20
7 /10
Przeczytane
@syl_wia_88
2020-02-27
9 /10
Przeczytane
@monika8905
2020-02-18
10 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2020-02-17
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Do dziś mam przed oczami policjanta, który siedział obok mnie, już na komisariacie, i trzymał mój dowód. Powiedział: zabiła pani zwierzę, a pójdzie pani siedzieć jak za człowieka.”
#
“Do dziś mam przed oczami policjanta, który siedział obok mnie, już na komisariacie, i trzymał mój dowód. Powiedział: zabiła pani zwierzę, a pójdzie pani siedzieć jak za człowieka.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl