Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia

Zdzisław Beksiński, Jarosław Mikołaj Skoczeń
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

W książce opublikowane zostały obszerne fragmenty dzienników Zdzisława Beksińskiego z lat 1993 - 2005, w których artysta bardzo szczerze, z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru i ironią opisuje otaczającą go rzeczywistość –ludzi, którzy przy nim byli i sprawy, które go zajmowały. Nie ucieka także od spraw trudnych i bolesnych - pisze o śmierci, przemijaniu, samotności, chorobie. Niejako uzupełnieniem dzienników jest rozmowa z wieloletnim przyjacielem artysty, Wiesławem Banachem, który ze swojej perspektywy, ale z ogromną dozą zrozumienia i empatii, opowiada o życiu, twórczości, rodzinie, rozterkach, światopoglądzie malarza. To właśnie jemu Zdzisław Beksiński powierzył cały dorobek swojego życia – zarówno artystycznego jak i prywatnego. Dorobek, dzięki któremu chciał trwać jak najdłużej, długo po swojej śmierci. Wiesław Banach był dla niego gwarantem, że świat o nim nie zapomni...
Data wydania: 2016-03-16
ISBN: 978-83-61443-11-7, 9788361443117
Wydawnictwo: Mawit Druk
Stron: 448

Autor

Zdzisław Beksiński Zdzisław Beksiński
Urodzony 24 lutego 1929 roku w Polsce (Sanok)
Zdzisław Beksiński – polski inżynier, architekt, malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik i artysta posługujący się też grafiką komputerową.

Pozostałe książki:

Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia Beksiński 1 Opowiadania Beksiński 2 Beksiński - Dmochowski. Listy 1999-2003 Beksiński 3 Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa Beksiński 5 Beksiński. Malarstwo Beksiński. Obrazy Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego Zdzisław Beksiński. Opowiadania
Wszystkie książki Zdzisław Beksiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zwykły/ niezwykły.

18.01.2022

Przystępowałem do tej książki perfekcyjnie obiektywny: Beksiński był mi właściwie obojętny, nie byłem jego fanem, a już tym bardziej przeciwnikiem. Książka dzieli się zasadniczo na dwie części, jakościowo dosyć od siebie odległe. Najpierw stustronicowy wywiad z Wiesławem Banachem, dyrektorem muzeum w Sanoku, znajomym ZB- bardzo przyjemna lektura.... Recenzja książki Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@MgorzataM
2020-05-25
Przeczytane X: Auto/biografia, pamiętnik, wywiad A: Posiadam Y: 2018

Beksiński bardzo prywatny, Beksiński codzienny. Może trochę monotonny, bo dużo o dolegliwościach, o technicznej stronie powstawania obrazów, o pogodzie … Ale jakoś nie nudziły mnie te zapiski, raczej ociepliły i uczłowieczyły mi postać Artysty, stał mi się bliski.
Zdecydowanie za mało było pojawiających się od czasu do czasu przemyśleń i opinii z pazurem, refleksyjnych perełek. Zestawiłam sobie ostatnie zapiski z tym, co w tym (kwękającym) czasie powstało i … chapeau bas.
Z przyjemnością przeczytałam wywiad z Wiesławem Banachem, w którym rzeczowo odniósł się do swojej znajomości ze Zdzisławem Beksińskim i wielu spraw z nim związanych.
Polecam tym, których nie nuży szara codzienność.

× 9 | link |
@Booka
2019-01-23
4 /10
Przeczytane Biografia/Dziennik/Pamiętnik

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza część „Rozmowy”, to wywiad z Wiesławem Banachem – Dyrektorem Sanockiego Muzeum Historycznego, ale też osobą, która miała częsty kontakt ze Zdzisławem Beksińskim, a także wykonawca ostatniej woli Artysty. Z owych rozmów czytelnik może dużo dowiedzieć się o osobie Beksińskiego. O tym, jak wyglądała jego pracownia, jakim był on człowiekiem, jak postrzegał siebie, swój talent oraz jaki miał stosunek do swojego malarstwa. Także to, jak postrzegał kwestie wiary, Kościoła oraz życia i śmierci. Zdzisław Beksiński w rozmowie autora książki z Banachem, jawi się czytelnikowi jako człowiek ciepły, życzliwy, o ogromnym poczuciu dobra, skory do pomocy innym w potrzebie, bardzo spokojny, a przede wszystkim bardzo skromny, często wstydliwy. Nie szukał poklasku. Miał duży dystans tak do siebie samego, jak i do swojej sztuki. Nie chciał, by inni postrzegali jego malarstwo jako sztukę, która symbolizowała by coś, ani nie lubił, gdy inni próbowali opisywać jego obrazy poprzez wyszukane słowa. Bo malował tak, jak widział, a słowną interpretację obrazu postrzegał tak, jak określanie słowem pisanym dźwięku. Pierwsza część książki, poprzez rozmowy, ukazuje czytelnikowi nie tylko osobę Beksińskiego i dywagacje na temat malarstwa - rozmowy te, to także interesujące refleksje o życiu i śmierci.

„Rozmowy” to część bardzo ciekawa, którą przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Bogata o najciekawsze wypowiedzi z dzienników Beksińskiego....

× 1 | link |
@o.t
@o.t
2019-01-13
5 /10
Przeczytane Posiadam

Nie jestem pewna, czy musiałam wiedzieć, kiedy Beksiński miał problemy żołądkowe i jaka pogoda w tym czasie.

| link |
@ethelyn
2023-10-06
4 /10
Przeczytane
@ale.babka
2022-05-12
8 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2022-01-18
6 /10
Przeczytane 2022
@vonHuuss
@vonHuuss
2019-12-30
8 /10
Przeczytane Biografia / autobiografia / pamiętnik 2016 [gat] Reportaż
CA
@captaindrown
2019-11-08
6 /10
Przeczytane
@Kei2000
@Kei2000
2019-02-22
7 /10
Przeczytane
@temptershell
@temptershell
2018-12-13
10 /10
Przeczytane Biografia Posiadam Sztuka / Albumy

Cytaty z książki

O nie! Książka Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl