Błogosławieństwo ziemi

Knut Hamsun
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Błogosławieństwo ziemi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis


Z okładki: "Błogosławieństwo ziemi" (1917), jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, która w 1920 r. przyniosła Hamsunowi literacką Nagrodę Nobla, jest dziełem skupiającym w sobie najwartościowsze cechy jego pisarstwa. Ten niezwykły poemat prozą, wyrażający zachwyt dla tajemnic życia i natury, wyrósł z poczucia zagrożenia cywilizacją i wydarzeniami historycznymi. Mimo to jest dziełem pełnym optymizmu i nadziei: ucieczki od poczucia bezsensu i zwątpienia Hamsun radzi szukać w powrocie do korzeni człowieczeństwa, w odkrywaniu wciąż na nowo łączności z prawami przyrody i całym wszechświatem. Organiczne zespolenie z absolutem nadaje surowym i prostym bohaterom powieści wymiar poetycki i uniwersalny.
[Świat Literacki, 2005]
Tytuł oryginalny: Markens grøde
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-88612-43-5, 9788388612435
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca - Świat Literacki
Serie: Biblioteka Ludowa, Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Stron: 368
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Knut Hamsun Knut Hamsun
Urodzony 4 sierpnia 1859 roku w Norwegii (Lom)
Norweski pisarz, prekursor modernistycznych tendencji w powieści psychologicznej oraz egzystencjalnej, które w pełni ukształtowały się w drugiej połowie XX wieku

Pozostałe książki:

Victoria Pan. Wiktoria. Marzyciele Głód Włóczęgi Szarady
Wszystkie książki Knut Hamsun

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Błogosławieństwo ziemi nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Anna_GP
2020-01-03
10 /10
Przeczytane

Nie znajduję wad tej książki. A jak pomyślę, że została napisana 100 lat temu, to nie znajduję ich tym bardziej.

To jedna z takich genialnych książek, które pokazuję co ważne. Aktualna dzisiaj nawet bardziej niż 100 lat temu, bo zatracilismy poczucie tego, co powinno się w życiu liczyć.

Hamsun opisuje świat nieidealny, ludzi niebozbawionych wad, wlaściwie opisuje głównie wady swoich bohaterów, a jednak jest to książka tak pełna nadziei i optymizmu, że powinna być lekturą obowiązkową zamiast Chłopów Reymonta (z całym szacunkiem dla Reymonta)

*** po namyśle - Reymont niech pozostanie. Ale Hamsun powinien wejść do kanonu lektur licealnych koniecznie.

× 6 | link |
@bea-ta
2019-11-05
7 /10
Przeczytane przeczytane 2019 Biblioteka domowa

„Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną.” (z Biblii Tysiąclecia)

Pouczająca opowieść o tym, jak ciężka praca i umiłowanie ziemi popłaca. Zawierzenie Bogu, naturze i sile człowieka. Bo celem i przeznaczeniem człowieka jest życie wśród natury, w zgodzie z nią, w ufności, że moc natury w połączeniu z jego siłą i pracowitością ma moc wyzwolenia i jest gwarancją utrzymania równowagi w życiu. Ci, którzy w jakikolwiek sposób „zdradzili” to życie, płacą za to wysoką cenę: nigdy już nie odnajdą spokoju, będą błądzić nie mogąc odnaleźć celu, nie odnajdą drogi do prostych radości. Bo tylko ziemia jest sprawiedliwa w zapłacie za trud człowieka: jest niezawodna, gdy trzeba go wyżywić, ubrać, dać schronienie… „(…) bądź zawsze zadowolony ze swego losu! Macie wszystko, co wam do życia potrzebne, wszystko, dla czego żyjecie, rodzicie się i rozmnażacie w dalszych pokoleniach, niezbędni jesteście na ziemi. Nie wszyscy są na ziemi niezbędni z całą pewnością. Wy podtrzymujecie życie. U was jedno pokolenie idzie w ślad za pokoleniem poprzednim, gdy jedno skona, następne zajmuje jego miejsce. W tym mieści się sens wieczności. I jakąż w zamian macie nagrodę? Bytowanie w nieskazitelnym prawie i nieskazitelnej sprawiedliwości, bytowanie w prawdziwej i szczerej postawie w stosunku do wszystkiego. I cóż więcej macie? Wy na Sellanro jesteście wolni, macie spokój i moc, i potęgę, otoczeni jesteście zewsząd ogromem przyjaźni.”

To ładna, koj...

× 3 | link |
@Remma
2021-03-26
10 /10
Przeczytane nobliści klasyka
@jatymyoni
2020-08-16
10 /10
Przeczytane Nagroda Literacka Nobla L. skandynawska Fascynująca
VE
2020-02-13
9 /10
Przeczytane
@Da-Nutka
2009-09-21
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Czy słyszy się jeszcze „Niech będzie pochwalony” na powitanie, a na pożegnanie „Ostańcie z Bogiem”? Tak dawniej mawiano, a dziś? Dziś ludziska głową tylko kiwną, a i to nie zawsze.”
× 1
#
“W ogóle nastały inne czasy, przecież Inger też zmieniła zapatrywania, znowu się odmieniła, przestała mówić o swojej niezwykłości, stała się poważną i wierną żoną osadnika, jaką była dawniej. Ż...”
× 1
#
“Tak, do tak smutnego końca można doprowadzić; niektórzy pędzą przez życie w odurzeniu, aż wreszcie rozbijają sobie czerep o tych, co kroczą powolnie a rozważnie!”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl