Błogosławieństwo ziemi

Knut Hamsun
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Błogosławieństwo ziemi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis


Z okładki: "Błogosławieństwo ziemi" (1917), jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, która w 1920 r. przyniosła Hamsunowi literacką Nagrodę Nobla, jest dziełem skupiającym w sobie najwartościowsze cechy jego pisarstwa. Ten niezwykły poemat prozą, wyrażający zachwyt dla tajemnic życia i natury, wyrósł z poczucia zagrożenia cywilizacją i wydarzeniami historycznymi. Mimo to jest dziełem pełnym optymizmu i nadziei: ucieczki od poczucia bezsensu i zwątpienia Hamsun radzi szukać w powrocie do korzeni człowieczeństwa, w odkrywaniu wciąż na nowo łączności z prawami przyrody i całym wszechświatem. Organiczne zespolenie z absolutem nadaje surowym i prostym bohaterom powieści wymiar poetycki i uniwersalny.
[Świat Literacki, 2005]
Tytuł oryginalny: Markens grøde
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-88612-43-5, 9788388612435
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca - Świat Literacki
Serie: Biblioteka Ludowa, Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Stron: 368
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Knut Hamsun Knut Hamsun
Urodzony 4 sierpnia 1859 roku w Norwegii (Lom)
Norweski pisarz, prekursor modernistycznych tendencji w powieści psychologicznej oraz egzystencjalnej, które w pełni ukształtowały się w drugiej połowie XX wieku

Pozostałe książki:

Głód Victoria Błogosławieństwo ziemi Szarady Pan. Wiktoria. Marzyciele Włóczęgi A życie toczy się dalej August Powsinoga Na zarośniętych ścieżkach August Powsinoga Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu Marzyciele Pod jesienną gwiazdą
Wszystkie książki Knut Hamsun

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Błogosławieństwo ziemi nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anna_GP
@Anna_GP
2020-01-03
10 /10
Przeczytane

Nie znajduję wad tej książki. A jak pomyślę, że została napisana 100 lat temu, to nie znajduję ich tym bardziej.

To jedna z takich genialnych książek, które pokazuję co ważne. Aktualna dzisiaj nawet bardziej niż 100 lat temu, bo zatracilismy poczucie tego, co powinno się w życiu liczyć.

Hamsun opisuje świat nieidealny, ludzi niebozbawionych wad, wlaściwie opisuje głównie wady swoich bohaterów, a jednak jest to książka tak pełna nadziei i optymizmu, że powinna być lekturą obowiązkową zamiast Chłopów Reymonta (z całym szacunkiem dla Reymonta)

*** po namyśle - Reymont niech pozostanie. Ale Hamsun powinien wejść do kanonu lektur licealnych koniecznie.

× 6 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2019-11-05
7 /10
Przeczytane przeczytane 2019 Biblioteka domowa

„Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną.” (z Biblii Tysiąclecia)

Pouczająca opowieść o tym, jak ciężka praca i umiłowanie ziemi popłaca. Zawierzenie Bogu, naturze i sile człowieka. Bo celem i przeznaczeniem człowieka jest życie wśród natury, w zgodzie z nią, w ufności, że moc natury w połączeniu z jego siłą i pracowitością ma moc wyzwolenia i jest gwarancją utrzymania równowagi w życiu. Ci, którzy w jakikolwiek sposób „zdradzili” to życie, płacą za to wysoką cenę: nigdy już nie odnajdą spokoju, będą błądzić nie mogąc odnaleźć celu, nie odnajdą drogi do prostych radości. Bo tylko ziemia jest sprawiedliwa w zapłacie za trud człowieka: jest niezawodna, gdy trzeba go wyżywić, ubrać, dać schronienie… „(…) bądź zawsze zadowolony ze swego losu! Macie wszystko, co wam do życia potrzebne, wszystko, dla czego żyjecie, rodzicie się i rozmnażacie w dalszych pokoleniach, niezbędni jesteście na ziemi. Nie wszyscy są na ziemi niezbędni z całą pewnością. Wy podtrzymujecie życie. U was jedno pokolenie idzie w ślad za pokoleniem poprzednim, gdy jedno skona, następne zajmuje jego miejsce. W tym mieści się sens wieczności. I jakąż w zamian macie nagrodę? Bytowanie w nieskazitelnym prawie i nieskazitelnej sprawiedliwości, bytowanie w prawdziwej i szczerej postawie w stosunku do wszystkiego. I cóż więcej macie? Wy na Sellanro jesteście wolni, macie spokój i moc, i potęgę, otoczeni jesteście zewsząd ogromem przyjaźni.”

To ładna, koj...

× 3 | link |
@Remma
2021-03-26
10 /10
Przeczytane nobliści klasyka
@jatymyoni
2020-08-16
10 /10
Przeczytane Nagroda Literacka Nobla L. skandynawska Fascynująca
VE
@Verbal
2020-02-13
9 /10
Przeczytane
@Da-Nutka
@Da-Nutka
2009-09-21
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Czy słyszy się jeszcze „Niech będzie pochwalony” na powitanie, a na pożegnanie „Ostańcie z Bogiem”? Tak dawniej mawiano, a dziś? Dziś ludziska głową tylko kiwną, a i to nie zawsze.
W ogóle nastały inne czasy, przecież Inger też zmieniła zapatrywania, znowu się odmieniła, przestała mówić o swojej niezwykłości, stała się poważną i wierną żoną osadnika, jaką była dawniej. Że też pięści jednego mężczyzny mogą osiągnąć aż tyle!
Tak, do tak smutnego końca można doprowadzić; niektórzy pędzą przez życie w odurzeniu, aż wreszcie rozbijają sobie czerep o tych, co kroczą powolnie a rozważnie!
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl