Bobrowniki i Sączów Inwentarze dóbr z XVII, XVIII i XIX w. Przyczynek do historii wsi w dobrach rządowych

Janusz Hetmańczyk
Bobrowniki i Sączów Inwentarze dóbr z XVII, XVIII i XIX w. Przyczynek do historii wsi w dobrach rządowych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książkę można kupić w punktach sprzedaży wydawnictw Muzeum „Saturn” w Czeladzi i Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, w Księgarni Akademickiej w Krakowie, także przez Internet (https://akademicka.com.pl/index.php?detale=1&a=2&id=58931) oraz wybranych sklepach w Bobrownikach, Dobieszowicach i Sączowie. Instytucje mogą także składać zamówienia bezpośrednio u współwydawcy (e-mail: dobieszowice@gmail.com).

Książka zawiera odnalezione przez autora i niepublikowane dotychczas inwentarze tych wsi, przy czym najstarszy z nich pochodzi sprzed ponad trzech i pół wieku. Znajdują się w nich m.in. imienne wykazy ludności wiejskiej i ciążących na niej powinności. Wykaz ludności w inwentarzu z 1654 r. jest najstarszym znanym zestawem mian (nazwisk) mieszkańców Bobrownik i Sączowa. Zainteresują one zapewne wielu Czytelników ze względów osobistych genealogii.
Druga część książki poświęcona jest historii obu wsi w dobrach rządowych. Był to okres specyficzny, burzliwy politycznie i społecznie, z uwagi na fakt, iż na przestrzeni niecałego ćwierćwiecza, pomiędzy rokiem 1790 a 1813, wsie przynależały kolejno do pięciu różnych państw, to jest do: księstwa siewierskiego, Rzeczypospolitej, Prus, Księstwa Warszawskiego, Rosji.
W części końcowej opracowania znajdują się m.in. wykazy mieszkańców z okresu uwłaszczenia, tabela przynależności administracyjnej wsi oraz słownik niektórych pojęć użytych w inwentarzach.
Treść publikacji autor oparł głównie na materiałach źródłowych, głównie odnalezionych w archiwach. Książka o objętości ponad dwustu stron, zawiera kilkanaście barwnych rycin, w tym karty tytułowe inwentarzy.
Data wydania: 2021-05-28
ISBN: 978-83-929170-4-5, 9788392917045
Wydawnictwo: Stowarzyszenie "Brynica"
Kategoria: Historia
dodana przez: stowarzyszeniebrynica

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Bobrowniki i Sączów Inwentarze dóbr z XVII, XVIII i XIX w. Przyczynek do historii wsi w dobrach rządowych nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Bobrowniki i Sączów Inwentarze dóbr z XVII, XVIII i XIX w. Przyczynek do historii wsi w dobrach rządowych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl