Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego

Marta Bogacka
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Problematyka obozowa doczekała się już bogatej literatury, jednak temat przeprowadzania walk bokserskich w obozach koncentracyjnych nie został kompleksowo opracowany. Lukę tę częściowo wypełnia niezwykła biografia Tadeusza Pietrzykowskiego – pięściarza, który zdobył tytuł Mistrza Wszechwag obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego nazwisko nie jest znane szerszemu kręgowi Polaków, pamiętają go jednak ci, którzy razem z nim przeżyli obozowe piekło. Nawet kiedy został już wywieziony z Auschwitz, pamięć o nim trwała, co udokumentował pisarz Tadeusz Borowski, który trafił do Oświęcimia w 1943 roku. W opowiadaniu U nas w Auschwitzu napisał o Pietrzykowskim: „Jeszcze dziś tkwi w nas pamięć o Numerze 77, który bił Niemców jak chciał”.
Data wydania: 2012-09-27
ISBN: 978-83-7427-879-9, 9788374278799
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: DEMART
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

.

21.03.2013

Książek traktujących o tematyce obozowej jest mnóstwo. Ogólne relacje świadków, zdjęcia z tego okresu możemy podziwiać w większości publikacji. Ale książka Marty Bogackiej "Bokser z Auschwitz" to jest coś, z czym się pierwszy raz spotykam. Losy jednego więźnia, który korzystając ze swoich umiejętności próbuje przetrwać w KL Auschwitz. ... Recenzja książki Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

EK
@EwaK.
2023-12-28
8 /10
Przeczytane

Książka napisana i zredagowana jest byle jak. Styl, błędy gramatyczne, ortograficzne i interpunkcyjne, prymitywność, nic się nie zgadza. Nie wzbudza emocji, jest nudnawo. Zgodny z prawdą życiorys i tyle. Jako książka zasługuje na maksimum 3 - 4 punkty. Ale jeśli wystawię taką ocenę, to dam wyraźny sygnał: nie czytać!
Ale ja uważam, że mimo tych niedoskonałości, warto i należy przeczytać. Warto, warto, warto… Więc wyjątkowo przyznaję gwiazdki (absolutnie niesprawiedliwie) na zachętę dla ewentualnych przyszłych czytelników, by książki nie pominąć. Za temat, bo jest rewelacyjny.

Poznajcie proszę tego niesamowitego człowieka, który będąc więźniem w obozie koncentracyjnym spuszczał Niemcom łomot, dawał chwilę radości współwięźniom, w tak nieoczywisty sposób dawał znać, że jeszcze Polska nie zginęła. Jeśli ktoś nie słyszał o Tadeuszu Pietrzykowskim, chciałby poczytać o kolejnym wojenno-obozowym epizodzie, poznać niezwykłego więźnia z Auschwitz, niech przeczyta to wspomnienie.
Było już o tatuażyście, bibliotekarce, przedszkolance, położnej, teraz pora na znakomitego boksera, wychowanka legendarnego trenera Feliksa Stamma, przed wojną mistrza wagi piórkowej, a w obozie championa wszechwag. Walczył ku rozrywce nazistów, radości i dumie współwięźniów, o chleb i miskę zupy, którymi dzielił się z kolegami.
Przez karty książki przewiną się i inni bohaterowie, tacy jak rotmistrz Pilecki, ksiądz Maksymilian Kolbe, pokażą się znani naziści - oprawcy w trakcie swoich...

× 1 | link |
GA
@garbos
2023-01-02
4 /10
Przeczytane
TO
@tobiaszp18
2022-01-04
7 /10
Przeczytane
AN
@aniamyszka007
2021-09-03
10 /10
Przeczytane
@Edyta_Frackowiak
@Edyta_Frackowiak
2019-12-23
10 /10
Przeczytane
@Ivciak
2013-03-21
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Bokser z Auschwitz. Losy Tadeusza Pietrzykowskiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat