Boża podszewka. Cz. 2

Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Boża podszewka. Cz. 2
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Dalsze, powojenne losy Maryśki i Gieniusi, opowiedziane na tle dziejów rodziny Jurewiczów, podzielonej między dwie ojczyzny. Schorowana Maryśka, zdana na łaskę braci, byłej służby i sowieckiej medycyny, żyje nadzieją wyjazdu do Polski, do córki. Gieniusia tymczasem, zajęta budowaniem nowego życia i pierwszymi miłościami, z wolna zapomina o matce. "- Lubisz tańczyć? - pyta Maryśka. - Zatańcz ze mną walczyka! - Ach pani, mileńka - wzbrania się zmieszana dziewczyna, ale podchodzi posłusznie. - Tańcz! I raz - dwa - trzy! I raz - dwa - trzy! - obraca nią Maryśka. - I w prawo! I w lewo! I kółeczko! Dźwięczą szklane paciorki na szyi dziewczyny. Tańczy bez uśmiechu, sztywno. - Boisz się? Stasia kiwa potakująco głową. Maryśka puszcza ją i kręci się sama. Nagle trzask. Na gliniany tok wypada jej z kieszeni okrągłe, jarmarczne lusterko i rozsypuje się na kawałki. - O Boże! - woła Maryśka. - Nieszczęście! Stasiu - prosi - obejmij mnie! Ratuj! - Jak, pani? Jak? - Może sklei się? Może... może... - Maryśka zbiera z toku odłamki szkła. - Co będzie? Nie ma już mojej Gieni. Stasia obejmuje ją i tak trwają, głowa przy głowie. I zostać ciężko, i iść nie ma gdzie - wyrzeka, kiwając się, Maryśka. Stasia kolebie się razem z nią. - Pani, poprawi się - pociesza. - Pobóż się! - Dalibóg! - bije się w piersi dziewczyna."
Data wydania: 2005
ISBN: 83-7337-517-1, 8373375171
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 448

Autor

Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz
Urodzona 13 października 1930 roku na Białorusi (Lida)
Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz – pisarka polska. Dzieciństwo spędziła w Wilnie skąd w 1946 w ramach repatriacji przeprowadziła się z rodziną ciotki na Dolny Śląsk. Ukończyła szkołę pielęgniarską i początkowo pracowała w ośrodku dla dzieci z chorobą H...

Pozostałe książki:

Boża podszewka Babskie nasienie Wijuny Opowieści z różnych dróg
Wszystkie książki Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Boża podszewka. Cz. 2 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2020-02-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 👨 autor : Lubkiewicz - Urbanowicz ☘️ Przeniesione z LC

 Druga część wspaniałej sagi kresowej rodziny . Opowieść plecie się dwutorowo i na przemian . Podpatrujemy losy Maryśki którą kolejny raz oszukano , bo jej dokumenty zaginęły gdzieś i nie może pojechać do swojej Gieniusi do Polski . A jak podejrzewa sama zainteresowana , na jej papiery wyjechał kto inny . Los tej części rodziny która pozostała na kresach nie jest godny pozazdroszczenia . Represje potęgują się z dnia na dzień i nawet świetnie pędzona i tak często pomocna samogonka nie chroni przed nimi . Jest jeszcze ta druga część tej dużej familii , ci którym udało się wyjechać i osiąść na tak zwanych ziemiach odzyskanych . Z tych osób , sama nie wiem kogo było mi bardziej żal . Czy zagubionej we wrednym świecie dorosłych , Gieniusi , która tak jak i jej matka tak bardzo chciała być kochana , czy wiecznie narzekającej Józi z mentalnością Kalego , czy może '' ślepej '' z miłości Janeczki . A może wszystkich ich razem i każdego z osobna . ? Polecam tę wspaniale napisaną opowieść . 

{} | link |
@ReginaCatta
2020-06-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane na początku wieku 1830 - 1953. Zapiski o przodkach Mieszka ze mną Mieszka z M&J Półka M

Cytaty z książki

O nie! Książka Boża podszewka. Cz. 2. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl