Bratysława jest mała

Pavol Rankov
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Bratysława jest mała
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Zbiór 19 opowiadań współczesnego słowackiego pisarza Pavla Rankova (rocznik 1964), laureata wielu literackich nagród. Autor w mistrzowski sposób posługuje się krótką formą literacką. Opowiadania to propozycja niezwykłej podróży po oryginalnej wyobraźni pisarza, który po mistrzowsku buduje nastrój niepokoju i wieloznaczności, prowadząc gęstą od psychologii narrację do niespodziewanego, zaskakującego finału.
Tytuł oryginalny: S odstupom času, My a oni / Oni a my, V tesnej blízkosti
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7432-774-9, 9788374327749
Wydawnictwo: ATUT
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 189

Autor

Pavol Rankov Pavol Rankov
Urodzony w 1964 roku na Słowacji
Jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy słowackich. Na co dzień pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Jego twórczość tłumaczona była m.in. na język angielski, niemiecki, czeski, węgierski, polski, rumuński, szwedzk...

Pozostałe książki:

Matki Zdarzyło sie pierwszego września (albo kiedy indziej) Legenda o języku
Wszystkie książki Pavol Rankov

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Bratysława jest mała nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2019-11-27
6 /10
Przeczytane O Czechach lub Słowacji Literatura czeska (i słowacka)

Sądząc po polskim wyborze 19 krótkich utworów z trzech wydanych na Słowacji w latach 1995-2004 zbiorów opowiadań Rankov porusza się tematycznie na pograniczu ponurej fantastyki, psychologii (snu, małżeństwa i szaleństwa) oraz obserwacji patologii społecznej - agresji i samotności. Wśród wątków społecznych zwracają uwagę rozpad małżeństwa, ucieczka od opresyjnego społeczeństwa w sen, śmierć lub szaleństwo, oraz powtarzalność losów. Mam też wrażenie, że autor rozwija się w interesującą stronę - w kierunku powieści - przynajmniej mnie podobały się najbardziej te najdłuższe opowiadania (Big Brother and the Holding Company, Psy, Drosophila populi), które zawarte są w ostatnich dwu tomach.
Pisarz lubi eksperymentować, porozumiewać się z czytelnikiem ("W drugiej osobie" to rodzaj apostrofy do czytelnika, w której stara się obnażyć jego mordercze instynkty), prowokować, posługując się autokreacją lub intertekstualnością ("List bez nagłówka" sugeruje, że autorem opowiadań, które czytamy jest osoba pozornie niepełnosprawna fizycznie i umysłowo, ukrywająca jednak pełną świadomość przed rodziną).
Największe wrażenie wywarły na mnie "Psy", które świadomie nawiązują do "American Beauty" (siłą skojarzenia pewnie także do "Lolity" Nabokova). Natrętne momentami podobieństwo do sytuacji z filmu skutecznie jednak kontrowane jest dodaniem kursywą w tekście komentarzy-uwag wirtualnej korektorki, początkowo tylko poprawiającej niezgrabne sformułowania i powtórzenia autora, lecz ostateczn...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Bratysława jest mała. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl