Buddyjska epistemologia Tybetu. Studia i przekłady

Artur Przybysławski
Buddyjska epistemologia Tybetu. Studia i przekłady
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Niniejszy tom stanowi wprowadzenie do studiów nad tybetańską epistemologią buddyjską. Zawiera nie tylko pierwsze polskie przekłady tybetańskich tekstów epistemologicznych, ale także - z jednym wyjątkiem - pierwsze tłumaczenia tych tekstów w ogóle (wedle mojej wiedzy nie były one dotychczas tłumaczone). Dodatkowo specyfiką tego tomu jest wybór tekstów z tradycji Karma Kagyu, która prawie w ogóle nie pojawiała się na mapie badań nad tybetańską epistemologią, w których dominują tradycje Gelug i Sakja oraz najwcześniejsza epistemologia z tzw. okresu pre-gelug.Tematyka tych tekstów obejmuje wstępne zagadnienia, z jakimi styka się adept rozpoczynający studiowanie epistemologii buddyjskiej. Dwa pierwsze przełożone teksty mają charakter, by tak rzec, porządkujący, czyli traktują o historii i roli epistemologii w naukach Buddy. Kolejne trzy przekłady podejmują dwa zagadnienia, które są dyskutowane na początku niemal każdego traktatu epistemologicznego, a mianowicie kwestię Buddy jako ucieleśnienia poznania właściwego oraz definicję poznania właściwego.Wszystkie przekłady są opatrzone obszernymi komentarzami tłumacza. Mają one stanowić dopełnienie tekstów źródłowych i przedstawiać brakujący kontekst, podawać dodatkowe, istotne dla pełnego zrozumienia tekstu informacje, a czasami rozwijać czy interpretować dyskutowane kwestie. Czytane zatem łącznie przekład i mój komentarz powinny ułatwić spotkanie z epistemologią buddyjską oraz umożliwić postawienie pierwszego kroku w tym niezwykle ciekawym obszarze filozofii Tybetu.Ze wstępuDr hab. Artur Przybysławski wykładowca Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, tłumacz z angielskiego i tybetańskiego (wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich), stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, autor książek Coincidentia oppositorum, Buddyjska filozofia pustki, Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka, Tales i początki refleksji europejskiej.
Data wydania: 2017-06-30
ISBN: 978-83-233-4240-3, 9788323342403
Wydawnictwo: WUJ - Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kategoria: Filozofia
Stron: 224

Autor

Artur Przybysławski Artur Przybysławski
Urodzony w 1970 roku w Polsce
Artur Przybysławski – polski filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a wcześniej Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalista w zakresie filozofii buddyjskiej i historii filozofii. Tłumacz z języ...

Pozostałe książki:

Buddyjska epistemologia Tybetu. Studia i przekłady Buddyjska filozofia pustki Coincidentia oppositorum Filozofia pustki i współzależnego wyłaniania Immanuel Kant. Opisanie życia i charakteru Pana Profesora dziennik sekretny Przywołanie lamy z oddali Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka Siastra rozróżniająca świadomość uwarunkowaną i świadomość pierwotną wraz z komentarzami Świat jest tylko umysłem, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka „Short Dorjé Chang Mahāmudrā Invocation” by Bängar Jampäl Zangpo
Wszystkie książki Artur Przybysławski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Buddyjska epistemologia Tybetu. Studia i przekłady? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Buddyjska epistemologia Tybetu. Studia i przekłady. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat