Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?

Frans de Waal
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Książka Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?
Książka Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Frans de Waal, holenderski prymatolog i badacz zachowania zwierząt, broni przekonania, że niektóre zachowania zwierząt wcale nie różnią się od zachowań ludzkich. Szympansy całują się na przywitanie, z tego samego powodu, dla którego robią to ludzie. Możemy rozsądnie oczekiwać, że zwierzęta chcą, dążą ku czemuś, bawią się, niepokoją, współczują i czują smutek. Książka de Waala to pełen pasji, napisany żywym, a miejscami wręcz dosadnym językiem manifest "nowego antropomorfizmu" - programu rzetelnego, naukowego zmierzenia się z faktem, że jesteśmy nie tyle podobni do zwierząt, ale w ścisłym sensie po prostu nimi jesteśmy. Z drugiej strony każdy gatunek jest jednak inny i w kontakcie ze słoniem, foką, psem czy lemurem musimy użyć wszelkiej naszej domyślności i empatii, aby "wejść w ich świat" i dostrzec inteligencję i spryt tych istot. Czy jednak sami jesteśmy na to wystarczająco sprytni? Ta książka całkowicie odmieni twoje zdanie na temat możliwości poznawczych zwierząt. Zabiera czytelnika w fascynującą podróż w świat rozwiązywania problemów przez zwierzęta. - Temple Grandin, autorka m.in. "Zrozumieć zwierzęta" i "Zwierzęta czynią nas ludźmi" Zdumiewające... przejdzie do klasyki gatunku - i świetnie się czyta. - „People” Dunbar wytrąca z równowagi i zmusza do przyjrzenia się sobie samemu na nowo - „Observer”
Tytuł oryginalny: Are We Smart Enough to Know How Smart Animals Are?
Data wydania: 2016-09-15
ISBN: 978-83-7886-237-6, 9788378862376
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Stron: 430

Autor

Frans de Waal Frans de Waal
Urodzony 29 października 1948 roku w Holandii
holendersko-amerykański prymatolog i etolog zamieszkały w Stanach Zjednoczonych związany z Yerkes National Primate Research Center na Emory University, dyrektor Living Links Center,

Książki Frans de Waal

Wszystkie książki Frans de Waal

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Biologia_medycyna_2 Posiadam

Jeśli ktoś, świadomy istnienia tej książki nie przeczyta jej, sam sobie zrobi krzywdę. Frans de Waal w dotychczas przetłumaczonych na polski publikacjach skupiał się na naczelnych. Jest jednym z przodujących prymatologów. "Bystre zwierzę" obejmuje zdecydowanie szerszy zakres tematów niż etologia naczelnych. To ważny głos w odwiecznej dyskusji nad domniemaną wyższością Homo Sapiens nad innymi organizmami. Narracja prowadzona jest na trzech poziomach, które się wzajemnie przeplątają i uzupełniają. Dostajemy więc, szczególnie w pierwszej połowie książki, opisy błędnych historycznych metodologii podejścia do badań zwierząt. Sporo miejsca de Waal poświęca na teoretyczne spory i syntezy koncepcji świadomości, umysłu, empatii, kooperacji i wielu innych zachowań zwierząt. Trzecia warstwa to liczne, zawsze celne, przykłady konkretnych eksperymentów, których przebieg i wnioski wielokrotnie mnie zaskakiwały.

W przypadku wątków opisujących metody badawcze nad zachowaniami zwierząt, szczególnie krytycznie de Waal odniósł się do behawiorystów ze szkoły Skinnera, którzy w izolacji doświadczeń od wszelkich zaburzających eksperyment bodźców, upatrywali ostateczny sukces. Jednak, jak pokazała praktyka, uzyskiwane wyniki były wypaczone i bez większej wartości. Podaje jaskrawe przykłady eksperymentów, które umacniały ludzkie 'ego' w przekonaniu, że zwierzęta są niezdolne dorównać nam w czymkolwiek. Wiele badań zwierząt, z definicji nie umożliwiało przeprowadzenia poprawnych eksperymen...

{} | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Top 10 Non-Fiction 2017 Audiobooki Posiadam Popularnonaukowe Inspiracje/idee

To moja druga książka de Waala, znanego badacza małp naczelnych, i zwierząt w ogóle, wiedziałam więc czego mogę się spodziewać. Przystępnie napisanej książki o mocach poznawczych zwierząt. Miałam pewne obawy, że autor skupi się na swojej działce badawczej, na szczęście przytoczył ogrom informacji o różnych gatunkach, włączając w to bezkręgowce. Książka nie jest jedynie zbiorem mniej lub bardziej zaskakujących anegdot na temat myślenia zwierząt, ich umiejętności społecznych (budowanie sojuszy, rozróżnianie pozycji w stadzie, godzenie się po konflikcie itp.), sposobów komunikacji, planowania i pamiętania. Nie mniej interesujące są opisy badań tych zaobserwowanych zachowań, tak, by mieć pewność, że są wynikiem aktywności poznawczej, a nie zwykłych instynktów. Bez wątpienia prowadzenie badań na tak nietypowej grupie obiektów wymaga szczególnej dbałości o poprawność metodologiczną, a ja bardzo sobie cenię rzetelność w pracy naukowej. Tym bardziej, że dyscyplina uprawiana przez de Waala budzi kontrowersje - chcąc nie chcąc - zrzuca człowieka z piedestału pokazując, że przymioty kiedyś uznawane za unikalne dla ludzi, występują dość powszechnie u zwierząt. To oczywiście wiąże się z pytaniem o świadomość, jej definicje, o naszą wyjątkowość jako gatunku używającego narzędzi czy potrafiącego operować pojęciami przeszłości czy przyszłości. Ogromna część tego, co nazywamy poznaniem, u ludzi znajduje wyraz w mowie. Badanie zwierząt pod tym względem jest wielokrotnie bardziej skomplikowane....

{} | link |
@Edyta_09
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Nie dałam rady

Niestety, porażka.
Zastanawiałam się czy pisanie opinii na temat książki, której nie dałam rady przeczytać ma jakiś sens, ale niedoczytanie książki do końca chyba tez o czymś świadczy.
Przeczytałam ponad 100 stron tylko dzięki temu, że spędziłam w pociągu kilka godzin i nie było nic innego do roboty. Nudził mnie naukowo-badawczy bełkot i z niecierpliwością czekałam kiedy pojawi się coś ciekawego.
Bardzo nie lubię porzucać niedoczytanych książek, bo to dla mnie porażka i wyrzut sumienia, ale jeżeli leży przede mną książka i nie mam ochoty po nią sięgać to chyba zły znak. A tak właśnie było w tym przypadku. Zadałam też sobie pytanie po co męczyć się z książką jeśli po przebrnięciu przez ponad 100 stron nie jestem w stanie przypomnieć sobie żadnego szczegółu, który tam przeczytałam.

{} | link |
@Tamaryszek
2020-06-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Świat braci mniejszych (Popularno)naukowe Domowa biblioteczka

Co czytać po książce “Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?”- Frans de Waal

Książka Ciszej, proszę
Ciszej, proszę Susan Cain
{}7/10
Cicha rewolucja... Co najmniej jedna trzecia spośród osób, k...
Książka Dlaczego Bóg nienawidzi kobiet?
Dlaczego Bóg nienawidzi kob... Ophelia Benson, Jeremy Stangroom
{}7.3/10
Poruszająca książka o drastycznych przypadkach stosowania pr...
Książka Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?
Małpa w każdym z nas. Dlacz... Frans de Waal
{}8.7/10
Gdzie kryją się ewolucyjne źródła kultury człowieka? Co o na...
Książka Poza słowami. Co myślą i czują zwierzęta
Poza słowami. Co myślą i cz... Carl Safina
{}8/10
Chciałem dowiedzieć się, czego doświadczają i dlaczego wydaj...
Książka Porozumienie bez przemocy : o języku serca
Porozumienie bez przemocy :... Marshall B. Rosenberg
{}9.3/10
Porozumienie bez przemocy jest zapomnianym językiem ludzko...

Cytaty z książki

O nie! Książka Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe