Bzik kolonialny

Grzegorz Łyś
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Bzik kolonialny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsza książka o kolonialnych aspiracjach Polski. „Bzik kolonialny” to nowy reportaż znakomitego historyka, który odkrywa przed nami zapomniany, wstydliwy wycinek dziejów Polski.

Kiedy jesienią 1934 r. minister Józef Beck podejmował na raucie delegację rządu Liberii, goście, którzy przybyli do Warszawy z przyjacielską wizytą, nie podejrzewali, że na biurko ich gospodarza trafił właśnie plan „opanowania całkowitej władzy w Liberii z zachowaniem formalnej suwerenności tego kraju”. W razie potrzeby zbrojnie. Brawurowa w zamyśle akcja liberyjska była jednym z epizodów polskiej międzywojennej „przygody” z kolonializmem, o której opowiada książka Bzik kolonialny – historii zapomnianej dziś, wstydliwej, niekiedy awanturniczej, często groteskowej. Dzięki koloniom, które się nam, jak zapewniano, jako mocarstwu, po prostu należały, Polska miała wydobyć się z biedy i zacofania. W rzeczywistości polskie ambicje to przykład zbiorowej iluzji, całkowitego braku realizmu oraz potęgi propagandy. A także dowód, że wkrótce po odzyskaniu niepodległości niemała część Polaków wyżej stawiała korzyści z panowania nad zamorskimi ziemiami i ludami niż dawną romantyczną dewizę „za wolność naszą i waszą”.
Data wydania: 2023-07-12
ISBN: 978-83-8318-642-9, 9788383186429
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Historia Polski
Stron: 336
dodana przez: Vernau

Autor

Grzegorz Łyś Grzegorz Łyś Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni autor artykułów o tematyce historycznej i turystycznej w "Rzeczpospolitej".

Pozostałe książki:

Bzik kolonialny Dzikie żądze. Bronisław Malinowski nie tylko w terenie
Wszystkie książki Grzegorz Łyś

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Bzik kolonialny nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@melkart002
2023-07-26
9 /10

Gdyby ktoś powiedział mi, że historię tworzą zdarzenia rodem z fantastyki, byłoby mi naprawdę ciężko w nie uwierzyć. Jednak dzięki "Bzikowi kolonialnemu" Grzegorza Łysia, mogłem doświadczyć tego stany rzeczy. I była to naprawdę świetna przygoda, zarówno jako dla historyka, jak i zwykłego czytelnika.
Polacy nigdy w swej historii nie należeli do wielkich narodów morskich. Ba, w zasadzie z morzem mieli niewiele wspólnego. Wśród sławnych odkrywców i żeglarzy epoki wielkich odkryć geograficznych, ani nawet później, niemal zupełnie nie znajdziemy polskich nazwisk. Fakt, w XVII stuleciu do Brazylii dotarł Krzysztof Arciszewski, ale była to misja wojskowa… I na tym w zasadzie koniec. Mieliśmy wprawdzie Benedykta Polaka, który w pierwszej połowie XIII wieku wespół z Janem del Carpino podróżował do Mongolii, ale wyprawa nie miała na celu żadnych zysków dla naszej ojczyzny. Mieliśmy, podobno, również niejakiego Jana z Kolna, który na polecenie duńskiego monarchy Chrystiana I miał w 1476 roku wylądować na wybrzeżu Labradoru. Najpewniej dotarł tylko do Grenlandii, o ile w rzeczywistości istniał. Jego narodowość nadal pozostaje sporna, a imię brzmi różnie w źródłach – raz jest to Scolnus, raz Scolvus, innym razem zaś Scolus. Mieliśmy również Michała Boyma, jezuitę z Lwowa, który od 1643 roku podróżował po Chinach. Mieliśmy Benedykta Dybowskiego, który po upadku powstania styczniowego „zwiedzał” i opisywał okolice Jeziora Bajkał, Kamczatkę, Sachalin, Wyspy Kurylskie i Komando...

× 4 | link |
@Zorg
@Zorg
2023-08-23
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Bzik kolonialny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl