Chamstwo

Kacper Pobłocki
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Chamstwo
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

„Hasłem naszym mizeria, okryciem nędza, napojem łzy”. Myśląc o historii niewolnictwa, niejednokrotnie nie pamiętamy o historii polskich chłopów i chłopek. Ale jak inaczej nazwać ich darmową pracę pod ciągłą groźbą kary cielesnej? Jedynie dzięki dokładnemu przyjrzeniu się tej przemilczanej historii możemy zrozumieć istotę strategii przetrwania w systemie pańszczyzny. Dopiero wtedy możemy również dostrzec nić łączącą niewolniczą pracę na polskim dworze z służebną formą naszych współczesnych form zatrudnienia. Bo to nie rewolucja przemysłowa, tylko folwarczny przemysł okrucieństwa stanowił prolog do współczesności.

Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza „ojczyzna pańszczyzna”.
„„Chamstwo” jest gruntownym, rewelatorskim studium pańszczyźnianego świata. Proponuje inną opowieść o naszych narodowych mitologiach, o polskich „przeklętych problemach”, gdyż oddaje głos tym, których nazywano Wielkimi Niemowami, bo mieli uszy wyłącznie „ku słuchaniu” – pańszczyźnianym chłopom. Kacper Pobłocki wywołuje klisze, często drastyczne, które przez stulecia pozostawały w ciemni oficjalnej historii. „Chamstwo” jest dziełem otwierającym nowy dyskurs o „pańskości” i „chłopskości”, o społecznych rodowodach i tożsamości kulturowej Polaków oraz o tym, komu wciąż „słoma wyłazi z butów”.”
prof. Roch Sulima

„Mamy do czynienia z monografią prawdziwie oryginalną pod względem konceptualizacji podjętego problemu badawczego, twórczą i stawiającą nowe pytania. Należy tym samym podkreślić pomysłowość i przenikliwość badawczą autora. Kacper Pobłocki w swojej pracy stara się zwalczać funkcjonujące jego zdaniem od lat mity historiograficzne, które w jego ocenie poważnie utrudniają – jeśli nie uniemożliwiają – rzetelną ocenę faktów dotyczących życia polskiego chłopa pańszczyźnianego.” prof. Jarosław Kita
Data wydania: 2022-11-30
ISBN: 978-83-8191-615-8, 9788381916158
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 384
dodana przez: MichalL
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Kacper Pobłocki Kacper Pobłocki
Urodzony 11 czerwca 1980 roku w Polsce (Bydgoszcz)
Kacper Pobłocki – doktor habilitowany nauk humanistycznych, antropolog społeczny i historyczny, wykładowca w interdyscyplinarnym Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropej...

Pozostałe książki:

Chamstwo Kapitalizm. Historia krótkiego trwania Pismo. Magazyn opinii, nr 1 (25) / styczeń 2020 Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (19) / lipiec 2019
Wszystkie książki Kacper Pobłocki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Krótka recenzja - wielki zawód

20.02.2022

Miałem zacząć recenzję z przytupem, rzucić jakiś dramatyczny cytat, na przykład ten: „Bicie, bicie. Jak niewielka różnica w razach była pomiędzy podaniem nieumytego noża a nadmierną służalnością? Trzy razy na korzyść brudnego noża”. Zastanawiałem się też nad tym: „Podczas gdy ostateczną kaźnią w Europie Zachodniej była galera lub praca w koloniach... Recenzja książki Chamstwo

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2022-10-27
8 /10
Przeczytane

Książka napisana sprawnie i przystępnie - dość trudny temat, ale dzięki stylowi Autora czytało się bardzo dobrze.

Cieszę się, że w czasach, gdy wielu szuka "błękitnej krwi" w swoim pochodzeniu, znajdują się badacze, którzy pochylają się nad losem ludu.

× 17 | link |
LU
@lukasz.pianko
2021-07-12
7 /10

Książka ta skupia się na opisie społeczeństwa chamskiego (chłopskiego) od powstania państwa Polskiego do czasów PRL-u zwracając uwagę na ucisk tej klasy przez panów (właścicieli folwarków i dworów), pokazuje jak społeczeństwo się zmieniało na przestrzeni lat oraz jak II wojna światowa wpłynęła na społeczeństwo Polskie. Wyjaśnia strukturę państwa Polskiego odnosząc się do pierwotnych znaczeń językowych. Ciekawa pozycja do przeczytania jeśli kogoś interesuje ten temat. W książce poruszane są tematy związane z: powstaniem styczniowym, listopadowym, buntami chłopskimi i wiele innych.

× 3 | link |
@eliza.veinard
@eliza.veinard
2023-01-03
8 /10
Przeczytane
@maslowskimarcinn
2022-02-20
5 /10
Przeczytane
KA
@ZenonMarian
2021-10-30
7 /10
Przeczytane Audio 2021 Legimi
@Galene
2021-09-15
8 /10
Przeczytane Ebooki Historia

Cytaty z książki

O nie! Książka Chamstwo. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat