Chłopak z Warszawy

Andrzej Borowiec
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Chłopak z Warszawy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Niezwykle ciekawy obraz Polski tuż przed wybuchem wojny i w czasie jej trwania oczami nastolatka!

Jesienią 1944 Andrzej Borowiec, w dwóch lewych butach i lamowanym aksamitem smokingu, kulejąc, wmaszerował do niemieckiego obozu jenieckiego. Trzy tygodnie wcześniej został dwukrotnie ranny. W obozie opatrzył go wzięty do niewoli brytyjski lekarz.

Andrzej, który właśnie skończył szesnaście lat, ocalał z powstania warszawskiego. Ubrany jak wielu powstańców w zdobyczną „panterkę” SS, przez dwa miesiące brał udział w krwawych walkach ulicznych w stolicy Polski. Walczył w Batalionie „Zośka”, przeżył koszmar kanałów.
Wspomnienia Andrzeja Borowca nie ograniczająją się wyłącznie do okresu powstania warszawskiego. Urodzony w 1928 roku, syn pułkownika Wojska Polskiego opisuje barwne dzieciństwo w latach trzydziestych, pierwsze dni wojny w oblężonym Lwowie, wstapienie w szeregi konspiracji, udział w powstaniu i wreszcie krótki powojenny epizod tajnego emisariusza.

Dzięki tej niezwykłej relacji możemy wraz z Autorem przeżyć historię, poznać smak zwycięstw i gorycz klęski.
Chłopak z Warszawy to niezrównana opowieść o przetrwaniu i oporze podczas jednego z najbardziej wstrząsających wydarzeń drugiej wojny światowej, przywołana przez człowieka należącego do nielicznej już grupy żyjących weteranów heroicznego polskiego lata. Andrzej Borowiec dedykuje swoją książkę wszystkim chłopakom z Warszawy – „szczególnie tym, którym nie dane było dorosnąć”.
Tytuł oryginalny: Warsaw Boy
Data wydania: 2022-04-19
ISBN: 978-83-8188-480-8, 9788381884808
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Historia [Rebis]
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 432
dodana przez: Catta
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Andrzej Borowiec Andrzej Borowiec
Urodzony 24 września 1928 roku w Polsce (Łódź)
Andrzej Borowiec, pseudonim „Zych”. Jako niespełna szesnastolatek był łącznikiem kanałowym ze Śródmieścia na Starówkę, walczył w zgrupowaniu „Radosław” m.in. na Czerniakowie. Po ewakuacji na Mokotów został dwukrotnie ranny w ciągu jednego dnia, dost...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Chłopak z Warszawy aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Maynard
@Maynard
2015-02-12
Przeczytane non-fiction mix czyli literatura faktu i mitu

Dobrze napisany kawał wspomnień z czasów przedwojennych, wojennych i późniejszych. Autor, polak z pochodzenia, mieszkaniec świata wspomina lata jakie spędził w dzieciństwie i wczesnej młodości na ziemiach ówczesnej Polski. Język autora jest wiarygodny, czujemy się świadkami opisanych wydarzeń a całość brutalnych, wstrząsających i krwawych epizodów aż kipi od barw, zapachów i emocji. Ten kto zarzuca Borowcowi ich brak niech sobie przeczyta wyzutego z ludzkich odruchów "Pianistę". Książka skierowana jest do zachodniego czytelnika, więc zawiera opis wojennych epizodów (m.in. zamachu na Gibraltarze, Cudu nad Wisłą, zbrodni Katyńskiej), stanowiących dla Polaków wiedzę elementarną, dla mieszkańców innych krajów - niekoniecznie. Samo Powstanie stanowi około 1/3 całej książki, więc tytuł może zmylić. Wspomnienia Borowca to jego wczesne dzieciństwo, początek wojny, przyjazd do stolicy, zmagania powstańcze i powojenne losy. Niemniej jednak, opis warszawskiej rzezi, wynaturzeń dirlenwagerowców, masakr i wszechobecnej śmierci jest skrupulatny, wiarygodny, może nawet wstrząsnąć co wrażliwszym czytelnikiem. Borowiec nie rozważa sensu powstania, nie pluje jadem. Podaje za to fakty i snuje doskonałą w odbiorze opowieść o mieście którego już nie ma i swoistym końcu świata spowodowanym wojną, która nikogo nie rozpieszczała. Reasumując: pozycja idealna zarówno dla miłośników historii, którzy odświeżą kilka faktów jak i laików, którzy odkryją w "Chłopaku z Warszawy" kopalnie wiedzy na temat Wojn...

| link |
@juliakochanowska.jk
@juliakochanowska.jk
2022-07-14
7 /10
Przeczytane Historia
@MalaMi_2
2020-08-09
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Chłopak z Warszawy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat