Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski

Kamil Janicki, Dariusz Kaliński, Rafał Kowalczyk, Piotr Kroll ...
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Kulisy największych sukcesów, tło najbardziej bolesnych porażek i prawda o decyzjach, które ukształtowały dzieje Polski.

  • Kiedy naprawdę powstało państwo polskie?
  • Jaka była największa katastrofa w dziejach Rzeczpospolitej?
  • I czy sojusz z Hitlerem mógł uratować II RP?

Od przybycia pierwszych Słowian nad Wisłę po układ jałtański i upadek komunizmu. Pojedyncze decyzje, podejmowane w kluczowych momentach, na zawsze przesądziły o losach kraju. Oto 25 przełomowych momentów polskiej historii i 25 podstawowych pytań. Zadawali je królowie, politycy, generałowie i zwykli Polacy – często przez wiele stuleci.

O udzielenie odpowiedzi poprosiliśmy wiodących ekspertów i najpopularniejszych publicystów historycznych.

Michael Morys-Twarowski wyjaśnia czy Rzeczpospolita mogła podbić Rosję w XVII wieku. Prof. Rafał Kowalczyk wskazuje prawdziwe przyczyny upadku drugiego najważniejszego państwa na kontynencie. Dariusz Kaliński bez ogródek pisze o tym, dlaczego alianci sprzedali nas Stalinowi, a Sebastian Pawlina – pokazuje czy powstanie warszawskie miało szanse na sukces.

Praca zbiorowa, m.in.: - Kamil Janicki (autor serii biografii wpływowych Polek, m.in. Dam polskiego imperium i Pierwszych dam II Rzeczpospolitej); Dariusz Kaliński (autor bestsellerowej Czerwonej zarazy); Rafał Kowalczyk (dr hab., profesor UŁ, jeden z najlepszych specjalistów od epoki napoleońskiej); Piotr Kroll (dr, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, znawca dziejów XVII stulecia); Michael Morys-Twarowski (dr, autor bestsellerowego Polskiego imperium); Sebastian Pawlina (laureat Nagrody Historycznej „Polityki”, znawca powstania warszawskiego); Maciej A. Pieńkowski (dr, pracownik Wojskowego Biura Historycznego); Paweł Stachnik (dziennikarz i publicysta historyczny związany m.in. z „Dziennikiem Polskim”).

Data wydania: 2021-03-10
ISBN: 978-83-11-16096-5, 9788311160965
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 368
dodana przez: chudini0505

Autor

Kamil Janicki Kamil Janicki Kamil Janicki – polski pisarz i publicysta specjalizujący się w dziejach II Rzeczypospolitej, z wykształcenia historyk. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim (2011, praca dyplomowa pod tytułem "Alkohol i pijaństwo we wspomnieniach żołnier...

Pozostałe książki:

Pijana wojna. Alkohol podczas II wojny światowej Upadłe Damy II Rzeczpospolitej Damy ze skazą Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę Damy złotego wieku
Wszystkie książki Kamil Janicki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@edyta.kyziol
2021-04-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Z wielką przyjemnością sięgnęłam po książkę "Chwile przełomu. 25 faktów, które zmieniły dzieje Polski", która była dla mnie jednocześnie odskocznią od dotychczas czytanych książek obyczajowych i kryminalnych oraz skarbnicą bardzo ciekawej wiedzy.
Książka podzielona jest na 25 rozdziałów. Każdy z nich to odrębne pytanie dotyczące faktu z historii Polski. To również odpowiedź na pytanie, czy możliwe było uniknięcie pewnych zdarzeń, czy gdyby ktoś w danym momencie podjął inną decyzję, czy losy Polski potoczyłyby się inaczej.
Książka ta to również odkrycie przed czytelnikami bardzo ciekawych faktów, których na lekcjach historii nas nie uczyli (przynajmniej w latach 80 i 90 ;-))
Jeśli ktoś chce poznać więcej informacji na interesujący go temat, zagłębić się bardziej, to po każdym rozdziale podane są tytuły książek, które głębiej i wnikliwiej analizują dany temat.
Nie ukrywam, że najbardziej zainteresowały mnie ostatnie rozdziały, mówiące o historii XX wieku. Począwszy od Bitwy Warszawskiej, przez II Wojnę Światową, Powstanie Warszawskie, przejęcie władzy przez komunistów aż po obalenie komunizmu w Polsce. Ten etap naszej historii jest mi najbliższy i bardzo lubię poznawać coraz nowsze fakty i doniesienia dotyczące tego okresu.
Ale również wcześniejsze fakty, jak choćby Potop Szwedzki, który był najbardziej destrukcyjną wojną w historii Polski, choć zawsze uważałam, że to II Wojna Światowa pochłonęła najwięcej ofiar w Polsce. Czytałam ten rozdział z otwarty...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl