Ciąg zbieżny

Wawrzyniec Hyska
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Ciąg zbieżny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

„Ciąg zbieżny” to debiutancka powieść Wawrzyńca Hyski. Rzadko kiedy zdarza się debiut tak przemyślany i do przemyśleń prowokujący. Sytuacja, w której znalazł się główny bohater, może się przydarzyć niemal każdemu, ale już sposób w jaki Marek z nią sobie radzi, z początku jawiący się jako rozsądny i nawet godny pochwały, z czasem staje się coraz bardziej dziwny i niepokojący. Redukcja. Pozbywanie się. Odrzucanie. Najpierw zbędnych rzeczy, a potem… Ile granic przekroczy Marek i czy ma do tego prawo?

Wydanie 1
Data wydania: 2024-01-31
ISBN: 978-83-67935-03-6, 9788367935036
Wydawnictwo: Seqoja - wydawnictwo
Stron: 244
dodana przez: Vernau

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Ciąg zbieżny" czyli o pozbywaniu się...

20.02.2024

Bardzo lubię czytać debiuty. Niezmiennie cieszy mnie fakt, że coraz więcej osób postanawia się sprawdzić w roli pisarza. A ja mam tę przyjemność, że mogę czytać te historie. Do tego im patronować, za co ślę serdeczne podziękowania Autorowi oraz Wydawnictwu Seqoja. Zatem, o czym jest ten "Ciąg zbieżny"? Zapraszam serdecznie do zapoznania się z moją... Recenzja książki Ciąg zbieżny

Ciąg zbieżny

2.04.2024

"Wyrzucanie nadmiarowych, niepotrzebnych rzeczy przestało mu wystarczać. Rozsmakował się w tym uczuciu straty, kiedy oddawał coś, co lubił, kiedy wyrzekał się czegoś, co miało znaczenie. To było jak zdrapywanie strupa, jak wyciskanie pryszczy, brudne, trudne i przyjemne zarazem”. Marek Lipke jest jedynakiem, synem emerytowanej nauczycielki i wykł... Recenzja książki Ciąg zbieżny

Ciąg zbieżny

13.03.2024

Od kiedy pamiętam, głęboko i z całego serca zazdrościłam ludziom, których można by określić słowem “normalni.” Mnie samą dzieliła od tych szczęśliwców głęboka przepaść – uważałam siebie (i nie byłam w tym przekonaniu odosobniona) za wielkiego dziwaka i pechowca… Pasowałam zresztą do mojej rodziny, której osobliwość polegała na tym, że wszyscy się ... Recenzja książki Ciąg zbieżny

@dmmarkiewicz@dmmarkiewicz × 1

DELETE. Usuń, co zbędne.

13.04.2024

DEBIUT! Debiut, obok, którego nie da się przejść obojętnie! "CIĄG ZBIEŻNY" Wawrzyniec Hyska Po 30tym roku życia może dopaść nas nostalgia. Mogą odezwać się wyrzuty sumienia lub też zwątpienie w celowość naszych działań. Może też pojawić się (wreszcie!) konieczność, by zacząć o własnych siłach dźwigać życiowy bagaż. Albo trzeba będzie po prostu d... Recenzja książki Ciąg zbieżny

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@elutka_a
2024-03-20
8 /10
Przeczytane

Według mnie to bardzo dobry debiut. Ale już dawno książka mnie tak bardzo nie przytłoczyła i pozbawiła nadziei. Niestety przytłoczyła mnie prawdą o nas, o technologii, którą się zachłystujemy, a która działa przeciwko nam, o konsumpcjonizmie napędzanym internetem, jak jesteśmy od niego uzależnieni. A będzie coraz gorzej. Człowiek się już nie "obudzi". Nie umiem dojść do siebie.

× 17 | link |
@ogrod.ksiazek
2024-03-29
8 /10
Przeczytane

Marek, Mareczek...

Ile razy przewinęło nam się w głowie rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Czasami ogarnia poczucie bezsilności na kłody jakie życie rzuca pod nogi.
Marek może nie chciał wszystkiego rzucać, ale poczuł, że życie w schemacie zaczyna go uwierać, czasami ranić.
Początkowo wydaje się to dla czytelnika dziwne, ale im dalej w las, tym więcej drzew. Poznajemy rodzinę Mareczka.

Nasuwa się pytanie, czy jego życiowa rewolucja miałaby taki obraz gdyby nie aresztowanie ojca? Może obrałaby bardziej łagodną drogę?

Ta niepozorna objętościowo książka, dała mi niezłą dawkę emocji i refleksji. Jest to również niezłe studium przypadku. Nie jest trudno domyślić się co pcha bohatera w takim a nie innym kierunku. Jednak czy realizując swoje postanowienia mamy prawo być tak bezwzględni w stosunku do bliskich?

Jeśli pójdziemy głębiej to zobaczymy jak ważne jest stawianie granic i to nie tylko innym. Zobaczymy, że... no właśnie 😀 w zależności od czytelnika można zobaczyć wiele rzeczy. Jest tu odniesienie do konsumpcjonizmu, zaburzonych relacji w rodzinie, zachowań pasywno agresywnych połączonych z manipulacją. Jest tu również chłód emocjonalny, który przybiera postać przerażającą.
Wszystko to podane w niezwykle plastyczny i gładki sposób. Po lekturze słowa #ciągzbieżny zaczynają nabierać innego wymiaru. Książka zostawia czytelnika z tak wieloma emocjami, niepokojem, smutkiem, refleksją nad sensem niektórych rzeczy, znajomości....

× 3 | link |
@Bibliotekarka_Natalka
2024-02-20
8 /10
Przeczytane Patronat medialny

Bardzo lubię czytać debiuty. Niezmiennie cieszy mnie fakt, że coraz więcej osób postanawia się sprawdzić w roli pisarza. A ja mam tę przyjemność, że mogę czytać te historie. Do tego im patronować, za co ślę serdeczne podziękowania Autorowi oraz Wydawnictwu Seqoja. Zatem, o czym jest ten "Ciąg zbieżny"? Zapraszam serdecznie do zapoznania się z moją patronacką opinią.

Życie Marka Lipki z dnia na dzień zmieniło się nagle o 360 stopni. Los sprawił, że matka, od której uciekł, ponownie z nim zamieszkała. Taka sytuacja może spotkać każdego z nas. Tylko nie wszyscy reagują tak samo. Nasz bohater, wybrał sobie dość nietypowy i oryginalny sposób na poradzenie sobie z własnymi problemami. To, co na początku było godne pochwały, z czasem staje się niepokojącym dziwactwem... Marek bowiem postanowił pozbyć się wszystkiego, co miał. Oddał i sprzedał dosłownie wszystko. Odsunął się też od ludzi. Stał się odludkiem, bo chciał poczuć się wreszcie wolny i spokojny. Nie chciał mieć żadnych ograniczeń oraz czuć sznurów, które go krępowały. Tylko, gdzie tak naprawdę kończy się ta granica wolności? Jakie kroki podejmie nasz bohater, aby poczuć wreszcie uczucie spełnienia? Jakie to będzie miało dla niego konsekwencje? Odpowiedzi poznacie, gdy tę oryginalną publikację przeczytacie :)

Tak jak wspomniałam na początku, jest to debiut, który moim skromnym zdaniem, jest bardzo udany. Przede wszystkim jednak, ta pozycja bardzo mocno prowokuje i skłania nas do w...

× 1 | link |
@sweet_emily_and_her_world
2024-04-13
6 /10
Przeczytane
@recenzja_na_tacy
2024-04-02
7 /10
Przeczytane
@dmmarkiewicz
@dmmarkiewicz
2024-03-13
9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Ciąg zbieżny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl