Clerus decanatus plesnensis w świetle protokołów kongregacji dekanalnych pszczyńskich z lat 1691-1756

Halina Dudała
Clerus decanatus plesnensis w świetle protokołów kongregacji dekanalnych pszczyńskich z lat 1691-1756
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Praca powstała w wyniku wieloletnich studiów, szerokiej kwerendy archiwalnej przeprowadzonej w archiwach w kraju i zagranicą, ale przede wszystkim w zasobie Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Autorka wprowadza do obiegu naukowego cenne źródło kościelnej proweniencji wraz z obszernym opracowaniem. Z całą pewnością publikacja ta stanowi znaczny postęp w badaniach nad nowożytnym Kościołem katolickim na Górnym Śląsku, w tak newralgicznym miejscu, jakim było pszczyńskie państwo stanowe. Ziemia ta należała wówczas do protestanckich Promnitzów i leżała w granicach Śląska pozostającego pod berłem katolickich Habsburgów, zaś pod względem przynależności kościelnej była częścią diecezji krakowskiej, w zdecydowanej mierze leżącej w Rzeczypospolitej, a więc w innym państwie, wtedy pod panowanie Wettinów. Podkreślić należy, że z całą pewnością przygotowywane do druku dzieło będzie zaliczane do grona podstawowych publikacji omawiających epokę nowożytną w państwie pszczyńskim.

Publikacja składa się z dwóch części: edycji źródłowej księgi protokołów kongregacji dekanalnych pszczyńskich z lat 1691 – 1756 oraz z rozbudowanego wstępu do niej. W polskich archiwach zachowało się zaledwie pięć nowożytnych protokolarzy dekanalnych. Wyjątkowość pszczyńskiego źródła polega jednak także i na tym, że powstawało ono w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat przynależności Śląska do państwa Habsburgów oraz pierwszych lat przełomu, jakim były wojny śląskie. Ostatnia kongregacja dekanalna odbyła się 18 V 1756 r., a więc zaledwie kilka tygodni przed rozpoczęciem wojny siedmioletniej (30 VIII 1756 r.), stanowiącej kolejny etap prusko – austriackiej rywalizacji o ziemie śląskie. Protokolarz stał się zatem mimowolnym świadkiem lat przełomu obserwowanych oczami duchowieństwa pszczyńskiego i opisywanych językiem dokumentu kościelnego. Pozwala to uznać pszczyńskie źródło za wyjątkowe i bez precedensu, a zatem zasługujące na wnikliwą analizę współczesnych historyków, nie tylko Kościoła.
ISBN: 978-83-64023-60-6, 9788364023606
Wydawnictwo: WUS - Wyd. Uniwersytetu Śląskiego
Nagrody: Nagroda im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt” (Zwycięzca)
Kategoria: Historia Polski
Stron: 608
dodana przez: Vernau

Autor

Pozostałe książki:

Clerus decanatus plesnensis w świetle protokołów kongregacji dekanalnych pszczyńskich z lat 1691-1756 Łacińskie epigramy ks. Gotfryda Karola Eichbergera z Bojszów
Wszystkie książki Halina Dudała

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Clerus decanatus plesnensis w świetle protokołów kongregacji dekanalnych pszczyńskich z lat 1691-1756? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Clerus decanatus plesnensis w świetle protokołów kongregacji dekanalnych pszczyńskich z lat 1691-1756. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat