Co wiedzą umarli

Barbara Butcher
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Co wiedzą umarli
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Nowy Jork oczami medyka sądowego – raj i koszmar jednocześnie.

Miliarderzy otoczeni w penthause’ach dziełami sztuki czy bezdomni przemierzający podziemne tunele – ich martwe ciała za każdym razem opowiadają unikatową historię, do której klucz tkwi w szczegółach. Wybroczyny, siniaki, strzępy tkanek, kolejność sztywnienia mięśni czy układ plam opadowych krwi to alfabet dla tych, którzy chcą nauczyć się, jak czytać śmierć.

Barbara Butcher dwadzieścia trzy lata pracowała w Biurze Naczelnego Lekarza Sądowego Nowego Jorku, głównie jako medyk sądowy. Ustalała przyczyny zgonu ponad 5500 osób, w tym 650 ofiar morderstw. Uczestniczyła w badaniu największych katastrof, takich jak zamachy z 11 września 2001 roku, kiedy wraz z innymi lekarzami opierała się na opisach członków rodziny, aby zidentyfikować 21 900 ciał ofiar.

Autorka, walcząc z chorobą alkoholową, uczyniła ze śmierci swój zastępczy nałóg – z mrożącą krew w żyłach dokładnością rozrysowuje mapę nowojorskiego umierania. Traktując jak poszlakę każdy najmniejszy znak na ciałach zmarłych odtwarza ich ostatnie chwile, które żywych potrafią niejednokrotnie przyprawić o dreszcze.

Butcher pisze po nowojorsku – brawurowo i bez ogródek. Pamięta też o tym, że codzienne obcowanie ze śmiercią okazało się zaskakującą lekcją życia.

Wydanie 1 - Wyd. Literackie
Tytuł oryginalny: What the Dead Know. Learning About Life as a New York City Death Investigator
Data wydania: 2024-07-17
ISBN: 978-83-08-08443-4, 9788308084434
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 344
dodana przez: Vernau

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dzień za dniem ze zwłokami

WYBÓR REDAKCJI
19.10.2024

Wydawało mi się, a sądziłem tylko po tytule, że będzie to coś w stylu „Trupiej farmy” Billa Bassa i Jona Jeffersona, „Stulecia detektywów” albo „Godziny detektywów” Jürgena Thorwalda, czyli popularno-naukowa pozycja na temat medycyny sądowej. Miałem rację w pewnym stopniu, częściowo. Zaczyna się, jakby na zachętę, od historii o mściwym wisielcu, b... Recenzja książki Co wiedzą umarli

@Meszuge@Meszuge × 19

Jak oddać głos komuś, kto już nigdy nie przemówi?

21.08.2024

Śmierć może nastąpić na wiele sposób i na skutek wielu czynników. To właśnie dzięki śmierci Barbara Butcher mogła przez lata wykonywać zawód medyka sądowego, w ramach którego bezustannie oddawała głos umarłym. Nasuwa się jednak zasadnicze pytanie - jak słuchać kogoś, kto już nigdy nie przemówi? Jedyną i największą wadą tej książki jest to, że m... Recenzja książki Co wiedzą umarli

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kryminal_na_talerzu
2024-07-17
7 /10

“Co wiedzą umarli” to książka opowiadająca historię Barbary Butcher, jej wspomnienia z zawodu, który pełniła przez ponad dwadzieścia lat. Barbara mianowicie była śledczą lekarsko-sądową, tą osobą, która zjawia się na miejscu śmierci i bada jak do niej doszło. Jej miejscem pracy był Nowy Jork, jedno z najludniejszych miast świata, zatem nic dziwnego - autorka zdecydowanie ma o czym opowiadać. Swoją pracę zaczynała jeszcze w latach 90tych XX wieku, gdy nie badano DNA, a zbieranie dowodów wyglądało całkiem inaczej niż teraz. W terenie pracowała dobrych kilkanaście lat, w czasach, gdy zachodziły ciekawe zmiany - nie one są jej obiektem skupienia, ale opisując swój zawód i o nich wspomina. Najważniejsze jednak są ofiary, umarli, których przyczyn śmierci autorka tak usilnie przez lata szukała. Historię podzieliła tematycznie, opowiada o przeróżnych sposobach śmierci, od tych naturalnych do najgorszych morderstw. A nawet katastrof, zamachów - była przecież w Nowym Jorku w czasie zamachu na WTC… Nie ukrywam, dla mnie był to jeden z najtrudniejszych, najbardziej poruszających rozdziałów w książce. Bo nie jest to lektura łatwo - nie może być, przecież opowiada o zakończeniu życia, bardzo często przez kogoś innego niż ten, kto pada martwy. Autorka nie szczęści szczegółów z miejsc zbrodni, ale to dlatego, że jest w opisie dokładna - nie chce nas przerażać, a po prostu opisuje jak jest. I jak sama to odbierała, zatem też nieraz pojawia się tu czarny humor - bo jest to sposób, którym ...

× 3 | link |
PA
@Park2Read
2024-08-06

Przeczytałam chyba wszystkie dostępne w Polsce publikacje dotyczące medycyny sądowej, jest to temat niezwykle ciekawy, choć z pogranicza doświadczeń mrocznych, bo nie każdemu, niestety, dana jest śmierć z przyczyn naturalnych. Szczególnie, że tym razem narratorką jest Barbara Butcher, medyk sądowy z Biura Naczelnego Lekarza Sądowego Nowego Jorku, gdzie rocznie ma miejsce około 500 zabójstw.

“Co wiedzą umarli” to sceny z zawodowego harmonogramu autorki, ubogacone o doświadczenia jej życia w ogóle, a było ono niesztampowe, nie wolne od błędów i upadków.

Butcher przyznaje szczerze, że niemal każde trudne wydarzenie w ostatecznym rozrachunku doprowadziło do jakiejś pozytywnej zmiany. Nie poddaje się prywatnie, a zdobyta przez nią empiria uczy pokory i sprawia, że opowiadając o pracy medyka sądowego, nie robi tego z pozycji osoby wszystkowiedzącej.

Razem z autorką uczestniczymy w czynnościach oględzin zwłok, dokumentujemy warunki i położenie ciała, opiniujemy o przyczynach i okolicznościach zgonu. Butcher traktując jak poszlakę każdy najmniejszy znak na ciałach zmarłych odtwarza ich ostatnie chwile.

W żargonie kryminalistyki używa się czasem terminu “przesłuchanie zwłok” i - jak dowodzi ta lektura - nie jest to tylko czcze hasło, gdyż ciało zmarłego dostarcza całkiem sporo informacji. Trzeba tylko wiedzieć w jaki sposób je uzyskać, a autorka zna te wszystkie metody doskonal...

× 2 | link |
@Meszuge
2024-10-19
7 /10
Przeczytane
@oczytanakryminolog
2024-08-21
7 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Co wiedzą umarli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat