Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej

Patrick Radden Keefe
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W grudniu 1972 roku Jean McConville, wdowa, matka dziesięciorga dzieci, została na ich oczach wywleczona z domu w Belfaście przez zamaskowanych napastników. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Wiele lat później okazało się, że IRA skazała ją na śmierć za donosicielstwo. Nigdy nie potwierdzono, czy zarzuty były prawdziwe.

McConville i jej rodzina byli ofiarami Kłopotów – konfliktu między republikanami a lojalistami, który przez ponad trzydzieści lat zbierał krwawe żniwo w Irlandii Północnej. Patrick Radden Keefe stara się odtworzyć losy zaginionej wdowy. Przygląda się również członkom IRA, zwłaszcza siostrom Dolours i Marian Price. Próbuje poznać ich historię, zrozumieć, jak kształtowały się i zmieniały ich poglądy. Czy brutalną przemoc, której dopuszczali się bojownicy, usprawiedliwiała trwająca w ich przekonaniu wojna? Jaką rolę w konflikcie odgrywały brytyjskie siły specjalne, których metody były nieraz równie bezwzględne? Jaką cenę zapłacili niewinni ludzie uwikłani w konflikt?

Proces pokojowy, rozpoczęty w 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego, trwa już ponad dwie dekady, jednak wydarzenia z przeszłości wciąż mają wpływ na Irlandię, a dyskusja o winie i karze za zbrodnie daleka jest od rozstrzygnięcia.

Książka nagrodzona Amerykańską Nagrodą Krytyków Literackich oraz Nagrodą im. George’a Orwella, najlepsza książka historyczna 2019 roku według Amazon.com, najlepszy reportaż roku według „Time'a”.

Bestseller „New York Timesa”, jedna z dziesięciu książek roku „The Washington Post”, „The Wall Street Journal” i „Chicago Tribune”, najlepsza książka roku „The Economist”, „Kirkus”, „Variety”, „Library Journal”, „London Times”, „Vanity Fair”, „The Atlantic”, „Foreign Affairs”, „Huffington Post” i „The Guardian”. Jedna z dziesięciu najlepszych książek non-fiction dekady według „Entertainment Weekly”.

„Matka dziesięciorga dzieci znika bez śladu w pewien grudniowy wieczór. Dwie piękne siostry zafascynowane walką zbrojną IRA stają się gwiazdami więziennych strajków. Chłopak z nienagannie przystrzyżoną brodą przemienia się z zimnego terrorysty w zręcznego polityka. Keefe opowiada o trzech dekadach krwawego konfliktu w Irlandii Północnej, pokazując, że kluczem do zrozumienia Kłopotów nie jest polityka, lecz doświadczenie ludzi, które pieczołowicie rekonstruuje z zebranych materiałów archiwalnych i wywiadów. Literacki rozmach tej historyczno-reporterskiej opowieści czyni z niej fascynującą lekturę, która trzyma w napięciu do ostatniej strony.” Agata Kasprolewicz

„Historia morderstwa Jean McConville i próba ustalenia, kto był za nie odpowiedzialny – niezwykła książka Patricka Raddena Keefe’a to reporterski majstersztyk. Ale „Cokolwiek powiesz, nic nie mów” jest także czymś więcej: autor pokazuje, jak w czasie konfliktu zmienia się pojęcie prawdy oraz jak przemoc i podstęp doprowadzają do kolejnych śmierci.” Toby Harnden, „Sunday Times”

„Porywająca książka Patricka Raddena Keefe’a o Kłopotach jest zarazem opowieścią o tym, co wydarzyło się naprawdę, jak i próbą wyjaśnienia dawnych zbrodni. W swoim wnikliwym reportażu Keefe odsłania ukrytą cenę Kłopotów: przerażającą liczbę ofiar konfliktu oraz to, jak głęboko wpływa on na teraźniejszość. Tę książkę trzeba przeczytać.” Gillian Flynn

„Patrick Radden Keefe zamienia pojedyncze ludzkie historie w poruszające studium przemocy, która dotknęła Irlandię Północną […]. Nawet w tych, którzy dopuszczali się najgorszych czynów, autor stara się zobaczyć ludzi i zrozumieć, co nimi kierowało.” „Publishers Weekly”

„Wielkim osiągnięciem Patricka Raddena Keefe’a jest opowiedzenie o pięćdziesięciu latach konfliktu w Irlandii Północnej przez pryzmat indywidualnych historii – to przejmujące i bardzo ludzkie podejście do przeszłości, która wciąż rzuca głęboki cień na teraźniejszość.” Melanie Reid, „The Times”

„Wstrząsająca opowieść o konflikcie politycznym, której nie można było lepiej napisać.” „Kirkus Reviews”

„Keefe pokazuje, dlaczego zabójstwo Jean McConville jest historią ponadczasową i dlaczego po tylu latach wciąż porusza Irlandczyków.” Gerry Moriarty, „The Irish Times”

Tytuł oryginalny: Say nothing. A true story of murder and memory in Northern Ireland
Data wydania: 2021-05-12
ISBN: 978-83-8191-225-9, 9788381912259
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 504
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Patrick Radden Keefe Patrick Radden Keefe
Urodzony w 1976 roku w USA
Patrick Radden Keefe – amerykański reporter i pisarz. Ukończył prawo na Yale Law School i zdobył dyplom ze stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Cambridge. Publikuje m.in. w „New Yorkerze”, „The New York Review of Books” i „The New York Times ...

Pozostałe książki:

Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej Imperium bólu
Wszystkie książki Patrick Radden Keefe

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@olo_czyta
@olo_czyta
2020-10-14
10 /10
Przeczytane

Patrick Radden Keefe - Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej
ocena: 10/10

10 kwietnia 1988 roku John Hume i David Trimble inicjują podpisanie pokojowego procesu porozumienia wielkopiątkowego. Był on skutkiem konfliktu jaki toczył się między republikanami lojalistami w Irlandii Północnej. Jednak mimo tego konflikt ten ma swoje echo do dzisiaj.
W książce dostajemy historie Jean McConville, która pewnego dnia została wyprowadzona z własnego domu na oczach dzieci oraz sióstr Dolours i Marian, które były członkiniami organizacji IRA.

W książce znajdziemy wiele fotografii, a sama bibliografia z jakiej czerpał autor imponuje. Mimo, że jest to w pewnym sensie książka historyczna - nie znajdziecie tutaj nudy. Wszystkie informacje, fakty i wydarzenia są przedstawiony w jasny i klarowny sposób, dzięki czemu wszystko bardzo łatwo przyswoić.
Autor pokazuje nam ból, cierpienie, ale również waleczność i nieustępliwość. Pokazuje, że ludzie potrafią dążyć do swoich racji "po trupach do celu", a to wszystko okupione jest strachem i śmiercią.
Jest to bardzo rzetelny reportaż - śmiem powiedzieć, że znajdziecie tutaj wszystko od deski do deski na temat tego konfliktu.
Książkę bardzo polecam i oczywiście znajdziecie ją w moim TOP ROKU :)

× 1 | link |
@maciek.grzyb
@maciek.grzyb
2022-10-26
9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl