Córka rzeki

Hong Ying
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Córka rzeki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Hong Ying urodziła się w latach 60., tuż po wielkiej klęsce głodu. Dorastała w nadbrzeżnych slumsach - ciasnych, przeludnionych, pozbawionych elementarnych wygód. Uczyła się na pamięć cytatów z myśli przewodniczącego Mao. Kiedy skończyła 18 lat, w jej życiu zaczęły następować gwałtowne zmiany. Przełomem stało się spotkanie z nauczycielem historii, który nie tylko zapoznał ją z mechanizmami życia społecznego, lecz także wprowadził w tajniki zakazanej miłości. Jednocześnie Hong Ying, usiłując zrozumieć, dlaczego zawsze czuła się w domu osobą niepożądaną, natrafiła na ślad mrocznej tajemnicy rodzinnej, którą zawsze przed nią skrywano.
Tytuł oryginalny: 饥饿的女儿 / Daughter of the River
Data wydania: 2003-10-10
ISBN: 83-7311-954-X, 837311954X
Wydawnictwo: Świat Książki
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 215
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Córka rzeki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-06-27
4 /10
Przeczytane Powieści historyczne

Jest to powieść na temat Chin obciążonych komunizmem. Tego okresu dotyczyła czytana przeze mnie kilka dni temu wybitka książka chińskiego noblisty Gao Xingjiana pt. 'Góra duszy'. Dlatego ta powieść 'Córka rzeki' tak bardzo uderzyła mnie swoją kiepskością. Jakby ideał sięgnął bruku.
To słaba literacko powieść obyczajowa z chińską historią XX wieku w tle. Dodatkowo autorka podkręciła pikantność poprzez opisy ubikacji, wymiotów, brudu i wymiotowania glistami. Pytałam starsze pokolenie czy to możliwe i każdy zgodnie stwierdził, że biologia umieszczenia glisty ludzkiej uniemożliwia ten sposób wyjścia stworzenia na światło dzienne. Jednym słowem, autorka pisze bujdy na resorach. A jeszcze te problemy rodzinne, te zawirowania miłosne matki bohaterki, ci tatusiowie walący drzwiami i oknami, skrobanki, syfilis itd. itp. Trochę mnie to dziwi, bo jak można napisać rozdział na temat wydalania i toalet, ale może Chińczycy tak lubią? Nie wiem. U nas w Polsce nawet najbardziej niekulturalni ludzie o takiej fizjologii nie rozmawiają.
Ale trzeba przyznać, że powieść zaciekawia, jak zaciekawia film klasy E na temat patologii rodzinnych. Ale językowo, stylistycznie, artystycznie to słaba książka. Aż tak mało gwiazdek jak Wojciech Gołębiowski jej nie daję. Daję jej 4 gwiazdki, bo mimo wszystko to ciekawa obyczajówka, ale to tzw. literatura kobieca, reprezentująca wszystko to, za co światli czytelnicy nienawidzą tego określenia, jako krzywdzącego gust literacki kobiet. To badziew ksi...

× 6 | link |
@gloria11
2021-11-29
6 /10
Przeczytane
@SYSTEM
@SYSTEM
2008-08-16
8 /10
@enga
@enga
2011-06-15
5 /10
Przeczytane
@illonaaa
@illonaaa
2008-06-26
8 /10
Przeczytane
OM
@omaja
2008-04-21
8 /10
Przeczytane moja
@bastet
@bastet
2010-03-07
10 /10
Przeczytane Chiny,Japonia itp.

Cytaty z książki

O nie! Książka Córka rzeki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat