Czarny Bałtyk

Maciej Paterczyk
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Czarny Bałtyk
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Rok 1949. Wszystko jest inaczej. W niezniszczonym Kołobrzegu stoi wielki hotel. A wokół morderstwa, strajki i groźba rewolucji…
Hotel Czarny Bałtyk podzielny jest na część polską i żydowską. Pewnego dnia w części polskiej zostaje znaleziona martwa Żydówka. Jedyna droga ucieczki dla mordercy mogła prowadzić przez balkon, ale hotel stoi nad klifem, a plaża poniżej pilnowana jest przez wojsko i otoczona drutem kolczastym. Podejrzani o dokonanie zbrodni są stara hrabina, kamerdyner, szachista-zegarmistrz i robotnik. Rozpoczynają się przesłuchania. Sprawę prowadzą Polak aspirant Konstanty Majski i młodszy aspirant Waleria Singer pochodzenia żydowskiego. W przeludnionym mieście dochodzi do kolejnych strajków, na konflikt polsko-żydowski nakładają się napięcia społeczne. O przyszłości Pomorza ma przesądzić referendum.
Jeden hotel. Jedna zamordowana dziewczyna. I dwa śmiertelnie skłócone ze sobą narody…

Co by było, gdyby historia potoczyła się inaczej? Gdybyśmy pokonali Hitlera, przestraszyli Sowietów, a całe Pomorze mówiłoby w języku jidysz?
„Czarny Bałtyk” to przewrotna powieść kryminalna osadzona w alternatywnej powojennej rzeczywistości.
Data wydania: 2021-02-10
ISBN: 978-83-66730-31-1, 9788366730311
Wydawnictwo: Lira
Stron: 400
dodana przez: Vernau

Autor

Maciej Paterczyk Maciej Paterczyk
Urodzony w 1986 roku w Polsce
ukończył historie i dziennikarstwo na Uniwersytecie Szczecińskim. Do tej pory wydał dwie powieści, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Zachodnim w czasach powojennego chaosu: Ziemie niczyje (2014), Na zgliszczach (2015). Wielki miłośnik powieści k...

Pozostałe książki:

Ziemie niczyje Na zgliszczach Morze krwi, ziemia ognia Korngold
Wszystkie książki Maciej Paterczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czarny Bałtyk - mistrzostwo polskiego kryminału

WYBÓR REDAKCJI
22.02.2021

Dobry kryminał. Czyli jaki? . Wartość książki można przeliczyć na razy, kiedy autor wystrychnie czytelnika na dudka. Albo docenić ją w kontekście zawiłości i atrakcyjności fabuły. Patrząc pod kątem bohaterów, zwrócimy uwagę na ich spójność charakteru i adekwatność do historii w jakiej się poruszają. Kolejnym drogowskazem do znalezienia dobrej ksi... Recenzja książki Czarny Bałtyk

Moja opinia o książce

Opinie

@kryminal_na_talerzu
2021-07-15
7 /10

„Czarny Bałtyk” Macieja Paterczyka to kryminał oparty na klasycznych motywach, którego akcja toczy się w alternatywnej powojennej rzeczywistości. Tytułowy Czarny Bałtyk to hotel robotniczy położony w Kołobrzegu nad samym brzegiem morza, który lata świetności ma już za sobą. Tak samo jak i jego mieszkańcy, którzy tworzą barwną, choć raczej smutną gromadkę. To właśnie tam dochodzi do morderstwa – ofiarą pada młoda dziewczyna, szybko okazuje się, że to córka bogatego, żydowskiego biznesmena, który niedawno osiedlił się na tych ziemiach. Sprawą zajmuje się dwójka śledczych, Polak i Żydówka, którzy tworzą dosyć oryginalną parę, biorąc pod uwagę to, że pomiędzy tymi narodowościami nie układa się najlepiej – zaraz ma się odbyć referendum przesądzające czy będzie tu państwo polskie czy żydowskie. Atmosfera społeczno-polityczna jest więc bardzo napięta, co wpływa na całą fabułę, choć same wątki polityczne nie przytłaczają – są raczej w tle. Intryga kryminalna poprowadzona jest klasycznie aż do wielkiego finału, a postacie występujące w powieści są naprawdę oryginalne i mocno tajemnicze. Ogólnie jestem zaskoczona jak dobra to była lektura!

Dodatkowo oczywiście nie można nie wspomnieć o pięknym wydaniu, które sprawia, że lektura jest jeszcze przyjemniejsza. Polecam!

× 3 | link |
@pierwszyrozdzial
2021-02-23
9 /10


ℂ𝕫𝕒𝕣𝕟𝕪 𝔹𝕒𝕝𝕥𝕪𝕜 - 𝕣𝕖𝕔𝕖𝕟𝕫𝕛𝕒

Już kilka razy miałam przyjemność trzymać w swoich rękach przepięknie wydane powieści @wydawnictwolira , ale żadna z nich nie wzbudziła mojego zachwytu tak bardzo jak najnowsza powieść Macieja Paterczyka!

Hotel Czarny Bałtyk uchodził przed wojną za synonim elegancji, luksusu i dobrego smaku, a w ciągu kilku ciężkich oraz niespokojnych lat po jego dawnej świetności pozostało tylko mgliste wspomnienie. Mimo fatalnych warunków, niepewnej sytuacji politycznej i agresywnych protestów do Kołobrzegu przybywają dziesiątki obywateli spragnionych nadziei na lepszą przyszłość, a oddalony od miasta hotel położony na szczycie stromego klifu jest wypełniony po brzegi, a wolny pozostaje jedynie tajemniczy pokój 108. Wkrótce i on zostaje wynajęty przez młodą śliczną dziewczynę, która następnego dnia rano zostaje znaleziona martwa...

„Czarny Bałtyk” to mistrzowska historia o alternatywnej powojennej rzeczywistości! Dałam się porwać tajemnicom zapyziałego hotelu, który podzielony na część polską i żydowską odzwierciedlał nastroje panujące w społeczeństwie. Zręcznie skonstruowana intryga oraz pomysłowe połączenie kilku wątków składa się na cholernie dobrą książkę, od której nie można się oderwać! Klimat grozy i tajemnicy przeplata się z ruchami i przemianami społecznymi. Autor zadbał, żeby bohaterowie reprezentowali szerokie spektrum charakterów.

...

× 2 | Komentarze (1) | link |
@mala_mi
2021-12-30
6 /10
Przeczytane 2021

I tak oto ugrzęzłam prawie na tydzień w polskim kryminale noir, którego akcja rozgrywa się w rzeczywistości alternatywnej. A ugrzęzłam nie dlatego, że książka była słaba, tylko dlatego, że atmosfera tej powieści była tak bardzo mroczna, że musiałam ją sobie dawkować. Ogólnie nie jest źle, tylko zakończenie strasznie rozwleczone - zupełnie niepotrzebnie. Na listopadowe wieczory dla miłośników gatunku idealna. Dla zaczynających przygodę z tego rodzaju literaturą może być trochę dołująca.

| link |
TO
2021-08-22
6 /10
Przeczytane
@ReginaCatta
2021-08-16
7 /10
Przeczytane Półka M Kryminałki retro Pożyczone
@miedzytytulami
2021-02-22
10 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2021-07-09
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czarny Bałtyk. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl