Czarny Bałtyk

Maciej Paterczyk
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka Czarny Bałtyk
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Rok 1949. Wszystko jest inaczej. W niezniszczonym Kołobrzegu stoi wielki hotel. A wokół morderstwa, strajki i groźba rewolucji…
Hotel Czarny Bałtyk podzielny jest na część polską i żydowską. Pewnego dnia w części polskiej zostaje znaleziona martwa Żydówka. Jedyna droga ucieczki dla mordercy mogła prowadzić przez balkon, ale hotel stoi nad klifem, a plaża poniżej pilnowana jest przez wojsko i otoczona drutem kolczastym. Podejrzani o dokonanie zbrodni są stara hrabina, kamerdyner, szachista-zegarmistrz i robotnik. Rozpoczynają się przesłuchania. Sprawę prowadzą Polak aspirant Konstanty Majski i młodszy aspirant Waleria Singer pochodzenia żydowskiego. W przeludnionym mieście dochodzi do kolejnych strajków, na konflikt polsko-żydowski nakładają się napięcia społeczne. O przyszłości Pomorza ma przesądzić referendum.
Jeden hotel. Jedna zamordowana dziewczyna. I dwa śmiertelnie skłócone ze sobą narody…

Co by było, gdyby historia potoczyła się inaczej? Gdybyśmy pokonali Hitlera, przestraszyli Sowietów, a całe Pomorze mówiłoby w języku jidysz?
„Czarny Bałtyk” to przewrotna powieść kryminalna osadzona w alternatywnej powojennej rzeczywistości.
Data wydania: 2021-02-10
ISBN: 978-83-66730-31-1, 9788366730311
Wydawnictwo: Lira
Stron: 400
dodana przez: Vernau

Autor

Maciej Paterczyk Maciej Paterczyk
Urodzony w 1986 roku w Polsce
ukończył historie i dziennikarstwo na Uniwersytecie Szczecińskim. Do tej pory wydał dwie powieści, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Zachodnim w czasach powojennego chaosu: Ziemie niczyje (2014), Na zgliszczach (2015). Wielki miłośnik powieści k...

pozostałe książki:

Wszystkie książki Maciej Paterczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czarny Bałtyk - mistrzostwo polskiego kryminału

{} WYBÓR REDAKCJI
22.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dobry kryminał. Czyli jaki? . Wartość książki można przeliczyć na razy, kiedy autor wystrychnie czytelnika na dudka. Albo docenić ją w kontekście zawiłości i atrakcyjności fabuły. Patrząc pod kątem bohaterów, zwrócimy uwagę na ich spójność charakteru i adekwatność do historii w jakiej się poruszają. Kolejnym drogowskazem do znalezienia dobrej ksi... {} Recenzja książki Czarny Bałtyk

Moja opinia o książce

Opinie

@pierwszyrozdzial
2021-02-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10


ℂ𝕫𝕒𝕣𝕟𝕪 𝔹𝕒𝕝𝕥𝕪𝕜 - 𝕣𝕖𝕔𝕖𝕟𝕫𝕛𝕒

Już kilka razy miałam przyjemność trzymać w swoich rękach przepięknie wydane powieści @wydawnictwolira , ale żadna z nich nie wzbudziła mojego zachwytu tak bardzo jak najnowsza powieść Macieja Paterczyka!

Hotel Czarny Bałtyk uchodził przed wojną za synonim elegancji, luksusu i dobrego smaku, a w ciągu kilku ciężkich oraz niespokojnych lat po jego dawnej świetności pozostało tylko mgliste wspomnienie. Mimo fatalnych warunków, niepewnej sytuacji politycznej i agresywnych protestów do Kołobrzegu przybywają dziesiątki obywateli spragnionych nadziei na lepszą przyszłość, a oddalony od miasta hotel położony na szczycie stromego klifu jest wypełniony po brzegi, a wolny pozostaje jedynie tajemniczy pokój 108. Wkrótce i on zostaje wynajęty przez młodą śliczną dziewczynę, która następnego dnia rano zostaje znaleziona martwa...

„Czarny Bałtyk” to mistrzowska historia o alternatywnej powojennej rzeczywistości! Dałam się porwać tajemnicom zapyziałego hotelu, który podzielony na część polską i żydowską odzwierciedlał nastroje panujące w społeczeństwie. Zręcznie skonstruowana intryga oraz pomysłowe połączenie kilku wątków składa się na cholernie dobrą książkę, od której nie można się oderwać! Klimat grozy i tajemnicy przeplata się z ruchami i przemianami społecznymi. Autor zadbał, żeby bohaterowie reprezentowali szerokie spektrum charakterów.

...

{}× 2 | Komentarze (1) | link |
@miedzytytulami
2021-02-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Czarny Bałtyk”- Maciej Paterczyk

Podejrzany jak diabli
Podejrzany jak diabli Jacek Getner
{}7/10
"Nie łam serc, bo zostaniesz seryjnym nieboszczykiem! Basi...
Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy
Kobiety Nowej Huty. Cegły, ... Katarzyna Kobylarczyk
{}8/10
Nowa Huta jest kobietą Nazywano ją perłą pięciolatki i m...
Golden Hill
Golden Hill Francis Spufford
{}8/10
Najlepsza XVIII-wieczna powieść od XVIII wieku. Frances Ston...
Księżna Margaret
Księżna Margaret Danielle Dutton
{}7/10
Jeżeli wydaje ci się, że nie możesz w pełni rozwinąć skrzyde...
Wybór Charlotty
Wybór Charlotty Agnieszka Olejnik
{}9/10
Charlotta Rilley – panna niebrzydka i niegłupia, lecz pozba...

Cytaty z książki

O nie! Książka Czarny Bałtyk. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe