Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku

Michael Sandel
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku
Książka Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Czy płacić dzieciom za czytanie książek albo za dobre stopnie? Ile jest warte zanieczyszczone środowisko? Czy etyczne jest wynagradzanie ludzi za testowanie nowych niebezpiecznych leków, albo za oddawanie organów? Czy obywatelstwo jest na sprzedaż? Michael J. Sandel ma inteligencję, odwagę i dowcip potrzebne do zadawania niełatwych pytań.
Tytuł oryginalny: What money can't buy
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-63993-00-9, 9788363993009
Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Seria: Refleksje
Stron: 259
dodana przez: bookkeeper

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Inspiracje/idee Popularnonaukowe Top 10 Non-Fiction

Zacznę cytatem: " w czasach, gdy dyskurs polityczny polega głównie na pyskówkach w telewizji kablowej, tendencyjnym sączeniu jadu w programach radiowych, ideologicznym obrzucaniu się błotem w Kogresie, trudno sobie wyobrazić rozsądną dyskusję polityczną na temat tak kontrowersyjnych kwestii moralnych, jak właściwe określenie wartości prokreacji, dzieci, edukacji, zdrowia, środowiska, obywatelstwa oraz innych." Opis brzmi niestety znajomo również u nas, po drugiej stronie oceanu. Michael Sandel mimo wszystko stawia pytania o to, co dzieje się kiedy w towary zmienia się coraz więcej dóbr - wykształcenie, dostęp do parków narodowych (na naszym podwórku: pojawili sie 'stacze' sprzedający wejściówki na teren obozu Auschwitz), płodność, ciało ludzkie/organy, dobre oceny w szkole, czy dbałość o zdrowie. Czy powinniśmy płacić narkomankom za poddanie się sterylizacji albo palaczom za rzucenie nałogu? Dzieciom za przeczytanie lektur? Poddanie tych dóbr prawom rynku, psuje je (dosłownie: corrupts, kojarzy się jednoznacznie). Warto o tym pamiętać, warto o tym rozmawiać, bardzo się cieszę, że są ludzie, którzy to robią. Przy czym Sandel przedstawia swoje argumenty w wyważony sposób, nie rozdziera szat nad upadającą cywilizacją. Po prostu pyta, czy chcemy społeczeństwa, w którym wszystko można kupić, czy jednak nie chcemy wszystkiego przeliczać na pieniądze.
Polecam bardzo - to mądra rzecz.

{}× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}