Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku

Michael Sandel
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Czy płacić dzieciom za czytanie książek albo za dobre stopnie? Ile jest warte zanieczyszczone środowisko? Czy etyczne jest wynagradzanie ludzi za testowanie nowych niebezpiecznych leków, albo za oddawanie organów? Czy obywatelstwo jest na sprzedaż? Michael J. Sandel ma inteligencję, odwagę i dowcip potrzebne do zadawania niełatwych pytań.
Tytuł oryginalny: What money can't buy
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-63993-00-9, 9788363993009
Wydawnictwo: Kurhaus
Seria: Refleksje
Stron: 259
dodana przez: bookkeeper
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dyktatura rynku

2.07.2020

Autor analizuje stosunkowo nowy fenomen urynkowienia różnych aspektów życia. Ostatnio bowiem wszędzie tam gdzie można, wprowadza się cenę, popyt i podaż; ekonomiści zacierają ręce, bo według nich mamy wtedy efektywny rozdział dóbr. Niemniej tryumfalizm rynkowy, oparty na ideologii neoliberalnej doznał silnego uszczerbku w czasie kryzysu 2008. Drug... Recenzja książki Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku

@almos@almos × 10

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-27
9 /10
Przeczytane Inspiracje/idee Popularnonaukowe Top 10 Non-Fiction

Zacznę cytatem: " w czasach, gdy dyskurs polityczny polega głównie na pyskówkach w telewizji kablowej, tendencyjnym sączeniu jadu w programach radiowych, ideologicznym obrzucaniu się błotem w Kogresie, trudno sobie wyobrazić rozsądną dyskusję polityczną na temat tak kontrowersyjnych kwestii moralnych, jak właściwe określenie wartości prokreacji, dzieci, edukacji, zdrowia, środowiska, obywatelstwa oraz innych." Opis brzmi niestety znajomo również u nas, po drugiej stronie oceanu. Michael Sandel mimo wszystko stawia pytania o to, co dzieje się kiedy w towary zmienia się coraz więcej dóbr - wykształcenie, dostęp do parków narodowych (na naszym podwórku: pojawili sie 'stacze' sprzedający wejściówki na teren obozu Auschwitz), płodność, ciało ludzkie/organy, dobre oceny w szkole, czy dbałość o zdrowie. Czy powinniśmy płacić narkomankom za poddanie się sterylizacji albo palaczom za rzucenie nałogu? Dzieciom za przeczytanie lektur? Poddanie tych dóbr prawom rynku, psuje je (dosłownie: corrupts, kojarzy się jednoznacznie). Warto o tym pamiętać, warto o tym rozmawiać, bardzo się cieszę, że są ludzie, którzy to robią. Przy czym Sandel przedstawia swoje argumenty w wyważony sposób, nie rozdziera szat nad upadającą cywilizacją. Po prostu pyta, czy chcemy społeczeństwa, w którym wszystko można kupić, czy jednak nie chcemy wszystkiego przeliczać na pieniądze.
Polecam bardzo - to mądra rzecz.

× 1 | link |
@almos
2020-07-02
9 /10
Przeczytane ebook ekonomia filozofia

Cytaty z książki

O nie! Książka Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat