Człowiek, który poznał nieskończoność

Robert Kanigel
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Człowiek, który poznał nieskończoność
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

W 1913 roku 25-letni matematyczny geniusz - samouk z Indii, Ramanujan, pracujący jako urzędnik, pisze list do Godfrey'a Harolda Hardy'ego, uchodzącego za najwybitniejszego angielskiego matematyka tamtych czasów i prosi o opinię na temat kilku pomysłów dotyczących teorii liczb. Hardy orientuje się, że list został napisany przez geniusza. Pomimo sceptycyzmu swoich kolegów, zaprasza go do Anglii. W tradycyjnej kulturze Cambridge Ramanujan musi stawić czoła nie tylko najtęższym umysłom początków XX wieku, ale także uprzedzeniom rasowym.

Robertowi Kanigelowi udało się nie tylko przedstawić dokonania Ramanujana, ale także pokazać źródła jego inspiracji, jego emocje, fascynację liczbami i przyjemność, jaką czerpał z ich badania. Po blisko stu latach od śmierci matematyka jego życie i twórczość są świadectwem, że prawdziwy geniusz może narodzić się w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu.
Tytuł oryginalny: The man who knew infinity
Data wydania: 2017-02-02
ISBN: 978-83-8031-139-8, 9788380311398
Wydawnictwo: Świat Książki
Kategoria: Biografia
Stron: 544

Autor

Robert Kanigel Robert Kanigel
Urodzony 28 maja 1946 roku w USA (Brooklyn, Nowy Jork)
Robert Kanigel to amerykański biograf i pisarz naukowy, znany jako autor siedmiu książek i ponad 400 artykułów, esejów i recenzji.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Biografia geniusza

9.05.2021

Książka opowiada o życiu Ramanujana, geniusza matematycznego pochodzącego z południowych Indii, a żyjącego na przełomie wieków XIX i XX. To fascynująca opowieść o człowieku, dla którego to, co duchowe, mistyczne, wręcz irracjonalne było bardzo ważne. Który przez całe życie modlił się do Namagiri, bogini jego rodziny, „utrzymując, że to jej zawdzię... Recenzja książki Człowiek, który poznał nieskończoność

@almos@almos × 16

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane E-book Posiadam Matematyka_1

To opowieść o autentycznej pasji, wytrwałości, geniuszu i nieskończoności doznań w obcowaniu czystą matematyką, przy czym nie jest to żadną miarą przesada szczególnie, że historia zdarzyła się jakieś 100 lat temu.

Sriniwasa Ramanujan, hinduski biedny bramin bez większych perspektyw i wyższego wykształcenia, pisze do wielkiego brytyjskiego matematyka Godfreya Hardy'ego list, umieszczając w nim zdumiewające wzory. To kluczowy element zadziwiającej historii opisanej przez Roberta Kanigela w "Człowieku, który poznał nieskończoność".

Niezwykle trudno oddać w popularnej książce geniusz matematyczny nie popadając w banał pustej egzaltacji czy nieczytelną detaliczną zmatematyzowaną opowieść. Kanigel zgrabnie zrównoważył w biografii Ramanujana kilka warstw - tło społeczno-obyczajowe Hindusów w epoce późnego kolonializmu, kastowe bariery, indyjski system edukacji i obraz angielskich elit Cambridge z pełnokrwistą opowieścią o zdumiewającej postaci.

Wspomniany pejzaż różnic kulturowych miedzy Indiami a Wielką Brytanią, stanowi ciekawy komentarz do problemów kolonializmu z uprzedzeniami i barierami etnicznymi zamykającymi drogę do kariery zawodowej. Tą skomplikowaną sytuację dopełnia obraz sformalizowanych zależności rodzinnych typowych wśród tamilskich mieszkańców południowych Indii.

Ramanujan swym krótkim życiem 'wpadł jak kometa' w Zachodni świat matematyki z wieloma ideami teorii liczb, które zdumiały matematyków. W książce, która nie może opisać w...

× 2 | link |
@19emilka93
2021-01-25
6 /10
Przeczytane

Zadziwiająca historia, bardzo dużo matematyki - polecam film.

× 1 | link |
@almos
2021-05-09
9 /10
Przeczytane ebook biografia/autobiografia

Cytaty z książki

O nie! Książka Człowiek, który poznał nieskończoność. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat