Człowiek, który siedział

Aleksiej Fiediarow
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Człowiek, który siedział
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

W 2013 roku, kiedy Aleksiej Fiediarow był kierownikiem działu śledczego w prokuraturze i szefem zespołu prawnego w dużej korporacji budowlanej, aresztowano go za wręczenia łapówki – jak sam twierdzi, był to zarzut wyssany z palca. Trafił na trzy lata do kolonii karnej dla byłych pracowników służb. Okazało się, że od czasu Gułagu nie zmieniło się aż tak wiele.

W zonie Fiediarow spotkał drobnych przestępców, narkomanów, łapówkarzy, niebezpiecznych morderców – i tych, którzy po prostu weszli komuś w drogę albo musieli wziąć na siebie ciężar cudzej winy. Tutaj wszyscy byli równi, przynajmniej na początku, zanim zajęli swoją pozycję w obozowej hierarchii. Bo choć to miejsce na pozór pełne chaosu i absurdu, gdzie „nie wolno, ale można”, gdzie więźniowie dostają jedzenie przeznaczone dla świń i muszą przygotowywać grafik pracy lodówki, tak naprawdę wszystko ma swoją logikę. Im szybciej uda się ją zrozumieć, tym większe szanse na przetrwanie.

Ta książka, choć napisana chłodno i beznamiętnie – w zonie emocje nie są w cenie – nikogo nie pozostawi obojętnym. To raport ze świata, w którym trudno przeżyć, a jeszcze trudniej pozostać człowiekiem.
Tytuł oryginalny: Czełowiek sidiaszczij
Data wydania: 2022-04-20
ISBN: 978-83-8191-444-4, 9788381914444
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 240
dodana przez: Catta

Autor

Aleksiej Fiediarow
Urodzony w 1976 roku w Federacji Rosyjskiej
Aleksiej Fiediarow – rosyjski prawnik. Urodził się w Czuwaszji, we wsi oddalonej o sto kilometrów od Czeboksarów, stolicy tej autonomicznej republiki. Pod koniec studiów na tamtejszym uniwersytecie rozpoczął pracę w biurze prokuratora. W 2007 roku z...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

GUŁag wiecznie żywy

11.05.2022

Książka przedstawia wstrząsający obraz rosyjskiego systemu więziennego w czasach Putina. Autor, były prokurator, podpadł wszechwładnej FSB, czyli Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, a wtedy to już kaplica, skażą cię nawet gdyś anioł. Poszedł siedzieć na trzy lata. Trzeba powiedzieć, że duża część więźniów trafiła za kraty w wyniku prowokacji, oto ... Recenzja książki Człowiek, który siedział

@almos@almos × 22

Recenzja

25.07.2023

„Człowiek, który siedział” to dla mnie nowość. Klimat rosyjskiej kolonii karnej tj. łagru zainteresował mnie, choć byłem przygotowany na to, że może to być skomplikowana historia. Na pierwszy rzut oka wychodzą układy, gigantyczna korupcja i preparowanie dowodów. Rosja ukazana jest w czasie, gdy dotyka ich bieda, a ludzie nie mają nadziei na popraw... Recenzja książki Człowiek, który siedział

@maniek.em@maniek.em × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@melkart002
2022-06-12
9 /10
Przeczytane

Świat często bywa okrutny, zwłaszcza, jeśli trafi się do więzienia. A jest jeszcze gorzej, jeśli trafi się za kraty w Ameryce Południowej albo w Rosji. I właśnie o takim życiu więziennym opowiada książka Aleksieja Fiediarowa. Choć pisana jest pewną manierą, która trochę mnie raziła, zawartość dosłownie wbija w fotel. Ale do rzeczy.

To pewien dziejowy paradoks, że Rosjanie potrafią świetnie pisać. Im większa społeczna deprawacja, tym lżejsze pióro; im większe ludzkie cierpienia, tym książka ciekawsza… Początkowo sądziłem, że to swoisty reportaż, zważywszy na krótkość opowiadań. Jednak w miarę zagłębiania się w sylwetki kolejnych osadzonych doszedłem do wniosku, iż to już literatura piękna. Momentami miałem wrażenie, że czytam książkę Mo Jiana albo Czechowa, którzy kładli nacisk na opis pewnego rodzaju osobliwości w sylwetkach opisywanych przez siebie bohaterów. W książce Fiediarowa właśnie coś takiego ma miejsce. Smaku i kolorytu tej pozycji nadaje to, iż kolejni osadzeni są ludźmi swego rodzaju nietuzinkowymi. Znajdziecie tutaj całą gamę niesamowitych indywidualności. Jedni siedzą, za grube przekręty, inni za niewinność, jeszcze inni mieli pecha znaleźć się nie w tym miejscu, i nie o tym czasie co trzeba. Altruiści-filantropi, złodzieje, mordercy, przedsiębiorcy, defraudanci, nauczyciele – cały przekrój społeczeństwa. Wszyscy oni mieli pecha natknąć się na tryby putinowskiego systemu represji. Nie wszystkim udało się pozostać istotą l...

× 1 | link |
PA
@Park2Read
2022-05-28
7 /10

" To jest cena, jaką płacą za możliwość ciut lepszego życia niż inni, niechodzenia w szeregu, karmienia się tym, co odbiorą przejeżdżającym etapem zekom, codziennego mycia się pod prysznicem, a nie raz na tydzień, i przebywania w osobnych pokoikach przy administracji, a nie w barakach. A jeszcze, żeby mogli dręczyć aresztowanych, ktoś musi ich dręczyć, tak urządzona jest zona."

" Ta szkoła, tygodniowe kursy obserwacji tego, w kogo można się zmienić, są bezcenne. Patrzymy i widzimy, czego się mamy spodziewać w zonie - że człowiek jest słaby i nędznego ducha. Mętna sucza błona na oczach wyrasta błyskawicznie…
Potem wychodzą na wolność. Lecz jest za późno, zawsze za późno. Żyć na wolności już nie potrafią."

Aleksiej Fiediarow, szef zespołu prawnego korporacji budowlanej w 2013 roku został aresztowany za rzekome wręczenie łapówki, na trzy lata trafił do kolonii karnej dla byłych pracowników służb. W swojej książce "Człowiek, który siedział " opisuje to, co przeżył, i tych, których za kratami więzienia spotkał, a przekrój społeczny jest tu spory - od drobnych kombinatorów, przez narkomanów, łapówkarzy, po niebezpiecznych morderców. Przyglądamy się rytmowi ich dnia, poznajemy blaski i cienie obozowej hierarchii i sam proces kształtowania się tejże.

Ogrom scen przywodził mi na myśl "Proces" Kafki, pełen absurdu, smutno-strasznej groteski, z tą tylko różnicą, że tam mamy do czynienia z abstra...

| link |
@maniek.em
2023-07-25
6 /10
Przeczytane
@maniek
2022-09-18
3 /10
Przeczytane
@almos
2022-05-11
8 /10
Przeczytane ebook Rosja/ZSRR

Cytaty z książki

O nie! Książka Człowiek, który siedział. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl