Dąbrowszczacy

Piotr Ciszewski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Dąbrowszczacy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Dąbrowszczacy - Na świecie szanowani, w Polsce poniżani
Dąbrowszczacy to książka o Polakach i Polkach, którzy ruszyli na pomoc republikańskiej Hiszpanii. Wraz z antyfaszystami z wielu innych krajów bezinteresownie stanęli w walce z wojskowym zamachem stanu popieranym przez Hitlera i Mussoliniego. Na tle najważniejszych epizodów wojny domowej w Hiszpanii autor pokazuje działania polskich jednostek, kreśli sylwetki dowódców oraz szeregowych żołnierzy, pokazuje momenty triumfu i gorzkie chwile porażek.
Integralną częścią książki są sylwetki niektórych postaci, portrety ludzi ideowych oraz odważnych, a przy tym niepozbawionych wad. Ich losy były niezwykle powikłane i dramatyczne. Część z nich nie była wcześniej opisywana w żadnych opracowaniach.
Autor, demaskując uproszczenia i fałszerstwa kierowanej przeciwko dąbrowszczakom prawicowej propagandy, pokazuje motywacje, a także tragiczne nieraz drogi życiowe ochotników i ochotniczek walczących w Brygadach Międzynarodowych.

Piotr Ciszewski – ur. 1979, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, działacz społeczny, współtwórca Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz koordynator kampanii Historia Czerwona, zajmującej się historią polskiego ruchu robotniczego. Publikował artykuły dotyczące historii
m.in. w dzienniku „Trybuna”, tygodniku „Przegląd”, miesięcznikach „Robotnik”, „Robotnik Śląski” i „Dziś”, kwartalniku „Pokolenia”, na portalach lewica.pl i historykon.pl. Współautor książki „Wszystkich nas nie spalicie” o kulisach reprywatyzacji w Warszawie i innych miastach. Entuzjasta historii najnowszej, a zwłaszcza historii idei. Jego hobby to rekonstrukcje historyczne i gry strategiczne. 
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-64407-59-8, 9788364407598
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Fundacja Oratio Recta
Seria: Historia bez IPN
Kategoria: Historia
Stron: 416
dodana przez: s.zawadzka

Autor

Piotr Ciszewski Piotr Ciszewski
Urodzony w 1979 roku
Piotr Ciszewski – ur. 1979, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, działacz społeczny, współtwórca Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz koordynator kampanii Historia Czerwona, zajmującej się historią...

Pozostałe książki:

Wszystkich nas nie spalicie
Wszystkie książki Piotr Ciszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dąbrowszczacy

30.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dąbrowszczacy. Na świecie szanowani, w Polsce poniżani Andrzej Zyśko W ostatnich kilku latach spośród publikacji dotyczących historii Polski XX wieku najwięcej poświęconych jest tzw. żołnierzom wyklętym. Piętnowani za życia i przez lata PRL, zapomniani i skreślani z kart historii teraz „wyszli na światło dzienne” i w przeważającej mierze są glo... {} Recenzja książki Dąbrowszczacy

@s.zawadzka@s.zawadzka {}× 1

Dąbrowszczacy. Żołnierze wolności czy zniewolenia?

5.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W przerwie od świątecznej krzątaniny, postanowiłam zrecenzować pracę Piotra Ciszewskiego pt. Dąbrowszczacy. Na świecie szanowani, w Polsce poniżani. Od razu zwrócę Wam uwagę na fakt, iż publicysta nagimnastykował się, aby obalić zarzut o komunistycznym rodowodzie tej formacji, którą nadzorowała NKWD. Kilka lat temu, wraz z nadchodzącą dekomunizac... {} Recenzja książki Dąbrowszczacy

Moja opinia o książce

Opinie

@piotr.ciszewski1
2021-09-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Niewiele jest współczesnych książek o polskich ochotnikach Brygad Międzynarodowych. Ten tytuł wypełnia ogromna lukę w historiografii, a jest przy tym pisany przystępnym językiem i kierowany również do czytelnika, który wcześniej nie zetknął się z tematem.

{} | link |
AT
2021-10-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Należy przeczytać zwłaszcza ze względu na 30 biogramów Dąbrowszczaków - wiele z nich to fascynujące historie bardzo wielowymiarowych ludzi.

{} | link |
@historiaczerwona
2021-09-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@ladymakbet33
2021-01-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@s.zawadzka
2020-01-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Dąbrowszczacy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl