Daniel Romanowicz. Król Rusi (ok. 1201–1264). Biografia polityczna

Dariusz "(1965)" Dąbrowski
Daniel Romanowicz. Król Rusi (ok. 1201–1264). Biografia polityczna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Losy noszącego od 1253 r. tytuł króla Rusi Daniela Romanowicza były niezwykłe. Osierocony w wieku czterech lat przez ojca, potężnego Romana Mścisławowicza († 1205 r.), dzięki własnym talentom, wsparciu matki i młodszego brata, zdołał przetrwać kilkunastoletni okres wygnania, by najpierw odzyskać księstwo włodzimierskie, następnie zjednoczyć w swych rękach Wołyń, a w końcu stworzyć silne i rozległe państwo, Ruś halicko–wołyńską. Daniela można uznać za jednego z najciekawszych i najpotężniejszych Rurykowiczów żyjących w XIII w. Należał on równocześnie w swoim czasie do grona najbardziej wpływowych władców Europy Środkowo – Wschodniej. Utrzymywał różnorodne kontakty z Mongołami, Cesarstwem Rzymsko–Niemieckim, Cesarstwem Nicejskim, papiestwem, Węgrami, Czechami, kilkoma państwami niemieckimi (w tym z Zakonem Krzyżackim), Litwą, księstwami polskimi. Działalność Daniela jest na różne sposoby blisko związana z dziejami polskimi. W jego otoczeniu powstawała Kronika halicko – wołyńska, władcę tego łączyły bliskie więzy pokrewieństwa i powinowactwa z Piastami. W skład jego władztwa wchodziły między innymi Przemyśl, Jarosław, Bielsk Podlaski czy też Drohiczyn, w którym władca był koronowany. Z tych powodów biografię króla Rusi należy traktować nie tylko jako pracę z dziejów obcych, lecz również jako wkład w lepsze poznanie historii krajowej.
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7730-069-5, 9788377300695
Wydawnictwo: AVALON
Kategoria: Historia
Stron: 544
dodana przez: chudini0505

Autor

Dariusz "(1965)" Dąbrowski Dariusz "(1965)" Dąbrowski
Urodzony w 1965 roku w Polsce ( Wąbrzeźno)
Polski historyk. Ukończył LO w Wąbrzeźnie, a następnie historię i ochronę dóbr kultury na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w genealogii Rurykowiczów. Doktorat uzyskał w 2000 za pracę Polityka małżeńska Romanowiczów książą...

Pozostałe książki:

Solidarnie ku wolności Kronika halicko-wołyńska. Kronika Romanowiczów Król Rusi Daniel Romanowicz. O ruskiej rodzinie książęcej, społeczeństwie i kulturze w XIII w.
Wszystkie książki Dariusz "(1965)" Dąbrowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Daniel Romanowicz. Król Rusi (ok. 1201–1264). Biografia polityczna nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Daniel Romanowicz. Król Rusi (ok. 1201–1264). Biografia polityczna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl