Dokąd odchodzą parasolki

Afonso Cruz
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Dokąd odchodzą parasolki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Wielka i wspaniała powieść, która rozwija się w cudowny dywan życia, utkany z włóczki i kolorów, które znajdujemy, gubimy i mamy nadzieję ponownie odnaleźć. Moja mama, panie Elahi, zadawała sobie pytanie, dokąd odchodzą parasolki. Zawsze, gdy wychodziła z domu, gubiła parasolkę. A przez całe życie nie znalazła ani jednej. Dokąd to mogą odchodzić parasolki? Tłem tej powieści o zniewalającym wręcz uroku jest Orient – ze wszystkim, co ma w sobie magicznego, innego i przewrotnego. Równie niezwykli są zaludniający ją bohaterowie, a wśród nich człowiek, który pragnie być niewidzialny, dziecko, które chciałoby latać jak samolot, kobieta pragnąca wyjść za mężczyznę o niebieskich oczach, niemy poeta dłońmi wyczarowujący wiersze, zakochany Hindus i chłopiec, który w ustach ma cały wszechświat.
Data wydania: 2018-09-18
ISBN: 978-83-8062-336-1, 9788380623361
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 624

Autor

Afonso Cruz Afonso Cruz
Urodzony w 1971 roku w Portugalii (Figueira da Foz)
Afonso Cruz jest portugalskim pisarzem, realizatorem filmów animowanych, ilustratorem i muzykiem. Ukończył Escola Secundária Artística António Arroio, a następnie studiował na Universidade Nova de Lisboa. W 2008 roku debiutował jako prozaik powieści...

Pozostałe książki:

Dokąd odchodzą parasolki Kukła Kokoschki Kokoschkova loutka
Wszystkie książki Afonso Cruz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dokąd odchodzą parasolki?

1.11.2021

W pierwszej kolejności moją uwagę przyciągnął tytuł. Przewrotny i tajemniczy, nie zdradzający zbyt wiele. Następnie przepiękna okładka i niespotykane wydanie książki. Pojedyncze słowa na jednej kartce, ilustracje w środku, kolorowa przypowieść dla dzieci na początku, rozdziały zatytułowane pierwszymi zdaniami, urywki perskie wplecione w historię. ... Recenzja książki Dokąd odchodzą parasolki

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-06-03
10 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka L. portugalska

Jest to powieść poruszająca, poetycka i nastrojowa, wręcz baśniowa. Dzieje się w kraju orientu, wśród wyznawców islamu. Jednak dzięki głównemu bohaterowi jest to książka przepełniona tolerancją i szacunkiem do drugiego człowieka. Nie jest w tej książce najważniejsza akcja , ale ludzie którzy ją tworzą, ich uczucia, myśli, marzenia. Każda z postaci występujących jest niezwykła, ma swoją historię, teraźniejszość i marzenia. Jest to pieśń o miłości, zdradzie, samotności, smutku, o uczuciach, które każdego dnia przeżywamy. Jednak nie jest to słodki obrazek, bo jest w niej zło, okrucieństwo, śmierć, głupota z którymi bohaterowie książki muszą się zmierzyć.
Dawno nie czytałam tak nastrojowej, a jednocześnie mądrej książki i skłaniającej do refleksji. Jest ona jedną z tych dla których warto sięgać po książkę i ją czytać.


× 9 | Komentarze (1) | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Alfonso Cruz, to portugalski pisarz, autor filmów animowanych, ilustrator, oraz członek grupy bluesowej. Przyznać trzeba, że oto prawdziwy człowiek-orkiestra. Z jego książek ukazała się u nas tylko jedna ”Kukła Kokoschki” -która zdobyła Europejską Nagrodę Literacką. Kolejne jego dzieło u nas to „Dokąd odchodzą parasolki”.

Fazal Elahi wiedzie sobie spokojne życie wielbiąc ziemie po której stąpa jego żona, a jednocześnie prowadzi małą fabrykę dywanów, która to fabryka jest jego pasją. Oddaje się pracy w niej całym sercem, co rusz wymyślając nowe wzory do dywanów. Można by rzec jego szczęście nie zna granic. Ale pewnego dnia jego żona znika, a jedyny syn ginie postrzelony przez żołnierzy. Elahi rozwiesza plakaty na których widnieje informacja-każdy kto zdoła sprawić, że Fazal odzyska radość życia otrzyma w zamian cały jego majątek. Pod jego domem ustawia się tłum ludzi, z których każdy ma jakąś radę dla fabrykanta. Jednak Fazala nic nie przekonuje. Ale pewnego dnia postanawia adoptować chłopca, koniecznie amerykańskiego. W tym celu wyrusza do Ameryki. Jednak jego drugi syn jest znacznie bliżej, niżby myślał… Jednak szczęście nie trwa wiecznie. Wychodzi na jaw że żona bohatera, przebywa całkiem niedaleko, a za jej porwanie odpowiada pewien wpływowy generał. Jednocześnie dowiadujemy się, że od jakiegoś czasu giną kobiety, a ich ciała odnajdywane są w różnych miejscach. Zachęcam do lektury.

Pierwsze wrażenie jakie nasuwa się po lekturze tej powieści, to takie ż...

× 2 | link |
AG
@agnieszkawinczer
2020-05-10
8 /10
Przeczytane

Gdybym zbierała cytaty, to dzięki tej książce zapisałabym cały zeszyt, naprawdę rewelacyjna.

| link |
@po.czytanaa
2021-11-01
10 /10
Przeczytane
@BagatElka
2021-02-09
10 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2021
@Beata_
2019-11-07
9 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Cytaty z książki

O nie! Książka Dokąd odchodzą parasolki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl