Don Goyo

Demetrio Aquilera Malta
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Don Goyo
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Powieść, w której zdaniem literaturoznawców, można się dopatrzyć pierwocin zjawiska zwanego "realizmem magicznym", jest pełnym tropikalnego uroku obrazem życia ekwadorskiej ludności mieszanej, zamieszkującej przybrzeże wyspy. Nasycony erotyzmem realizmem, połączony z elementami magii i barwnego wyspiarskiego folkloru, zadecydował o oryginalności tej książki, która skutecznie oparła się działaniu czasu.
Data wydania: 1983
ISBN: 83-06-00920-7, 8306009207
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Kategoria: Powieść
Stron: 157
dodana przez: jatymyoni

Autor

Demetrio Aquilera Malta Demetrio Aquilera Malta ekwadorski pisarz i dyplomata.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Don Goyo nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-06-03
7 /10
Przeczytane 20 z mojej półki Dobra ksiązka L. iberoamerykańska

Autor jest Ekwadorczykiem i swoją książkę napisał w 1933 roku. Na podstawie losów Cosumbo i Don Goyo ukazuje nam życie rdzennych Ekwadorczyków, barwne i przesycone magią. Historia dzieje się w czasie, gdy biały człowiek zaczyna podporządkowywać sobie ten kraj i ludność. Casumbo urodził się w górach na hacjendzie białego człowieka, gdzie uprawiano ryż, hodowano konie i bydło. Już jako małe dziecko ciężko pracował , bez względu na porę dnia. Jednak wieśniacy tam pracujący nie zarabiali, a jedynie powiększali dług względem właściciela. Po odkryciu jeszcze jednej z tajemnic właściciela ucieka. Dociera do wybrzeży i przyłącza się do rybaków, a na końcu do drwali ścinających namorzyny. Tutaj spotyka Don Goyo, którego historia jest zupełnie inna. Możemy uczestniczyć w codziennym życiu różnych grup rdzennych mieszkańców , w ciężkiej pracy, ale też z zabawie i rytuałach. Jednak wraz z wkraczaniem białego człowieka ten świat ginie na naszych oczach. Możemy zobaczyć do czego doprowadza gospodarka rabunkowa w stosunku do przyrody, ale też ludzi. Barwna opowieść o ludziach i ich otaczającej przyrodzie . Literaturoznawcy dopatrują się w tej książce początków zjawiska zwanego „realizmem magicznym”.

× 6 | Komentarze (2) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Don Goyo. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat