Doświadczenie zagłady z perspektywy dziecka w polskiej literaturze dokumentu osobistego

Justyna Kowalska-Leder
Doświadczenie zagłady z perspektywy dziecka w polskiej literaturze dokumentu osobistego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka poświęcona jest doświadczeniu Zagłady widzianej z perspektywy żydowskiego dziecka. Wyjątkowość dziecięcego punktu widzenia polega na tym, że Holokaust nie burzy żadnej poprzedzającej go wizji świata, staje się natomiast obszarem pierwszych rozpoznań. Prowadzone tu analizy ukazują, w jaki sposób owe rozpoznania są dokonywane, gdzie w wypowiedziach dziecka przebiega granica wyrażalności, o której tak często mówimy w odniesieniu do kategorii traumy. W pierwszej części zatytułowanej „Okupacyjne tu i teraz” przedmiotem rozważań są dzienniki i wypracowania napisane po polsku przez dzieci żydowskie podczas drugiej wojny światowej. Część druga „Literackie powroty do dzieciństwa czasu Zagłady” poświęcona jest polskiej literaturze wspomnieniowej, której autorzy wracają pamięcią do lat dziecinnych naznaczonych doświadczeniem Holokaustu.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-229-2983-4, 9788322929834
Wydawnictwo: WUWr - Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego
Seria: Monografie FNP
Stron: 366

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Doświadczenie zagłady z perspektywy dziecka w polskiej literaturze dokumentu osobistego aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Doświadczenie zagłady z perspektywy dziecka w polskiej literaturze dokumentu osobistego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat