Dwieście lat razem. Część 1

Aleksander Sołżenicyn
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dwieście lat razem. Część 1
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Dwieście lat razem, dzieło poświęcone historii współistnienia Rosjan i Żydów od końca XVIII w. po współczesność, ukazało się w dwóch tomach w latach 2001 i 2002. Niniejsze polskie wydanie to drugie, po niemieckim, tłumaczenie na świecie. Trudny temat koegzystencji w jednym państwie społeczności wzajemnie dla siebie egzotycznych i często zantagonizowanych obrósł wieloma mitami. Autor starał się zbadać go wszechstronnie. Dążył do zrozumienia racji obu stron, ale też obie nawołuje do uznania swoich win. Książka jest tym bardziej interesująca dla polskiego czytelnika, że liczna żydowska obecność w Rosji była efektem rozbiorów naszego kraju. Polskie odniesienia są w książce nader liczne. Aleksander Sołżenicyn (1918–2008) – jeden z największych pisarzy rosyjskich, nazywany Sumieniem XX wieku. Osiem lat spędził w więzieniach i łagrach, a kolejne cztery na zsyłce za krytyczną opinię o armii i o Stalinie, zawartą w liście do przyjaciela. Już w łagrach tworzył swoje prace literackie, zapamiętując je w całości, by spisać dopiero znacznie później. Chruszczowowska „odwilż” umożliwiła Sołżenicynowi oficjalne zadebiutowanie, a to dało mu dostęp do archiwów państwowych. Zbierać zaczął materiały do dzieła życia: „Archipelagu Gułag”. W 1970 r. przyznana mu została Nagroda Nobla.
ISBN: 978-83-60562-54-3, 9788360562543
Wydawnictwo: Wektory
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 400
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Aleksander Sołżenicyn Aleksander Sołżenicyn
Urodzony 11 grudnia 1918 roku w Federacji Rosyjskiej ( Kisłowodzk)
Aleksandr Isajewicz Sołżenicyn (ros. Александр Исаевич Солженицын) – rosyjski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1970. Autor utworów moralistycznych o komunistycznym systemie zniewolenia i terroru, ukazujących gehennę życia...

Pozostałe książki:

Oddział chorych na raka Jeden dzień Iwana Denisowicza i inne opowiadania Archipelag GUŁag: 1918-1956 Kochaj rewolucję Archipelag Gułag. 1918-1956 Tom II Archipelag Gułag. 1918-1956 Tom III Krąg pierwszy Dwieście lat razem. Część 1. W przedrewolucyjnej Rosji Lenin w Zurychu Morelowe konfitury Zagroda Matriony August 1914 Dwieście lat razem. Część II. W porewolucyjnej Rosji First Circle Jak odbudować Rosję? Refleksje na miarę moich sił One Day in Life of Ivan Denisovich Rosja w zapaści Sierpień Czternastego kpl.2 części/ Słoneczna dolina Wpadło ziarno między żarna
Wszystkie książki Aleksander Sołżenicyn

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dwieście lat razem. Część 1 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piaty
2020-11-01
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

...talmudyczna moralność nie stawia Żydom żadnych przeszkód, jeśli sprawa dotyczy osiągnięcia zysku kosztem innoplemieńca.
...że Żydzi są narodem królewskim, Way mówił, że wszystkie nacje chrześcijańskie, jako uzyskujące zbawienie poprzez nich, powinny czynić im największe honory i dobrodziejstwa.
Żydów zamieniono w jakieś tabu, na które nie można skierować nawet najbardziej nieszkodliwej krytyki.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl