Dybuk. Opowieść o nieważności świata

Krzysztof Kopczyński, Anna Sajewicz
Dybuk. Opowieść o nieważności świata
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Tam, gdzie znajduje się grób Nachmana, jest raj, ale zaledwie metr dalej – już piekło.. Humań - miasto w sercu „świętej ziemi kozaków”. Największym powodem do dumy jest tu pochwała: „Rośnie z ciebie prawdziwy Kozak!”. Za punkty orientacyjne miasta służą kopuły cerkwi. Ale jest tu też grób cadyka Nachmana, ostatniego wielkiego mistyka judaizmu. Pochowano go na cmentarzu ofiar masakry z 1768 roku. Watażkowie, uznawani dziś za ukraińskich bohaterów narodowych, wymordowali wtedy żydowskich mieszkańców w imię niepodległości Ukrainy. Co roku do Humania zjeżdżają tysiące religijnych Żydów, by przy grobie cadyka świętować Nowy Rok i odprawić taszlich, obrzęd oczyszczenia z grzechów poprzez kąpiel w jeziorze. Niespodziewanie na brzegu jeziora, w miejscu modlitw wyznawców judaizmu i schadzek lokalnej młodzieży, pojawia się krzyż… Do książki został dołączony film dokumentalny Krzysztofa Kopczyńskiego "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz".
Data wydania: 2017-05-17
ISBN: 978-83-268-2548-4, 9788326825484
Wydawnictwo: Agora
Nagrody: Nagroda im. Beaty Pawlak (Zwycięzca), Nagroda im. Beaty Pawlak (Zwycięzca)
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 248
dodana przez: chudini0505

Autor

Krzysztof Kopczyński Krzysztof Kopczyński
Urodzony 21 maja 1959 roku w Polsce (Warszawa)
Krzysztof Kopczyński – polski filmowiec, wykładowca uniwersytecki. Pracuje w Zakładzie Retoryki i Mediów Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest właścicielem firmy Eureka Media, założonej w 1997. Reżyser dokumentów Kamienn...

Pozostałe książki:

Mickiewicz i jego czytelnicy. Recepcja Wieszcza w zaborze rosyjskim w latach 1831-1855 Paradygmat polskiego romantyzmu w uniwersum filmowym
Wszystkie książki Krzysztof Kopczyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dybuk. Opowieść o nieważności świata nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Dybuk. Opowieść o nieważności świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl