Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945

Richard C. Lukas
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Holokaust zarówno dzieci żydowskich, jak i polskich był taką samą potworną zbrodnią wojenną. Za tę tezę Richard C. Lukas był i nagradzany, i piętnowany. W swojej książce opisuje wojenne losy dzieci polskich i żydowskich. Bazując na zebranych świadectwach oraz zestawiając fakty i statystyki, ukazuje tragiczny los młodych ludzi tak samo skazanych na eksterminację. Może z innych przyczyn, może realizowaną inaczej, ale zdecydowanie w jednym celu: likwidacji perspektyw rozwoju narodu – tak żydowskiego, jak i polskiego. W kolejnych rozdziałach ukazuje rozmaite aspekty życia dzieci podczas wojny: w trakcie niemieckiej napaści, podczas deportacji, w obozach koncentracyjnych, poddawanych germanizacji, działających w ruchu oporu, ukrywających się. Na koniec proponuje swoiste rozliczenie z powojennej perspektywy. Równie wstrząsające są dalsze losy „wojennych” dzieci. Wiele z nich zostało bardzo okaleczonych – przez trudne doświadczenia, utratę domu, bliskich, ale też przez pranie mózgu w ramach germanizacji. Po wojnie musiały odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości komunistycznej Polski czy uwarunkowań emigracji. Richard C. Lukas (ur. 1937) jest amerykańskim historykiem polskiego pochodzenia. W swoich publikacjach zajmuje się głównie wojennymi dziejami Polski, okupacją hitlerowską Polski oraz relacjami polsko-żydowskimi. Jego słynna książka „Zapomniany Holocaust”, dotycząca tragicznych losów Polaków w czasie drugiej wojny światowej, napotkała krytykę środowisk żydowskich za zrównanie wojennych doświadczeń Polaków i Żydów. Podobna sytuacja miała miejsce przy publikacji „Dziecięcego płaczu”, kiedy prof. Lukas otrzymał Literacką Nagrodę im. Janusza Korczaka przyznawaną przez Ligę Przeciwko Zniesławieniu (1994). Profesor Lukas był wykładowcą m.in. na Uniwersytecie Technologicznym Tennessee i Uniwersytecie Południowej Florydy. Mieszka w Tampie na Florydzie.
Tytuł oryginalny: Did the Children Cry: Hitler's War Against Jewish and Polish Children, 1939-45
Data wydania: 2018-11-20
ISBN: 978-83-7674-730-9, 9788376747309
Wydawnictwo: Replika
Stron: 360

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zetbasia27
2020-09-22
7 /10
Przeczytane


Wojna była okrutna dla żołnierzy i ludności cywilnej. Dzieci były w szczególnie trudnej sytuacji, narażone na okropne przeżycia, wywożone do obozów koncentracyjnych, poddawane germanizacji, ukrywające się, poszukujące jedzenia, często osierocone.
Dzieci są przyszłością narodu, nazistom zależało by naród polski i żydowski zniknęły. Autor podaje bezlitosne fakty i statystyki. Smutna lektura. Ludzie ludziom zgotowali ten los.

× 3 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziecięcy płacz. Holokaust dzieci żydowskich i polskich w latach 1939-1945. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl